Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Přinese více kontrolní výkaz nebo EET? Babiš je v rozporu s důvodovými zprávami

Autor: MFČR, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Podle Babiše přinesou kontrolní hlášení na daních více než elektronická evidence tržeb. Podle důvodových zpráv je tomu však přesně naopak.

Zavedení kontrolních hlášení přinese na daních více než elektronická evidence tržeb (EET). Na dnešní konferenci Aktuální problémy fiskální politiky to uvedl ministr financí Andrej Babiš. Babišova slova jsou však v rozporu s důvodovým zprávami k oběma opatřením. Novela DPH, která obsahovala zavedení kontrolních hlášení, počítala s tím, že opatření přinese každoročně 5 až 10 miliard korun. EET má však každý rok přinést 12 miliard korun.

Čtěte také: Babišova brožura o „fámách a faktech k EET“ sama prezentuje fámy jako fakta

Babiš tvrdí něco jiného, než je v důvodových zprávách

Zavedení kontrolních hlášení u daně z přidané hodnoty bude podle Andreje Babiše z hlediska očekávání výběrů daní podstatně důležitější než připravovaná elektronická evidence tržeb. Kontrolní hlášení míří na stranu příjmů a evidence tržeb na stranu nákladů. Efektivita obou nástrojů se nesčítá, ale násobí, uvedl podle ČTK Babiš.

Že jsou obě opatření propojená, je zmiňováno i v důvodových zprávách k oběma zákonům. Podle zpráv RIA (zpráva z hodnocení dopadů regulace) se však očekává vyšší daňový výnos u EET, z které ministerstvo odhaduje 12 miliard korun ročně. U kontrolních hlášení jde o nižší částku. Lze očekávat, že zavedení kontrolního výkazu, by mohlo snížit daňové úniky u DPH měřené pomocí tzv. VAT gapu neboli daňové mezery u DPH o 5–10 %. VAT gap se v České republice pohybuje kolem 100 mld. Kč, dodatečný výběr DPH by tak mohl zpočátku činit 5–10 mld. Kč, uvádí se v důvodové zprávě k novele DPH, která hlášení zavedla.

Našli jste v článku chybu?
25. 9. 2015 19:40
PetrS (neregistrovaný)

Počítám, že s příchodem KH zvýší účetní firmy ceny nejmíň na dvojnásobek. Nárůst pracnosti je obrovský, nehledě na to, že se práce kumuluje do pár dnů v měsíci. Stát si z účetních udělal otroky, kteří pro něj budou místo úředníků vyplňovat tabulky, tak to holt musí zaplatit ty živnostníci a firmy. A budou ještě rádi, když vůbec někoho, kdo to trvale zvládne seženou.

7. 10. 2015 10:35
Roman (neregistrovaný)

Takovou účetní firmu tak poslat rovnou do háje. Nárůst pracnosti není v podstatě žádný, protože se v naprosté většině jedná o údaje, které už roky při účtování musí být uváděny do evidence pro účely DPH, co se elektronického podávání týče, velká část subjektů už je stejně má povinnost podávat (z důvodu obchodování se zahraničím, z důvodu přenosu daňové povinnosti apod.). Účetní do zprávy jenom přidá o jeden soubor víc. Pokud tohle je podle Vás ten obrovský nárůst pracnosti…