Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Práce načerno? Pro 80 % Čechů žádný problém

Autor: 329515
Redakce

80 % Čechů by přijalo práci bez pracovní smlouvy, a to navzdory rizikům, která se s tím pojí. Důvodem je podle odborníků slabá podpora alternativních úvazků.

Více než čtyři pětiny Čechů by v případě potřeby klidně přijaly práci načerno. Pro 67 % Čechů tvoří lepší řešení než nezaměstnanost, 14 % lidí by pak pracovalo bez platné smlouvy jen v nejvyšší nouzi a pouze dočasně. Pouze 15 % lidí by odmítlo práci načerno, 9 % z principiálních důvodů a 6 % ze strachu před tresty. Vyplývá to ze šetření, které v srpnu uskutečnil mezi 1734 uživateli portál Prace.cz.

Ochota přijmout práci načerno a riskovat případné postihy souvisí podle odborníků se stávajícím stavem na trhu práce a politikou státu vůči alternativním úvazkům. Čechy by tak nedradily ani vysoké tresty (mohou dostat až 100 tisíc korun pokuty) ani skutečnost, že by nebyli chráněni pracovní smlouvou a neměli tak nárok na řádnou dovolenou ani nemocenskou. Úřady navíc kontroly nelegální práci zesílily. Jenom za první pololetí letošního roku provedly inspektoráty práce více než 95 tisíc kontrol zaměřených na nelegální práci. Uložily při nich stovky pokut v hodnotách desítek milionů korun.

Čtěte více: Švarcsystém za 1. pololetí: Pokuty za desítky milionů korun a vyšší počet udání

FIN17_soulejova2

Dokud se vláda nezačne více věnovat podpoře tvorby nových pracovních míst i na jiný než klasický plný úvazek, situace se příliš nezlepší. Větší objem pokut uložených při intenzivní kontrolní činnosti zodpovědných úřadů může být v konečném důsledku kontraproduktivní, domnívá se Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz.

Právě v podpoře alternativních úvazků vidí Dombrovský řešení, které by mohlo přístup Čechů změnit. Jde o nejrůznější zkrácené úvazky začínající již od jednotek hodin měsíčně, možnosti sdílení pracovních míst více zaměstnanci, např. studenty, čerstvými absolventy nebo rodiči vracejícími se z rodičovské dovolené, freelancing, projektovou spolupráci a další. Ukazuje se, že zaměstnavatelé v současnosti často nejsou schopni nabídnout práci na plný úvazek, potřebují však mít možnost flexibilně rozšiřovat svůj tým podle aktuální poptávky. V takových případech nyní bohužel poměrně často sahají k nelegálnímu zaměstnávání. Pokud se pro alternativní úvazky podaří nastavit jasná a jednoduchá pravidla, většina firem i lidí jim pravděpodobně dá přednost, uzavřel Dombrovský.

Našli jste v článku chybu?
3. 9. 2012 8:01
xyz (neregistrovaný)

přesně jak píše předpisatel, práce je, ale odvádět na daních o mnoho více než když jsou lidé na ŽL? Další důvod: Vytvoření pracovního místa, není jen lusknutí prstů a jdeme na to... ta nepředstavitelná šikana ze strany BOZ, hygieny atd atd Jsou samozřejmě zaměstnavatele různí a je potřeba tomu dát mantinely. Ale momentálně jsem živnostník, práce je dost, ale udělat ten krok přes propast a vzít pod sebe zaměstnance? To prostě nejde! Takže jedeme na ŽL a modlím se, aby se v tom nějaký ouřada nezač…

3. 9. 2012 7:26
tomfi (neregistrovaný)

Motivu, že Vám místo 30 000 čistého nabídne podnikatel 44 000 šedého. Tomu bych neřekl "flexibilní podpora pracovní smlouvy". Myslím že kdekdo si představí, že za těch +- 10 000 měsíčně navíc si dovolenou užije lépe než kdyby ji měl ve smlouvě (pro méně představivé, znamená to cca 2,5 měsíců dovolené ročně při stejných penězích).

Myslím že jediná cesta je snízit odvody zaměstnance a zároveň zvýšit pokuty... Náklady rizik pak budou vycházet tak, že bude výhodnější zaměstnat lidi a přiznávat "reá…