Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Přehled pro zdravotní pojišťovnu můžete poslat několika způsoby. Které to jsou?

Autor: 258398
Michael Hovorka

Zdravotní pojišťovny rozšiřují možnosti, jak odeslat Přehled o příjmech a výdajích OSVČ. Lidé však stále upřednostňují papírový dokument.

Většina OSVČ v současné době stále vyplňuje Přehled o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnost ručně. Postupuje tak podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) až 80 % OSVČ. Papírový tiskospis si vyzvednou, ručně vyplní a poté odesílají poštou, přičemž většina pojišťoven už dnes nabízí elektronické podaní.

Posílejte elektronicky

K tomu, aby OSVČ mohla odeslat přiznání elektronicky, musí mít s pojišťovnou podepsanou smlouvu o zabezpečené elektronické komunikaci a vlastnit certifikát pro přístup. Tento způsob si u VZP vybralo už 5,5 tisíc klientů. U OZP je elektronické podání jednodušší. Při registraci do programu VitaKarta Online podává OSVČ své přiznání i bez znalosti způsobu podávání Přehledu a nutnosti certifikátu. Stačí jen vyplnit potřebné finanční údaje a pojišťovna sama zajistí výpočet a případné nedoplatky na základě záloh, které má u pojištěnce evidovány.

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, spolupracovník serveru Podnikatel.cz, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o.

 

Vyplňujte elektronicky

Kromě elektronického podání je možné ještě vyplnit elektronický tiskopis, které pojišťovny nabízejí ve formátu tzv. interaktivního PDF. Ty si můžete stáhnout pro příslušnou pojišťovnu i na serveru Podnikatel.cz, pokud jste nezvolili Interaktivní přiznání pro daň z příjmů, které již v sobě Přehled obsahovalo. Tento elektronický dokument lze poté buď vytisknout a odeslat na příslušnou pojišťovnu, nebo ho odeslat prostřednictvím datové schránky (zde není nutný podpis, protože datová schránka sama o sobě garantuje autenticitu odesílatele).

Tip Content early

VZP navíc umožňuje odeslat Přehled i pomocí e-mailu, ale je nutné, aby dokument byl odeslán z e-mailu, který má pojišťovna u pojištěnce evidovaný.

Na vyplnění je stále ještě čas

Přehled musí OSVČ předložit zdravotní pojišťovně nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla podat daňové přiznání, takže posledním dnem pro jeho odevzdání je pátek 2. května 2015. Případný nedoplatek je třeba uhradit do osmi dnů od data, kdy byl nebo měl být Přehled podán.

Našli jste v článku chybu?
3. 4. 2015 10:52

O registraci abych viděl co si na mě kteří lékaři vykazují uvažuji již léta, ale zatím vítězí lenost to řešit, vzhledem k tomu, že to znamená osobní návštěvu pošty nebo jejich pobočky.

3. 4. 2015 10:43
kl (neregistrovaný)

Já se tam už před časem zaregistroval, máš tam přehled plateb (občas kontroluju, jestli dostali všechny zálohy, člověk nikdy neví...), je tam přehled všech návštěv lékaře (občas kontroluju, jestli nějaké zdravotnické zařízení nenaúčtovalo zákrok dvakrát, což se bohužel někdy děje). Fakt je, že uživatelské prostředí je příšerné, i zvolená technologie, jako by to dělali někdy před 15 lety.