Hlavní navigace

Přivyděláváte si prodejem přes internet? Pozor na platbu zdravotního pojištění

Michael Hovorka

Přivýdělek v podobě přes internet vás může vyjít draho. Pokud zapomenete platit zdravotní pojištění, čeká vás penále.

Základem při prodeji přes internet formou přivýdělku je to, zda druh příjmů patří mezi příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, nebo jde o jinou možnost.

Pokud poplatník prodává přes internet své vlastní věci, zdravotní pojištění platit nemusí. To se týká i v případě, že se jedná o opakované příjmy, kdy příjmy jsou svým charakterem nahodilé. Ostatní příjmy (§ 10 zákona o daních z příjmů) nebo o příjmy, které nejsou předmětem daně, zdravotnímu pojištění nepodléhají.

Většina příjmů z prodeje přes internet podléhá povinnému zdravotnímu pojištění

Většina příjmů z prodeje na internetu jsou však příjmem ze samostatné výdělečné činnosti. A v tomto případě už povinnost platit zdravotní pojištění platí. Není přitom podstatné, zda máte živnostenský list. Jde-li o příjem ze samostatné výdělečné činnosti,musíte být přihlášena u své zdravotní pojišťovny jako OSVČ a odvádět pojistné na zdravotní pojištění formou záloh na pojistné a doplatku pojistného, upozorňuje Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Situace je však jiná u žen na mateřské, za kterou platí pojistné na zdravotní pojištění stát. Jako OSVČ nemusí platit zálohy v minimální výši, ale musí platit zálohy podle podle skutečné výše svých příjmů dle Přehledu o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti a úhrnu záloh na pojistné za předchozí rok. Tyto zálohy mohou tedy být nižší než stanovené minimum.

Čtěte také: Čtěte, jak se v roce 2017 změní zálohy na sociální a zdravotní pojištění OSVČ

dan_nemovitost

Jak na Přehled pro zdravotní pojišťovnu

Přehled o příjmech a výdajích OSVČ je povinen předložit příslušné zdravotní pojišťovně (pojišťovnám) každý, kdo má příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, a to do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měl podat daňové přiznání za předchozí zdaňovací období. V případě, že OSVČ není povinna dle zákona o daních z příjmů podávat daňové přiznání, podá přehled do 8. dubna.

OSVČ musí také zdravotní pojišťovně vždy ohlásit změny údajů uvedených na přehledu, ohlásit a doložit změnu jména, příjmení, trvalého pobytu, rodného čísla, obchodního jména, sídla nebo místa podnikání, identifikačního čísla organizace a čísla bankovního účtu, je-li z něj placeno pojistné.

Našli jste v článku chybu?
23. 11. 2016 14:35
jezevec (neregistrovaný)

při digitalizaci státních registrů se přišlo na několik set duplicitních a dokonce i triplicitních rodných čísel. koho tohle postihlo, museli se dohodnout kdo si rodné číslo změní. další situací kdy se mění rodné číslo je například program na ochranu svědků.

23. 11. 2016 0:26
Ilča (neregistrovaný)

Vím o jedné situaci, kdy se mění rodné číslo. Když si můj známý adoptoval dceru své manželky, vystavili holčičce nový rodný list a zároveň jí přidělili i nové rodné číslo.