Hlavní navigace

Prodáváte jídlo ve stánku a nepřejete zákazníkům průjem? Pak pozor na hygienu

 Autor: 631791
Jana Bohutínská

Jak prodávat jídlo ve stánku a neodrovnat zákazníky zdravotními problémy? Je třeba pečlivě se držet hygienických předpisů. Odborníci radí, na co dbát především.

Otevřít si stánek s občerstvením možná vypadá jako skvělý džob na léto. Až tak jednoduché to ale není. Kromě všech náležitostí, které je k otevření stánku třeba, je nutné zvlášť v létě nepodceňovat hygienu.

Co je především třeba k otevření stánku?

V první řadě je třeba vlastnit k takové činnosti živnostenské oprávnění. Pak je třeba vlastnit nebo si pronajmout stánek. Pokud podnikatel stánek staví na zelené louce, musí na to mít pozemek, stavební povolení a povolení obce. Vhodnou sezonní možností může být stánek mobilní. I v takovém případě je ale nutné minimálně se dobře seznámit s tržním řádem obce, který určuje, kde může stánek stát, kdy v něm lze prodávat apod.

Čtěte také: Chci si založit prodejní stánek s občerstvením. Jak na to?

Na kontrolu může přijít hygiena

Zacházení s potravinami a příprava pokrmů kladou ve stánku s občerstvením (jsou to ty stánky, které prodávají jednoduché pokrmy jako například hamburgery, párky v rohlíku, grilovaná kuřata, bramboráky, zmrzlinu a podobně) na podnikatele z hlediska hygieny určité nároky. V létě, kdy ve středoevropských podmínkách teploty šplhají nad třicítku, je třeba na hygienu dbát o to víc.

Stánky a kiosky nabízející občerstvení, nebo např. i pojízdné prodejny, spadají pod definici potravinářského podniku, a rovněž na ně se vztahují základní hygienické požadavky na výrobu potravin, jejich uvádění do oběhu a manipulaci s nimi, samozřejmě úměrně rozsahu činnosti a sortimentu prodávaného zboží, uvádí pro server Podnikatel.cz Dalibor Čech, který je pověřený vedením oddělení výživy a PBU Krajské hygienické stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze.

K provozování občerstvení krajská hygienická stanice nevydává předem žádná povolení. V průběhu prodeje může Krajská hygienická stanice a další kontrolní orgány (Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Česká obchodní inspekce) provést státní dozor, upozornila před časem pro server Podnikatel.cz Eva Richterová, vedoucí Odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje se sídlem v Karlových Varech. Připomíná však, že vůči Krajské hygienické stanici má podnikatel oznamovací povinnost: musí jí oznámit den zahájení činnosti, její předmět a rozsah a umístění provozovny. Odbor mimochodem vykonal podle výroční zprávy za loňský rok 1603 státních kontrol, mimo jiné právě v pevných stáncích.

Čtěte také: Jak prodávat ve stánku a neporušit zákon

Pravidla hygieny dotýkající se stánků s občerstvením úzce souvisí s tím, jaké vybavení musí stánek vůbec mít. Provozovatel, který hodlá tyto pokrmy připravovat, musí ve stánku mít vhodné technologické vybavení, zejména chladící a mrazící zařízení, dostatek pracovních ploch, dřez a umývadlo s přívodem tekoucí pitné a teplé vody. V letním období je zvlášť důležité uchovávat všechny suroviny při teplotě uvedené na etiketě (u rizikových výrobků to bývá zpravidla do 5 oC) a kontrolovat data jejich použitelnosti, vypočítává základní povinnosti podnikatele z oblasti hygieny Renáta Brablcová, která vede Odbor hygieny výživy a předmětů běžného užívání na Krajské hygienické stanici Moravskoslezského kraje, který sídlí v Ostravě.

Ošéfujte si vejce a syrové maso

Renáta Brablcová dále upozorňuje, že ani na pracovních plochách, ani v chladnicích nesmí dojít k nevhodnému kontaktu syrového masa a vajec s hotovými výrobky. Zásadní význam má proto podle ní vyčlenění samostatné pracovní plochy na krájení či kořenění syrového masa nebo na přípravu těsta s obsahem syrových vajec. V teplých dnech je rovněž důležité uchovávat různé přísady, jako jsou hořčice, kečup, tatarka, krájená zelenina, v chladícím zařízení. Je potřebné si uvědomit, že při vysoké teplotě prostředí se výrazně zvyšuje rychlost množení mikroorganismů, uvádí pro server Podnikatel.cz. Varuje, že kdyby došlo ke kontaminaci jídla prostřednictvím syrového masa a vajec a navíc ke skladování potravin při nevhodné teplotě současně, patogenní mikroby se velmi rychle množí a můžou vyvolat akutní průjmová onemocnění. Dalším velmi důležitým faktorem je zajištění dostatečného propečení u grilovaných kuřat, steaků a hamburgrů, jelikož důkladným tepelným ošetřením dochází k usmrcení většiny patogenních mikroorganismů, doplňuje důležitou okolnost, na kterou nesmí provozovatel stánku s občerstvením zapomínat.

Další rada Renáty Brablcové sice zní na první pohled samozřejmě, vyplatí se ji ale připomenout. Týká se totiž pečlivého dodržování zásad osobní hygieny – tedy mytí rukou mýdlem a jejich osušování jednorázovými ručníky. K tomu ještě patří pravidelné čištění pracovních ploch, kuchyňského náčiní a vybavení stánku. To zejména v letním období preventivně zamezí vzniku nepříjemných zažívacích potíží po konzumaci pokrmů rychlého občerstvení, uzavírá zkušená hygienička.

Čtěte také: Při otevření stánku s občerstvením si dejte pozor na výběr živnosti i hygienu

Nevystavujte potraviny tak, aby na ně kupující prskali

Také Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která může kontrolovat různé typy stánků (třeba i ty na farmářských trzích), v nichž se prodávají potraviny, na svém webu pravidelně zveřejňuje informace pro podnikatele, kterými by se měli řídit, aby se nedostali do křížku se zákonem. Na co je tedy ještě třeba při prodeji potravin myslet? Nebalené potraviny je třeba chránit před prachem, dotykem se zemí i kontaktem s kupujícími. Potraviny tedy není možné vystavit tak, aby na ně mohli kupující sahat, kýchat nebo kašlat. Potraviny by ale také neměly přijít do kontaktu s rukama prodejce, podávací kleště nebo jednorázové rukavice by tedy měly být samozřejmou a také skutečně využívanou výbavou stánku. 

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Vitalia.cz: Perníčky: na uležení i hned měkké

Perníčky: na uležení i hned měkké

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Měšec.cz: 6 změn v novele občanského zákoníku

6 změn v novele občanského zákoníku

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze