Propad malobchodu v listopadu nepříjemně překvapil

Maloobchod pokračoval ve svém propadu i v listopadu 2009. Meziročně se tržby maloobchodu snížily o 6,1 % a meziměsíčně pak o 2,9 %. Výše poklesu však negativně překvapila analytiky, kteří očekávali pouze mírný pokles. Údaje o vývoji maloobchodu dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Hlavní podíl na výrazném poklesu měl prodej aut, kde se tržby meziročně propadly o více než 13 %. Ze sledovaných sortimentů měl největší vliv na celkový pokles prodej výrobků pro domácnost ve specializovaných prodejnách (snížení tržeb o 9,3 %), prodej pohonných hmot (o 3,3 %) a oděvů a obuvi (o 7,4 %), doplnili statistici. Čtěte také: Z Čechů se stávají šetřílkové, ani Vánoce propadu maloobchodu nezabrání.

Celkově se podle odhadu analytiků maloobchod v minulém roce snížil o 3,5 až 4,5 %. Na to, že českou ekonomiku zasáhla silná recese a o práci přišlo zhruba 200 tisíc lidí, se maloobchod nakonec nevyvíjel tak špatně. Pokles tržeb není však za námi. Naopak bude pokračovat s tím, jak počet nezaměstnaných ještě v průběhu první poloviny roku poroste, komentovala Helena HorskáRaiffeisenbank, podle které se letos maloobchod propadne zhruba o 1 %.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Měření a vyhodnocování kampaní

  •  
    Jak připravit a plánovat kampaně
  • Jak vyhodnocovat a využít důležité metriky
  • Jak to dělat u různých obchodních aktivit

Detailní informace o školení Měření a vyhodnocování kampaní»

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+