Poznejte lépe své zákazníky, udělejte si na internetu průzkum trhu

Jak zjistit, že váš byznys plán bude opravdu úspěšný. Zkuste se rozhodnout pomocí průzkumu trhu, který si jednoduše a bezplatně uděláte na internetu.

2. lekce: Průzkum trhu? Na to nemám!

V prvním (ze dvou) dílů o výzkumu trhu se podíváme na to, jak mohou statistiky a trendy vyhledávání pomoci v podnikání.

Čtěte, pokud:

 • souhlasíte, že informace o vašich zákaznících či data z trhu jsou pro správná podnikatelská rozhodnutí klíčová.
 • netušíte, jak se internet může stát vaším bezplatným průzkumníkem trhu.

Statistiky vyhledávání Google

Z internetu se dají vyčíst zajímavé trendy a informace díky tomu, že každý z nás každý den něco hledá: firmu, výrobek, službu, lokalitu, restauraci apod. Tyto informace vám v agregované podobě dokážou nabídnout zajímavý pohled na různé oblasti, sektory nebo konkrétní podnikání, které pak můžete využít při rozhodování. Prozkoumat se dají různá klíčová slova za různá období v různých zemích či krajích ČR.

V případě Googlu si to ukážeme na pomocí nástroje Statistiky vyhledávání Google, který naleznete na adrese: www.google.cz/in­sights/search. Co všechno lze ve Statistikách vyhledávání Google zjistit:

 • Sezónnost
 • Analýza konkurence
 • Geografický průzkum
 • Trend v odvětví

a) SEZÓNNOST: Kdy je o váš výrobek či službu největší zájem?

Kritérium „Vyhledávané dotazy“ je nastavené automaticky, do políček zvolte klíčové slovo, tj. název vašeho výrobku/služby nebo odvětví, o kterém se chcete dozvědět více. Jako filtr zadejte webové vyhledávání a určete oblast a rok (vč. regionu), za který chcete zobrazit výsledky. Nyní jen stačí zmáčknout „vyhledat“.

Letní škola - screenshot 1
Letní škola - screenshot 2

Výsledky vyhledávání v časové ose za uplynulý rok. Největší nárůst je pochopitelně před zimním obdobím (loni v půlce října). Díky tomuto nástroji můžete investovat ve správném čase do propagace vašeho produktu/služby, jelikož víte, že lidé tyto informace aktivně vyhledávají.

b) ANALÝZA KONKURENCE: Jak je na tom? Čí výrobky jsou oblíbenější?

Stačí do políček „vyhledávané dotazy“ zvolit konkurenční značky a zjistíte, o kterou se uživatelé více zajímají. Pokud byste byl exportér, můžete si místo České republiky zvolit zemi, v rámci které podnikáte.

Letní škola - screenshot 3

Jste-li majitelem autobazaru, z tohoto přehledu vám musí být jasné, o kterou značku je v České republice větší zájem. Tento způsob vyhodnocování konkurence se dá pochopitelně aplikovat i na ostatní oblasti podnikání. Na základě toho možná zjistíte, že za konkurencí hodně zaostáváte (a vyvodíte z toho další kroky), nebo naopak, že vaše strategie funguje, jelikož zájem o vás rychle roste.

c) GEOGRAFICKÝ PRŮZKUM: Ve kterém kraji je o tento typ služby největší zájem?

Teď označte kritérium „Lokality“ a zvolte si kraje, u kterých chcete zájem o klíčové slovo (např. hotel) v určitém čase prozkoumat.

Letní škola - screenshot 4

Výsledky vyhledávání slova „hotel“ za poslední kvartál (rozděleno dle krajů). Nad pravým horním rohem grafu zjistíte, který kraj vyhledává „hotel“ nejčastěji. V tomto případě je to Středočeský kraj.

d) TREND V ODVĚTVÍ: Roste nebo klesá zájem o vaše odvětví/produkt?

Velmi zajímavým způsobem můžete zjistit zájem uživatelů o nějakou oblast, odvětví nebo typ aktivity. Tentokrát zvolte kritérium „časová období“ a do políček doplňte období, v rámci kterých chcete trend prozkoumat (pro určení trendů doporučujeme roky).

Letní škola - screenshot 5

Z tohoto grafu je zcela jasně vidět, kdy se na trh dostaly kompaktní počítače, tzv. netbooky. Zájem o ně stále přetrvává.

MIF16

Přehled na Mapách Google

minulé lekce už víte, že se na internetu můžete být „viditelný online“, i když nemáte web stránku. Stačí k tomu využít internetových map jako jsou například Mapy Google a Mapy.cz a k tomu napojené firemní katalogy. Pokud už záznam v adresáři máte, můžete využít na Googlu další zajímavý bezplatný nástroj, tzv. Přehled, který po zaregistrování nabízí firmám data o:

 • Vyhledávání vaší firmy (impresích): Počet výskytů jejich záznamů ve výsledcích Google vyhledávání nebo v Mapách Google za určité období, tj. kolikrát vás někdo vyhledával.
 • Aktivitě a zájmu uživatelů o vaší firmu: Počet těch případů, kdy uživatel využil vašeho záznamu firmy. Zjistíte například, kolikrát se uživatel přes záznam proklikl na webovou stránku podniku anebo si vyžádal informace o tom, jak se k podniku dostane.
 • Jak na vás vlastně uživatelé přišli: Anebo které dotazy ve vyhledávači dovedly zákazníky k záznamu o vaší firmě. Například zda u kavárny uživatel vyhledal záznam díky dotazu „čaj“ nebo „káva“

Odkud uživatelé pocházejí: PSČ kódy klientů napoví, z jakých okresů pocházejí klienti, kteří si vyhledávají informace o tom, jak se do firmy dostanou.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení e-mail marketingu – pokročilé techniky

 •  
  Jak připravit šablonu moderního e-mailu
 • Jak spustit automatizované kampaně
 • Jak dynamizovat běžnou rozesílku

Detailní informace o školení e-mail marketingu - pokročilé techniky »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+