Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Přechod z živnosti volné na vázanou nebo řemeslnou. Co je třeba splnit?

Petr Čížek

Při přechodu ze živnosti volné na vázanou nebo řemeslnou je třeba splnit určité podmínky. O jaké se jedná v případě malířství, radí v rámci poraden odborník.

V rámci odborných poraden, které jsou k dispozici na serveru Podnikatel.cz, se mohou lidé ptát na cokoli z oblasti právní, daňové, ale také zakládání živnosti a dalšího působení jako podnikatel. Jeden z dotazů našich čtenářů se týkal přechodu z jednoho typu živnosti na jiný typ.

Jsem živnostník, malíř a natěrač, a mám 13letou praxi bez vyučení v oboru malíř, natěrač. V oboru podnikám od roku 2002 jako OSVČ. Se změnou podmínek chci přejít s živnosti volné na živnost vázanou. Jaké oficiální podmínky je nutné v tomto případě splnit?

Pro uvedenou činnost je dle zákona vyžadována živnost „Malířství, lakýrnictví, natěračství“. Jedná se o živnost řemeslnou, pro kterou je nutné prokázat živnostenskému úřadu potřebnou kvalifikaci, kterou může být:

  • a) střední vzdělání s výučním listem v oboru nebo střední vzdělání s výučním listem v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo 
  • b) střední vzdělání s maturitou v oboru nebo střední vzdělání s maturitou v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo 
  • c) vyšší odborné vzdělání v oboru nebo vyšší odborné vzdělání v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo 
  • d) vysokoškolské vzdělání v příslušném nebo příbuzném oboru, nebo 
  • e) uznání odborné kvalifikace podle zákona 18/2004 Sb. nebo ověření/uznání úplné kvalifikace podle zákona 179/2006 Sb., nebo 
  • f) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci v oboru vydaný akreditovaným zařízením a 1 rok praxe v oboru, nebo 
  • g) vykonání šestileté praxe v oboru, nebo 
  • h) v případě kvalifikace získané činností v jiném státě EU doklady podle § 7 živnostenského zákona

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.


www.shutterstock.com

Uvedená živnost byla změněna z živnosti volné na živnost řemeslnou již v roce 2006. Platilo tehdy, že pokud byste splňoval podmínky pro udělení této řemeslné živnosti, dosavadní volná živnost se vám automaticky transformovala. V opačném případě mohla i automaticky zaniknout. Doporučuji ověřit na rejstříku živností, sekce Vyhledávání, zda živnost máte stále udělenou. 

Čtěte také: Prokázání praxe: tvrdý oříšek pro živnostenské úřady?

EBA_24.5.

Pokud by nyní byla vedena v režimu živnosti řemeslné, nemusíte pro její změnu dělat nic. Pokud by byla nadále v režimu živnosti volné, případně zcela zanikla, doporučuji navštívit kterýkoliv živnostenský úřad, kde vám sdělí konkrétní podmínky, za jakých bude možné živnost udělit (zejména s ohledem na to, že by dosavadní praxe proběhla zřejmě bez odpovídající živnosti).

Druhy živnosti

Většinu živností lze provozovat na základě ohlášení živnostenskému úřadu a zaplacení správního poplatku. Živnost vzniká dnem ohlášení, tzn. že živnost se může provozovat ihned po ohlášení, i když podnikatel nemá ještě v ruce živnostenské oprávnění. Ohlašovací živnosti se dále dělí na:

Našli jste v článku chybu?
13. 6. 2015 18:47
Luk (neregistrovaný)

To ani ne. Je to v první řadě prolobbované od profesních sdružení, aby se v některých oborech omezila konkurence. Bývalo to ještě horší, například fotografické služby byly taky řemeslná živnost. Profesní sdružení argumentují tím, že je potřeba zajistit kvalitu, případně bezpečnost, a ministerští úředníci, ministři i poslanci jim to žerou (a pokud ne, tak se to dá kdyžtak podpořit nějakým pádnějším argumentem, třeba pěti na stole nebo tak).

Argumentace bezpečností je nesmysl, protože stejně exis…

11. 6. 2015 22:27
Petr VF (neregistrovaný)

Fakt nechápu k čemu je to dobré, leda aby úředníci mohli dávat razítka...