Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Potraviny za posledních 5 let pěkně zdražily. Nejvíce z nich brambory a mouka

Autor: 397604
Redakce

Zatímco v roce 2010 se brambory pořizovaly za 10,27 Kč/kg, nyní stojí 17,51 Kč/kg, což je o 70,6 % více. Ceny však vzrostly vesměs u všech potravin.

Oproti roku 2010 se v České republice zvýšily ceny prakticky všech potravin. Jedinou položku, která je v současnosti levnější než před čtyřmi lety, tvoří pomeranče. Jejich cena klesla o 1,6 %. Nejvíce naopak zdražily brambory, a to o více než 70 %. Výrazně též vzrostly ceny mouky nebo másla. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, které zpracoval server Vitalia.cz.

Nejvíce zdražily brambory

Jak upozorňuje Vitalia.cz, zdražování není konstantní a některé potraviny meziročně i zlevňují. Občas jde cena některé potraviny z různých důvodů prudce nahoru (někdy i dolů), jako třeba u vajec v roce 2012. Návrat na předchozí úroveň pak může například při meziročním porovnání působit jako zlevnění. Opět je to vidět na vejcích, kdy sice oproti loňskému lednu máme vajíčka o pětikorunu na deset kusů levnější, v porovnání s lednem 2010 však o 10 % dražší, píše Lenka Krbcová, šéfredaktorka serveru Vitalia.cz.

Srovnání cen v pěti po sobě jdoucích letech ale jasně ukazuje, že dlouhodobě se ceny potravin zvyšují. Nejvíce (v procentuálním vyjádření) si Češi připlatí za brambory, jejichž cena vzrostla o 70,6 %. Zatímco v roce 2010 se v průměru pořizovaly za 10,27 koruny za kilogram, v současnosti stojí 17,51 koruny za kilogram. Právě na bramborách je vidět, jak ceny mohou “létat” nahoru a dolů. V roce 2012 totiž v průměru stály jen 8,75 koruny za kilogram. 

Content 2017 - tip Creative Dock

Z masa a uzenin nejvíce podražilo hovězí (17,8 %), u vepřové pečeně se cena zvýšila o 13,3 % a šunkový salám stojí o 9,2 % korun více. Oproti předchozím dvěma letům sice zlevnilo bílé pečivo – ale opět ve srovnání s rokem 2010 máme dnes housky a rohlíky o více než 20 % dražší. Jedinou sledovanou položkou, která naopak zlevnila, byť minimálně (o 1,6 %), jsou pomeranče. Svoji hodnotu si plus minus drží rýže, stabilní cenu má také mrkev (nárůst o 1,2 %), doplňuje Krbcová.

Čtěte více na Vitalia.cz: Jak rostly ceny potravin? Podívejte se

Našli jste v článku chybu?
19. 2. 2014 9:30
Josef (neregistrovaný)

V poslední době Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje na významný růst případů rakoviny, podobná a snad ještě horší je situace v ČR. Příslušné statistiky v ČR jsou bohužel, známé- dostupné jen do roku 2010, viz; http://www.uzis.cz/katalog/zdravotnicka-statistika/novotvary (Novotvary 2010). Přitom, zejména v poslední době- letech snad každý ve svém okolí zaznamenal celou řadu nového výskytu (incidence) zhoubných nádorů (ZN). Z uvedeného webu statistiky vyplývá následující; 1/ Vývoj inc…

19. 2. 2014 9:17
Josef (neregistrovaný)

Na ekonomické problémy (zdražování potravin), zejména ve státech EU mají nemalý vliv i různá „vědecká pomýlení“, významně podporovaná i úředníky- politiky. Viz nedávná kauza „prasečí chřipka“, což jsem v lednu 2010 ve 4 diskusních příspěvcích připomněl na stránkách českého OSLA http://www.osel.cz/index.php?clanek=4806 v souvislosti s již zapomínanou kauzou „šílených krav“ (BSE), viz můj web www.bse-expert.cz . Aniž by to bylo v posledních letech v médiích připomínáno, tak tato kauza, stále a již…