Připomeňte si, kdy musíte z dohod mimo pracovní poměr platit daně a pojištění

Řada zaměstnavatelů využívá v létě brigádníky, které zaměstnává na dohody konané mimo pracovní poměr. Čtěte, kdy musíte z dohod odvádět daně a pojistné.

Léto se je časem brigád přičemž většina zaměstnavatelů přijímá brigádníky na základě dohod konaných mimo pracovní poměr. Přečtěte si, jak je to u těchto dohod s odvody a daněmi.

Čtěte také: Jak vydělat na daních u letních brigád? Tady je návod

Dohody konané mimo pracovní poměr

Jedná se o dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Obě mají zákoníkem práce stanoven maximální možný rozsah práce.

  • Dohoda o provedení práce (DPP) – rozsah práce, na který se dohoda o provedení práce uzavírá, nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. Do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce. V dohodě o provedení práce musí být uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá.
  • Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) –  sjednává se maximálně v rozsahu nepřekračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Posuzuje se za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů. V dohodě musí být uzavřen sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá.

Pozor na to, že od roku 2015 platí novela zákona o inspekci práce, která zavedla sankci za překročení maximálního rozsahu práce v rámci dohod konaných mimo pracovní poměr. Podle ustanovení § 12 a 25 zákona o inspekci práce písm. c se zaměstnavatel fyzická osoba dopustí přestupku nebo zaměstnavatel právnická osoba správního deliktu tím, že nezajistí, aby zaměstnanec nepřekročil zákoníkem práce stanovený rozsah práce konané na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.  Sankce přitom může činit až 2 000 000 korun.

Odvody u DPP

Sociální (včetně nemocenského) a zdravotní pojištění se u DPP platí tehdy, pokud příjem překročí částku 10 000 Kč měsíčně. Pojistné se nicméně hradí jen za měsíce, kdy došlo k překročení hranice 10 000 Kč.

Pokud platíte brigádníkům méně, sociální a zdravotní pojištění se z DPP platit nemusí. Dále platí, že brigádník u vás může podepsat prohlášení poplatníka a uplatnit slevu na poplatníka, případně další slevy. Aby to však mohl udělat, nesmí mít prohlášení podepsané zároveň u jiného zaměstnavatele.

Jestliže brigádník nepodepíše DPP a jeho příjmy nepřekračují 10 000 Kč měsíčně, zdaňují srážkovou daní ve výši 15 %. Od roku 2014 lze ovšem tyto příjmy zahrnout do daňového přiznání. Příjmy nad 10 000 Kč se pak zdaňují zálohou daní.

widgety

Odvody u DPČ

U DPČ je situace odlišná. Sociální a zdravotní pojištění se platí, pokud příjmy z DPČ dosáhnou alespoň 2 500 Kč měsíčně. Od roku 2015 navíc platí v tomto ohledu novinka u zdravotního pojištění, u kterého se pro posouzení účasti sčítají příjmy z více dohod o pracovní činnosti v rámci jednoho kalendářního měsíce u jednoho zaměstnavatele. Příjmy DPČ se pak zdaňují zálohovou daní, a to nezávisle na jejich výši.

Čtěte také: Dohoda o provedení práce se má brzy změnit

Zasílat nově přidané názory e-mailem

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Obsahová strategie a content marketing

  •  
    Proč je obsahový marketing výrazným trendem.
  • Jak navrhnout užitečnou obsahovou strategii.
  • Jak zlepšit workflow a výsledky copywritingu.

Detailní informace o školení content strategy »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+