Hlavní navigace

Podnikáte v provozovně? Musíte ji nově označit identifikačním číslem

 Autor: 244086
Jana Bohutínská

S červencem se zavádí identifikační číslo provozovny. Podnikatel, který nově ohlásí svou provozovnu, ho získá automaticky. Starší provozovny pak v roční lhůtě. Provozovna jím přitom musí být označená.

První prázdninový den, 1. července 2010, nabývá účinnosti novela živnostenského zákona. Ta především zavádí novinku, kterou je identifikační číslo provozovny. To dostane jak každá nově ohlášená provozovna, tak zpětně i provozovny ohlášené před 1. červencem. Změnu zavádí zákon číslo 227/2009 Sb., který upravil některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o základních registrech. Změna se tak dotkla kromě živnostenského zákona také například občanského zákoníku, horního zákona, zákona o sdružování občanů, obchodního zákoníku a mnoha dalších. Čtěte více: 60 dní od novely živnostenského zákona. Zatím spokojenost

Identifikační číslo osoby a idetifikační číslo provozovny jsou podle Zákona číslo 111/2009 Sb., o základních registrech, jedny z údajů vedených v základním registru osob. Každé osobě nebo její provozovně smí být přiděleno pouze jedno identifikační číslo osoby nebo identifikační číslo provozovny bez ohledu na počet činností, které vykonává. Již jednou přidělené identifikační číslo nesmí být přiděleno jiné osobě nebo provozovně, a to ani v případě, že osoba nebo provozovna, které bylo identifikační číslo přiděleno, zanikla, upřesňuje paragraf 26, odstavec 8 zákona. Čtěte více: Fungování základních registrů by mělo usnadnit podnikatelům život 

Kromě zmíněných změn novela také vyjmenovává údaje, které živnostenským úřadům poskytují Ministerstvo vnitra a Policie České republiky, a to pro potřeby vedení živnostenského rejstříku.

Rozšiřuje se povinné označení provozovny

Identifikačním číslem osoby a identifikačním číslem provozovny musí být poté provozovna, spolu s obchodní firmou/obchodním názvem nebo jménem a příjmením podnikatele, viditelně označená. Podnikateli tak v označení provozovny přibude další položka – unikátní číslo, které provozovnu jednoznačně identifikuje.

Neoznačení provozovny je podle živnostenského zákona správním deliktem, za který může živnostenský úřad uložit podnikateli pokutu až do 100 000 korun, respektive do 5000 korun v blokovém řízení. Podle informací ze živnostenského úřadu se však v praxi k maximální výši pokuty téměř nepřistupuje a úřady se spíše drží blokového řízení.

Úřad má roční lhůtu, podnikatel pak měsíční

Podnikatelé, kteří ohlásili provozovnu před 1. červencem letošního roku, dostanou od živnostenského úřadu identifikační číslo provozovny do jednoho roku, tedy do 1. července 2011. Do této doby je také musí živnostenský úřad o identifikačním čísle provozovny vyrozumět. Podnikatelům, kteří svou provozovnu zřídí po 1. červenci, vygenerujeme číslo automaticky. Ti, jejichž provozovny už byly zavedeny dříve, budou od nás o přidělení čísla vyrozuměni, a to nejpozději do 1. července příštího roku, potvrzuje Miroslava Rokosová, vedoucí živnostenského odboru městského úřadu Valašské Klobouky. Do jednoho měsíce od uplynutí této lhůty – tedy do 1. srpna 2011 – pak musí podnikatel začít přidělené identifikační číslo provozovny používat a svoji provozovnu jím označit.

Města a kraje informují podnikatele

Města a kraje zveřejnily pro podnikatele informace o tom, co pro ně novela živnostenského zákona znamená.

Například Alena Šulcová na internetových stránkách Krajského úřadu Plzeň vedle základních informací o zákonné novince upozorňuje: Jedná-li se o provozovnu určenou pro prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům, musí být kromě uvedených údajů [identifikační číslo osoby, identifikační číslo provozovny, obchodní firma/obchodní název nebo jméno a příjmení podnikatele] provozovna označena dále prodejní nebo provozní dobou a jménem a příjmením osoby odpovědné za činnost v provozovně, u ubytovacích zařízení poskytujících přechodné ubytování ještě kategorií a třídou.

Živnostenský úřad na Praze 1 ještě upřesňuje, že identifikační číslo provozovny bude desetimístným číslem. Identifikační číslo provozovny se přitom váže na jednoho podnikatele. To znamená, že pokud v jedné provozovně podniká více podnikatelů, dostane provozovna každého podnikatele své unikátní identifikační číslo.

Příklad: V jedné provozovně podniká zároveň pět podnikatelů. Každý podnikatel obdrží pro tuto provozovnu identifikační číslo provozovny. Jedna provozovna pak bude povinně a viditelně označená pěti identifikačními čísly provozovny.

Našli jste v článku chybu?

8. 7. 2010 23:56

jezevec (neregistrovaný)
urvu mu že dveří číslo provozovnu a pošlu na něj živnostňák at si jde skásnout kilo. (...) který tohle vymyslel by měl být jmenován a veřejně ostouzen.
zkusim hádat, zdali číslo provozovny bude shodné s ičo, aby si ho nikdo nemusel pamatovat . . . nebo nějaký jiný (...) vymyslel další číslo?
12. 7. 2010 10:04 redakčně upravil Michael Hovorka, důvod: vulgarismy

15. 7. 2010 10:05

uživatel si přál zůstat v anonymitě
No ja jsem se hlavne nedozvedel, k cemu cela tahle blbost s cislem provozovny je? Komu to pomuze? Zakaznikovi? Podnikateli? Urednikovi? Policajtovi? Postakovi?
Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Vitalia.cz: Perníčky: na uležení i hned měkké

Perníčky: na uležení i hned měkké

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Vitalia.cz: Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi