Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Relaxujte na kolečkách a probruslete se k lepší kondici

Autor: 244086
Jana Bohutínská

In-line bruslení nabízí relaxaci a zlepšení kondičky na čerstvém vzduchu. Tras po Česku přibývá a koupě vybavení je finančně relativně nenáročná.

In-line bruslení patří k poměrně rozšířeným rekreačním sportům. Může posloužit jako dobrý relax na čerstvém vzduchu, zlepšuje kondici a má i zdravotní efekty. Intenzivním bruslením si zlepšíte fyzičku, spalujete tuky a posilujete svaly. Skvělé je to například pro oblast hýždí a zad. Zejména ženy bojují jízdou na bruslích s celulitidou. Navíc zlepšujete i držení těla, protože musíte být zpevnění, vysvětluje pro business server Podnikatel.cz Helena Fišerová, redaktorka serveru o zdravém životním stylu Vitalia.cz.

S bruslením nejsou spojená žádná větší rizika, je ale samozřejmě nutné jezdit opatrně, ohleduplně a také s dobrým vybavením. To potvrzuje i Helena Fišerová: Ježdění na bruslích je poměrně bezpečný sport, pokud ovšem použijete základní ochranné prvky – chrániče kolen, loktů a hlavně zápěstí. Při možném pádu jistě oceníte i helmu. Zradou může být při jízdě například kvalitativně horší povrch tratě, vlhký asfalt (proto by se na brusle nemělo vyjíždět bezprostředně po dešti) nebo jiní neopatrní bruslaři.

Nákup vybavení: Co koupit a za kolik?

Cenové rozpětí in-line bruslí je poměrně široké a cena závisí (podobně jako u jiného sportovního zboží) na kvalitě a značce. Na trhu jsou tedy brusle za tisícovku i za několik tisíc korun. Pokud zájemce plánuje, že se bude bruslení opravdu věnovat, vyplatí se přece jen sáhnout do kapsy o něco hlouběji: brusle v cenách od 2000 korun budou mít lepší kolečka, bota bude pevnější a kvalitnější, více vydrží.

Výběr bruslí ovlivňují také zkušenosti konkrétního bruslaře (i když je bruslař začátečník, usnadní mu in-line bruslení, když už umí bruslit na ledu), styl jízdy, pro který si brusle kupuje (jestli je chce například pouze pro rekreační jízdu nebo jízdu sportovní – tedy opravdu pro systematické zlepšování své fyzické kondice – nebo se dokonce chystá na závody). Výběr bruslí je také možné přizpůsobit tomu, s kým bude bruslař nebo bruslařka jezdit (jestli se sportovcem, s kolegy z práce, kteří všichni s bruslemi teprve začínají, nebo třeba s dětským kočárkem). Brusle se rozlišují na dámské, pánské a dětské, k dostání jsou také unisex. Čtěte více: Cyklistika a bruslení

Jak vybrat brusle?

  • Vyzkoušejte vícero bot, kupte až ty, které vám opravdu sedí.
  • Bota musí fixovat kotník.
  • Bota vás nesmí nikde tlačit.
  • Kolečka po roztočení nesmí drhnout.
  • Skelet má v úrovni kotníku kloub a ventilaci.
  • Zvláštní pozornost věnujte přezce a celkovému zapínání.

Zdroj: Helena Fišerová: Jak začít s in-line bruslením?, server Vitalia.cz

Ani excelentnímu jezdci se nemusí vyplatit jezdit bez chráničů na lokty, dlaně, kolena a bez helmy, natož pak začátečníkovi. Pád na asfalt totiž nemusí způsobit vlastní nešikovnost, ale také třeba okolojedoucí bruslař – začátečník, který jízdu nezvládne. Sada chráničů stojí maximálně několik stovek, tato nevelká investice ale ušetří bolestivé spáleniny a odřeniny na nejexponovanějších místech. Řádově ve stovkách se pohybují také ceny přileb pro in-line bruslení. Oblečení je vhodné volit přiléhavé – triko a krátké nebo dlouhé elastické kalhoty.

Pokud není začínající bruslař rozhodnutý, že se chce bruslení více a pravidelněji věnovat a není si ani jistý, jestli ho ježdění bude bavit, může si pro prvních pár jízd brusle vypůjčit. Půjčovny se nacházejí u bruslařských tras.

Pod dohledem

Pokud chce jít někdo na bruslení důsledně, může si i na tuto disciplínu najmout osobního trenéra, podobně jako do fitness centra. Čtěte více: Vše o fitness a indoor sportech

Například Skateschool nabízí individuální lekce s trenérem za 590 korun za lekci (pokud si bruslař domluví větší počet lekcí, dostane množstevní slevu), Hepa in-line school za 300 korun (slevu pak poskytuje při větším počtu účastníků).

Tip Content early

Anketa

Co děláte nejčastěji ve svém volném čase?

Kde bruslit?

Bruslařských drah po Česku přibývá. Namátkou: V Praze se již tradičně bruslí na Ladronce, na Letné nebo ve Stromovce (všude si lze brusle a chrániče také půjčit; ceny jsou však různé, cenu do 150 korun za brusle a chrániče si někde účtují za hodinu, jinde za celý den.). Bruslí se i kolem Vltavy v Braníku. Kolem Labe lze zase jezdit v Ústí nad Labem. Například v okolí Hradce Králové je možné využít pro bruslení stezku mezi Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nad Orlicí.

Tip: Server o zdravém životním stylu Vitalia.cz pro vás připravuje databázi in-line stezek.

Za bruslením je ovšem možné vyrazit také do zahraničí. A to nejen na vlastní pěst – organizované in-line zájezdy již nabízejí i cestovní kanceláře v rámci možností trávení aktivní dovolené. Což stojí před letním obdobím prázdnin a dovolených za uváženou.

Našli jste v článku chybu?
18. 6. 2009 12:05
Například v okolí Hradce Králové je možné využít pro bruslení stezku mezi Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nad Orlicí. Tak například tohle není pravda. Je to pouze mezi Petrovicemi a Týništěm. Mezi Třebechovicemi a Týništěm se bruslilo dřív lesem, do té doby než hraběnka z naprosto nepochopitelného důvodu začala cestu sypat pískem, aby bruslaře odradila. K.áva .lbá