Hlavní navigace

Páni bankéři, přehnaná opatrnost s úvěry se vám může vymstít

 Autor: 329515
Daniel Morávek 20. 2. 2009

Banky na počínající recesi správně zareagovaly větší opatrností při poskytování úvěrů. Jenže po vyhodnocení rizik by měly stavy peněz opět uvolnit, jinak se stanou neprostupnou hrází, kterou nakonec hromadící voda stejně smete.

Český bankovní sektor si navzdory krizi vede stále dobře. Asi nejvíce postiženou bankou je Československá obchodní banka (ČSOB), které se sice v loňském roce propadl zisk skoro o 90 %, přesto však zůstala v kladných číslech. Jako poslední své výsledky zatím zveřejnila Komerční banka, která oproti roku 2007 svůj zisk dokonce zvýšila. Také u ostatních bank se žádné katastrofické výsledky nečekají, spíše naopak.

O to smutněji zní volání podnikatelů, kterým banky zpřísňují přístup k úvěrům. Přestože centrální banka snížila základní úrokovou míru na rekordní úroveň z roku 2005. Problémem ovšem zůstává, že banky nejsou na půjčkách od ČNB závislé, a proto na změnu úrokové míry prakticky nereagují. Banky se chovají logicky, ale krátkozrace. V dobách krize zajisté více hrozí krach firem a tím i riziko nesplacení úvěrů, jenže banky žijí právě z půjčování peněz a pokud nechají své „potenciální klienty“ zbankrotovat, mohou na to za pár let dojet i ony samotné.

Český bankovní sektor je zdravý

Vláda měla ve svých vyjádřeních ohledně finančního sektoru pravdu, ať se to opozici líbí, nebo ne. Český bankovní sektor skutečně zůstal krizí nepoznamenán a málokterá země se může chlubit tak ekonomicky zdravým bankovním sektorem jako Česko. Čtěte více: Největší hrozba finančních institucí? Panika jejich klientů.

Banky navzdory krizi vykazovaly během loňského roku stále rostoucí zisk. Výsledky za celý rok sice většina z nich ještě nezveřejnila, ale analytici odhadují se, že k žádným nepříjemným překvapením by dojít nemělo. Jako poslední se svými výsledky pochlubila Komerční banka, za loňský rok dosáhla rekordního zisku ve výši 13,2 miliard korun. To činí oproti předchozímu roku takřka 18% nárůst.

Také asi jediná česká banka, jejíž zahraniční majitel má vážné problémy, ČSOB, vykázala v loňském roce zisk. Přestože jí klesl skoro o 90 %, stále se o existenčních problémech vzhledem k jeho výši 1,03 miliardy korun dá jen těžko mluvit. Další banky zveřejní své výsledky koncem února. Čtěte více: Kužel: Banky by měly otevřeně říci, jak na tom jsou.

Anketa

Pociťujete již ve svém podnikání konec tučných let?

Opatrnost bank je na místě

Přestože se banky stále drží v zisku, díky krizi se staly opatrnější. Nepůjčují už jen tak někomu a to i navzdory tomu, že žádnou větší negativní zkušenost s propadlými úvěry nemají. Stejně tak, jako zpřísňují podmínky úvěrů, udržují i vysokou úrokovou míru. Centrální banka (ČNB) se sice snaží úroky snižovat, banky však na její počínání nereagují. Těžko se dá tato aktuální pozice bankám vyčítat.

Hospodářská krize se stává realitou a banky by se chovaly jako špatný hospodář, kdyby vesele a dále půjčovaly kde komu. Navíc banky ani nemají důvod snižovat úrokové míry, na půjčkách od ČNB totiž nejsou závislé. Tato krátkodobá opatrnost je správná a banky určitě v současnosti vyhodnocují potenciální rizika. Čtěte více: Udrží se česká ekonomika nad hladinou, nebo ji čeká recese?

Druhou věcí, která by se však mohla nárůst do nevídaných výšin, je eventualita, kdyby se banky rozhodly na svých penězích sedět dále. Pokud banky i dále omezovaly úvěry a poskytovaly je jen těm nejvybranějším, mohly by to doplatit i ony samotné. Český bankovní sektor se vyznačuje sice specifickou strukturou výnosů, kdy poměrně velkou část příjmů tvoří bankovní poplatky, přesto ale úrokové výnosy mají největší podíl na příjmech. Pokud ale banky dále udrží, či ještě zpřísní podmínky získání úvěrů a řada podniků díky nedostatku kapitálu zkrachuje. To může v souvislosti s klesající poptávkou spustit hrozivý dominový efekt, který pošle ke dnu i řadu odvětví.

Ale ani s opatrností se to nesmí přehánět

Banky se tak vzdávají potenciálního zisku, ekonomika se díky bankrotu podniků a odvětví dále propadne a především všeobecná ekonomická recese dopadne zpátky na banky. Nejen, že pak nebudou mít komu půjčovat, ale nebudou mít ani z čeho, protože lidem nezbudou na spoření peníze. Jako by banky zapomínala na tzv. „butterfly effect“ tržních ekonomik, kdy krach malé firmy v Americe může ovlivnit i velkou banku například u nás. Jak kdysi napsal význačný francouzský ekonom Frédéric Bastiat, kromě věcí, co jsou vidět, existují i věci, co nejsou vidět ale které s viditelnými následky úzce souvisí.

Jestliže se tedy banky ve strachu před neúspěchem některých úvěrů zavřou před podnikatelským světem, způsobí jen to, že svět za nějaký čas zavře i je. Přitom právě ve nejbližších měsících nastane pro banky jedinečná šance uniknout své konkurenci, kdy poptávka po úvěrech zřejmě stoupne do rekordních výšin. Páni bankéři by měli zvážit, zda se jim krátkodobější riziko a i třeba případný větší neúspěch úvěrů v budoucnosti nevyplatí a nevrátí několikanásobně zpátky.

Našli jste v článku chybu?

23. 2. 2009 22:53

jezevec (neregistrovaný)
banky v civilizovaných zemích mají základní bankovní služby zdarma - speciální služby dražší než u nás. stejné procento příjmů z poplatků u nás je tedy dáno neschopností bank prodat služby s přidanou hodnotou, které si banky dohánějí účtováním poplatků za služby běžné. to je překvápko, co?
aneb když jeden měl k obědu celé kuře a druhý hlad, oba poobedvali zhruba stejnou půlku kuřete, žeano.

23. 2. 2009 7:14

Lamak (neregistrovaný)
Ano a proto lide z prihranicnich oblasti si zrizuji ucty v zahranicnich bankach ktere take zacinaji zrizovat pobocky v prihranici protoze vedi ze tam klientelu diky 0 poplatkum maji jistou.
120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem