Hlavní navigace

Potřebujete technické normy? Přístup k nim se má několikanásobně prodražit

 Autor: www.isifa.com
Daniel Morávek 12. 12. 2014

Od ledna 2015 se má zdražit přístup firem k technickým normám. O polovinu se má totiž zkrátit doba přístupu a rovněž se má omezit rozsah tisku norem.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce od ledna zdražit přístup firem k technickým normám. Počítá s tím návrh vyhlášky, která před několika týdny prošla připomínkovým řízením. Pokud ji vláda schválí, ceny se prakticky zněkolikanásobí. Jak upozorňují podnikatelé, může to vést k rozšíření šedé ekonomiky. 

Přístup se zkrátí na 6 měsíců a omezí se tisk

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) ve spolupráci s MPO připravil před několika týdny na základě usnesení vlády návrh novely Vyhlášky MPO č. 486/2008 Sb., kterou se stanoví odborné činnosti související se zabezpečením vydávání a řádné distribuce českých technických norem a úplata za jejich poskytování (cenová vyhláška). Reagoval tím na požadavek vlády na zvýšení příjmů státního rozpočtu z prodeje technických norem.

Změn má být několik. Předně se má zkrátit doba přístupu ke čtení technických norem z 1 roku na 6 měsíců. Druhou změnou je zrušení neomezeného tisku technických norem, a to spolu se zavedením limitu 1000 stránek za částku 3500 Kč. Pokud nějaká firmy limit vyčerpá, bude si však moct dokoupit další stránky k tisku. Cílem změny cenové politiky v oblasti technických norem je zajištění vyšších příjmů z prodeje norem při zachování prostředí a systému, který je uživatelům technických norem dobře znám a současně s tím nastavit dlouhodobě udržitelnou změnu, která se co nejméně dotkne každého ze zákazníků, především malých a středních podnikatelů, uvedl ÚNMZ na svém webu.

Omezí, či rozšíří změny šedou ekonomiku?

Podle ÚNMZ má vyhláška též omezit nelegálního šíření technických norem v ČR. Úřad totiž tvrdí, že neomezený tisk technických norem dává široký prostor pro nelegální distribuci. Omezení tisku na 1000 stránek za částku 3500 Kč/6 měsíců má mj. zabránit tomu, aby se neomezený tisk nezneužíval k nelegálnímu šíření vytištěných technických norem, vysvětluje úřad. S tím však nesouhlasí podnikatelé, podle kterých přinese zvýšení nelegální distribuce naopak zdražení přístupu k normám. Jak navíc upozorňují firmy, zdůvodnění nelegálního šíření je diskutabilní, jelikož lze vytištěnou stranu bez problémů okopírovat a pořídit na nespočet kopií.

Firmy dále tvrdí, že je změny mohou přijít až na desítky tisíc korun. Minulý rok jsme jen za přístup k běžným technickým normám zaplatili asi 9000 Kč, a to nepočítám normy kvality ke statistice hromadné výroby atd. V přesném strojírenství se bez detailů norem neobejde prakticky žádná významnější nabídka na výrobu, zadávání výrobků je ve vyšší strojařině poměrně náročná věc. Týká se to nejčastěji materiálových nebo aplikačních specifikací, ale též uvádění výrobků na trh a podobně. Při zastropování počtu tištěných stran bychom příští rok zaplatili za totéž přibližně 25 až 30 000 Kč, komentovala zástupce středně velké strojírenské firmy AUDACIO a současně místopředsedkyně představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Pavla Břečková.

Našli jste v článku chybu?

15. 12. 2014 8:19

Jirka (neregistrovaný)

dodnes jsem nepochopil, proč jsou ČSN zpoplatněny a nejsou volně přístupné, tak je ještě zdražte, ať se do nich dívá/kupuje ještě méně lidí. Tomu se říká pokrokové myšlení...

13. 1. 2015 8:30

Plysak (neregistrovaný)

Takze casem muzeme ocekavat zpoplatneni nejprve Obchodniho zakoniku, pak i Trestniho a Obcanskeho. Kdo si nezaplati pristup, nebude vedet, co se tam pise a neznalost zakona prece neomlouva.

Fakt mi nejak nedochazi ta logika, ze stat si vydava nejake normy, jejichz dodrzovani vyzaduje a zaroven pozaduje platbu za to, ze vam je ukaze. Trochu slepice a vejce. Jak si ma zacinajici technik vydelat na pristup k normam, kdyz nemuze k normam, aby si mohl vydelat? :)

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: I život bez cukru může být sladký

I život bez cukru může být sladký

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

DigiZone.cz: Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu