Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Pracující důchodci, nezapomeňte platit zálohy na pojistném

Autor: 258398
Redakce

Stále více seniorů si k důchodu přivydělává. Neměli by však zapomínat na to, že se jich týkají zálohy na zdravotní pojištění.

Podnikající senior je považován za OSVČ vedlejší, což má pozitivní dopad na zdravotním a sociálním (důchodovým) pojištění. Pro ně totiž neplatí minimální vyměřovací základ. Výdělečně činní důchodci platí pojistné ze skutečného rozdílu mezi příjmy a výdaji. 

Čtěte také: Péče o seniory, lukrativní byznys budoucnosti


Autor: 258398

Pracující důchodce musí myslet na zaplacení záloh na pojistné

Důchodce, který s výkonem výdělečné činnosti začíná, nemusí v prvním roce platit zálohy na zdravotní pojištění. Částku uhradí poté, co odevzdá přehled o příjmech a výdajích za uplynulý rok, ze kterého se pojistné vypočte. V dalších letech je však povinen zálohy na zdravotní pojištění platit. 

Zálohy platí ve výši vypočtené na základě svých skutečných příjmů, tedy třeba i jen pár korun, dodává Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. 

Čtěte také: Mladí studenti sází vše na jedinou kartu, ve svém byznysu cílí na seniory

Stejně jako u zdravotního pojištění nemusí pracující důchodce platit první rok zálohy na důchodové pojištění. Pokud jeho výdělky na kalendářní rok nejsou vyšší než zákonem stanovená hranice pro vedlejší činnost, sociální pojištění nemusí hradit vůbec. V roce 2014 jde o částku 62 261 Kč. Jakmile podnikající senior překročí tuto mez, zaplatí pojistné, podobně jako v případě zdravotního pojištění, z rozdílu mezi příjmy a výdaji. V dalším roce se poté hradí zálohy dle skutečného zisku v minulém roce. Důchodce se rovněž může k platbám důchodového pojištění přihlásit dobrovolně.

Našli jste v článku chybu?
10. 5. 2014 11:21
jana (neregistrovaný)

čistá pravda,ten ůředník byl zřejmě vyškolen na plzeňských právnických fakultách a je členem ods,nebo příslušník věřících, nebo jiných pravicových uskupení

7. 5. 2014 10:32
Jasin (neregistrovaný)

Platit zálohy ve výši několika korun. To spadá mezi mnoho hloupých a šikanozních postojů námi asi zbytečně moc placených "úředníků". Takový požadavek nelze rozumně vysvětlit ani obhájit. Poplatek za převod mnohdy nakonec je vyšší než placená částka. Když si důchodce přivydělává a je špatný rok tak pak musí třeba platit každý měsíc 4 koruny. Kdyby to neudělal pak by se asi celý systém pojištění zhroutil. Asi by bylo potřeba změnit takový pochybný systém, nebo aspoň vyhodit neschopné úředníky. Kdy…