Hlavní navigace

Problémem nejsou daně samotné, ale změny kolem nich

 Autor: www.isifa.com
Redakce

Placení vysokých daní vůbec není největší překážkou v rozvoji českých firem. Většina se jich shoduje na tom, že problém je hlavně přílišné zavádění novinek.

Ne platba daní, ale daňová nejistota brzdí firmy v jejich růstu. Zástupci českých podniků to uvedli v každoročním průzkumu daňové jistoty v zemích EMEA, tedy Evropy, Středního východu a Afriky, který pořádá společnost Deloitte. Podle českých podnikatelů by větší jistota daňového systému, jeho zjednodušení a větší předvídatelnost měli mít pozitivní dopad na obchodních vztahy a zvýšení konkurenceschopnosti. Také by se podle nich měla zlepšit spolupráce s daňovou správou. Vysokou daňovou nejistotu vnímají v České republice více než dvě třetiny firem. Běžný průměr mezi ostatními zeměmi je 60 %, u nás je to o 10 % více, uvádí k výsledkům průzkumu Radka Mašková, ředitelka daňového oddělení společnosti Deloitte.

Jako největší problémy jsou označovány časté změny daňové legislativy, nejednoznačnost, nedostatky a náhlé zvraty stanovisek daňové správy nebo veřejně dostupných pokynů, retrospektivní změny legislativy nebo nedostatky a nejednoznačnost v systému rozhodnutí o závazném posouzení. Shodují se na tom jak čeští podnikatelé, tak zahraniční investoři, kteří v Česku provozují své podniky. Téměř čtyři z deseti oslovených firem v České republice uvedly, že vnímají daňovou nejistotu větší než v ostatních evropských zemích. Více než tři čtvrtiny respondentů pak vnímají celkovou daňovou nejistotu větší nebo alespoň stejnou jako v ostatních zemích Evropy, doplňuje Petr Neuschl, manažer oddělení nepřímých daní společnosti Deloitte.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Českým podnikatelům nejvíc vadí, že musí neustále nastudovávat nové a nové normy. 

Průzkum nebyl zaměřen jen na zjištění aktuální situace, ale nabídl i prostor k nastínění řešení. Zajímavým výsledkem je, že respondenti v zásadě příliš nestojí o snižování daní a pobídky, ale spíše o stabilní, jednoduchý a předvídatelný daňový systém. Podnikatelé by nejvíce uvítali větší jistotu ohledně budoucnosti daňového systému. Jak se český daňový systém vyvíjí, o tom více v článku: Změny v DPH matou podnikatele, za posledních 20 let už šestkrát

Rovná polovina všech podniků žádá zjednodušení daňového systému a třetině vadí špatná spolupráce s daňovou správou. Na druhou stranu by pouze desetina dotázaných uvítala snížení daně z příjmu právnických osob o 1 až 2 % a ještě méně lidí je pro snížení daně z přidané hodnoty. Zlepšení daňových pobídek by uvítalo jen 9 % společností.

Dobré vztahy s finančními úřady se začínají horšit

V České republice obecně panuje mírná spokojenost firem se vztahy s finančními úřady. Za dobrý ho označila více než polovina dotázaných. Oproti loňskému roku se ale toto vnímání zhoršilo. Konkrétně narostl počet těch, kteří svůj vztah s finančními úřady hodnotí jako špatný. Je jich už 23 %. 57 % společností ale vzájemný vztah s finančním úřadem hodnotí jako dobrý a 9 % dokonce jako velmi dobrý. Ve srovnání se sousedy Češi hodnotí svůj vztah s finančními úřady relativně pozitivně. Nejhorší vztahy s finančními úřady v rámci v průzkumu uvádějí firmy z Polska. Nijak překvapivě se finanční úřady v Česku zaměřují především na klíčové daně jako je DPH a daň z příjmů právnických osob. Respondenti zatím příliš nezaznamenali zvýšený zájem o problematiku převodních cen, ačkoliv byla tato oblast v médiích finanční správou prezentována jako prioritní, dodává Radka Mašková.

Dobrý vztah s finančními úřady je založen mimo jiné i na nižší frekvenci kontrol. V této oblasti je Česká republika na chvostu hodnocených zemí. Zatímco v Německu bylo v posledních třech letech daňovou správou zkontrolováno 74 % firem, v Polsku 81 % a v Rakousku dokonce 85 %, u nás se daňoví inspektoři zvládli zaměřit jen na 54,5 % společností. Téměř třetina společností zapojených do průzkumu nebyla v posledních třech letech kontrolována vůbec. Průměr v zemích EMEA je přitom 75 %. Více čtěte v článku: Víme kdy a kde čekat kontrolu. Nejsnáze se ztratíte v Praze

Našli jste v článku chybu?

21. 10. 2013 17:28

P2010 (neregistrovaný)

Nejvetsi prekazou je placeni svindlu zvaneho socialni "pojisteni".

21. 10. 2013 11:10

SamTingWong (neregistrovaný)

Vláda a parlament jsou plné odborníků a přitom jejich práce obstojí sotva rok a už se to zase všechno předělává.
Neměli by za tak špatně odvedenou práci dostat padáka? Nebo aspoň přijít o nějakou tu odměnu?
No, padáka ani pokutu nedostanou, protože to by si je museli dát sami a to nikdy neudělají - viz veškerá neúspěšná jednání, kde šlo o omezení jejich imunity, peněz nebo výhod...Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Podnikatel.cz: Hospody a EET? Mají technické problémy

Hospody a EET? Mají technické problémy

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Perníčky: na uležení i hned měkké

Perníčky: na uležení i hned měkké

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph