Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Poslanec ČSSD navrhuje, aby restauracím v rámci #EET klesla DPH až na 10 %

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Poslanec ČSSD František Adámek navrhuje, aby se restauracím v rámci elektronické evidence tržeb snížila DPH až na 10 %.

Restauracím by se v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb mohla snížit sazba DPH až na 10 %. Počítá s tím pozměňovací návrh poslance ČSSD.

Čtěte také: Restauracím kvůli elektronické evidenci tržeb klesne DPH na 15 %, slíbil Babiš

Klesne restauracím DPH až na 10 %?

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

S návrhem zákona o evidenci tržeb se projednává i doprovodný zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o evidenci tržeb. Jednou z navrhovaných změn má být i snížení DPH z 21 na 15 % pro stravovací služby. Před týdnem se u zákona objevil pozměňovací návrh poslance ČSSD Františka Adámka, který počítá s tím, že by restauracím klesla sazba DPH dokonce až na 10 %.

Podle Adámka jde o důvodný krok, jelikož dosavadní daňová disproporce mezi vstupy a výstupu, trvající již od roku 2004, poškodila celý segment stravovacích služeb. Efektem navrhovaného postupu však bude iniciace podnikání v segmentu stravovacích služeb, možnost investic, zlepšení kvality služeb.. V oboru, který má zásadní vliv také na stále rostoucí cestovní ruch nejen v rámci České republiky, ale rovněž ve vztahu zahraničním turistům. Snížením sazby daně by bylo možné zabránit předpokládanému úbytku cca 30% podniků veřejného stravování, převážně na venkově a zmírnit tak růst nezaměstnanosti v oblastech, kde je často velmi málo jiných pracovních příležitostí, uvedl ve zdůvodnění Adámek.

Jak navíc doplnil Adámek, přeřazením do druhé snížené sazby by se příjmy veřejných rozpočtů snížily maximálně o 1 mld. Kč. Z hlediska naplnění cílů vládního návrhu snížit podíl šedé ekonomiky je přeřazení do druhé snížené sazby daně jistým krokem a předpokladem pro jeho naplnění, neboť v takovém případě bude motivace podnikatelů k neodvedení všech daní minimální, uzavřel Adámek.

Našli jste v článku chybu?
28. 9. 2015 22:38
l0l (neregistrovaný)

to je tak kdyz lidi kecaji do vseho aniz by tusili jak to funguje. pral bych kazdymu chytrolinovi co se vyjadruje napriklad k restauracim/hotelum aby si alespon na mesic zkusil takovy podnik provozovat. pak by videl co je to prace a papirovani, zadny po 8h odpichnout a domou, ale delat pekne 350h mesicne vsechno co je aktualne potreba, to je od rozvozu obedu, nakupy, ubytovani, prevlikani pokoju, myti nadobi, pichacky na place nebo kuchyni .... proste takova devecka pro vsechno ktera zaskoci zro…

27. 9. 2015 9:53
xf (neregistrovaný)

Teoreticky a obecně ano, ale u hospodských je to masová záležitost, navíc se tomu hůře vyhne. Pokrývači podle potřeby vystaví fakturu na firmu, něco na živnostňák, kde nejsou plátci. Nakupují na firmu. Hospodský, tam to tak lehké není. To je pořád jedna hospoda.

Proč? Protože Francie není vysávána formou dividend kolem 230 miliard ročně, jako ČR. To je obrovský problém, tenhle odliv peněz ven. Takže ten výpadek zaplácávají jak se dá. Francie za hubičku nerozprodala vodárny, plynárny, sítě...