Hlavní navigace

Česko otevírá náruč cizincům se zelenou kartou

 Autor: 258398
Jana Bohutínská 20. 11. 2008

Po měsících diskuzí a legislativního procesu jsou od ledna 2009 zelené karty realitou. Podnikatelé, kteří budou mít zájem, začnou volná pracovní místa jednodušeji obsazovat cizinci. Ne však bezbřeze, ale podle jasných pravidel.

Příznivci zelených karet mezi podnikateli mohou slavit své vítězství. Po mnohaměsíčním legislativním procesu jsou totiž novela zákona o zaměstnanosti a související novela zákona o pobytu cizinců na území České republiky, které upravují zelené karty, realitou uveřejněnou ve Sbírce zákonů (číslo 382/2008 Sb.). S účinností od 1. ledna 2009.

Zavedení zelených karet si vyžaduje situace na pracovním trhu. V současné době tvoří ze 150 tisíc volných pracovních míst 65 tisíc nekvalifikované síly. Řada podniků má problém sehnat pracovníky, kvalifikované i nekvalifikované, což podvazuje jejich ekonomický růst. Získání všech potřebných povolení k zaměstnávání cizinců mimo okruh zemí EU je dnes přitom velice zdlouhavé a administrativně náročné, shrnul Jiří Sezemský, vedoucí oddělení styků s veřejností Ministerstva práce a sociálních věcí, v září letošního roku důvody zavedení zelených karet.

Pracovněprávní legislativa na serveru Podnikatel.cz

Podnikatelé jsou pro, odbory nesouhlasí

Politici o zelených kartách jednají už od roku 2007. Ministerstvo práce a sociálních věcí i podnikatelé si od zelených karet slibují, že pomohou k řešení špatné situace na domácím trhu pracovních sil. Čtěte více: Češi pohrdají prací, cizinci je nahradí

Zavedení zelených karet však mělo podle některých podnikatelů přijít mnohem dřív. Například podle Břetislava Ošťádala, předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, bylo už v polovině roku 2008 na zavedení zelených karet pozdě (jak řekl na Dni podnikatelů České republiky v Paláci Žofín v listopadu 2007). Čtěte více: Den podnikatelů: pro malé a střední podnikatele se toho stále moc nedělá

Podporu zavedení zelených karet vyjádřila opakovaně také Hospodářská komora České republiky, a to i přes dílčí připomínky, které k návrhu měla. Nárůst počtu cizinců je podle Hospodářské komory České republiky běžným příznakem otevřené společnosti a ekonomiky, mimo to ČR není zemí EU, která by měla enormně vysoký počet imigrantů. Cizinci jsou navíc často vítanou pracovní sílou tam, kde je na pracovním trhu nedostatek (určité profese, sezónní práce, výroba v místech, kde je nedostatek domácí pracovní síly), informovala v říjnu letošního roku Hospodářská komora.

Vyhledejte své obchodní partnery a souvislosti. Vyzkoušejte Rejstřík firem

Podnikatelé mohou cizince sice zaměstnávat již nyní a bez zelených karet, je to však proces plný administrativních bariér. Čtěte více: Co všechno je nutné splnit při zaměstnávání cizinců? 

Zatímco pro podnikatele mohou být zelené karty jedním ze způsobů, jak se dostat z personální krize, odbory se zelenými kartami, o kterých jednala tripartita, nesouhlasí. Českomoravská konfederace odborových svazů s navrženou úpravou zásadně nesouhlasí, neboť podle jejího názoru povede ke snížení regulace zaměstnávání cizinců na českém trhu práce, k oslabení role Ministerstva práce a sociálních věcí v této agendě a ve svém důsledku i ke snížení ochrany českého trhu práce a k prohloubení problémů v oblasti nelegálního zaměstnávání, tvrdila konfederace v dubnu letošního roku. Čtěte více: Jednání tripartity na druhý pokus

Anketa

Myslíte si, že zelené karty zlepší situaci na trhu práce?

Zelené karty jen pro konkrétní místa a na určito

Volná pracovní místa obsaditelná držiteli zelené karty budou centrálně evidovaná Ministerstvem práce a sociálních věcí. Nahlásí je zaměstnavatel a dá také výslovný souhlas, že jde o místa, která lze obsadit držiteli zelené karty. Jedná se o taková pracovní místa, která nebyla do 30 dnů od oznámení Úřadu práce obsazená nebo o taková, která jsou podle Ministerstva průmyslu a obchodu vhodná pro klíčový personál. Při obsazení místa držitelem zelené karty má zaměstnavatel informační povinnost vůči svému Úřadu práce.

Cizinec získá zelenou kartu (vydanou Ministerstvem vnitra) na konkrétní volné pracovní místo z centrální evidence. Místo si vyhledá na internetu a požádá o zelenou kartu na zastupitelském úřadě. Zelenou kartu mohou dostat:

  • kvalifikovaní pracovníci s vysokoškolským vzděláním a klíčový personál (typ A) – zelená karta s platností na 3 roky
  • pracovníci, kteří jsou minimálně vyučení (typ B) – zelená karta s platností na 2 roky
  • ostatní pracovníci (typ C) – zelená karta s platností na 2 roky

U karet typu A a B může cizinec žádat o prodloužení zelené karty, karta typu C (pro nekvalifikovaný personál) se neprodlužuje. O zelené karty se budou moci ucházet pouze cizinci ze zemí mimo Evropskou unii, které Ministerstvo vnitra stanoví samostatnou vyhláškou.

Platnost zelené karty však může cizinci skončit také předčasně, jestliže byl například pravomocně odsouzen, neplní účel, na který kartu získal, v žádosti o kartu uvedl nepravdivé informace apod.

Pokud cizinec se zelenou kartou přijde o zaměstnání, nemá podle Jiřího Sezemského z Ministerstva práce a sociálních věcí nárok na sociální dávky a podporu v nezaměstnanosti. Do dvou měsíců si musí nalézt nové pracovní místo přístupné se zelenou kartou. V opačném případě ztratí povolení k pobytu.

Sezemský také vyvrací námitky, že budou cizinci ovlivňovat cenu práce na českém trhu: „Většina cizinců pracuje na místech, na kterých čeští občané vzhledem k charakteru práce již nejsou ochotni pracovat. “

Měsíc není málo

Otázkou však přece jen zůstává, není-li měsíční lhůta, kterou má podnikatel na nalezení domácího zaměstnance a po níž teprve může zaměstnat cizince se zelenou kartou, příliš dlouhá.

Našli jste v článku chybu?

5. 6. 2013 12:33

kondor (neregistrovaný)

je vydět ze vládní mafie je propojena s vládou a velmi silně, jak si vysvětlit že v době kryze kdy je denodeně ukazováno že ti nejůspěšnější podnikatelé vychvalováni vládou ,prosperují tím že propouští jak o závod aby jim vláda přes své podniky (ůřady práce,) natankovala miliony za propuštěné i na zaměstnavané nové ,kterfé zase propustí ale peníze jim zůstanou, chudáci podnikatelé kteří platí svým podřízený almužnu které říkají plat i vláda a jejich chemik je pakzase okrade na 10 spůsobů a pak s…

15. 9. 2012 5:18

jana (neregistrovaný)

v době kryze , nedostatku práce ,a v době kdy 90 % obyvatel nemá a nedosáhne na průměrný plat, je to jen ukázka neprofesionality , arogance moci,vydírání ,šikany,pohrdá­ní,dyskrymina­ce, zavádění otrokářského řádu ,zákonů,naříze­ní,vzhledem k tomu že vláda ,podnikatele ,uředníci prosazují v praxsi my budem rozkrádat vy občané budete platit ,lze prokázat a dovodit že tyto 3 instytuce spolupracují na otrokářském systému a navzájem se pritom napadají

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!