Průměrná mzda rostla ve 3Q o necelou pětistovku

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku vzrostla ve třetím čtvrtletí letošního roku o 473 korun. V současné době je tak na úrovni 23 665 korun. Reálná mzda se přitom zvýšila o jednu desetinu procentního bodu. Zatímco ve veřejném sektoru se meziročně průměrná měsíční mzda snížila o 1,8 %, v podnikatelském sektoru naopak rostla o 2,9 % na průměrných 23 650 korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Pokračuje tedy trend, který započal ve druhém čtvrtletí, kdy stát šetří a v soukromé sféře se pozitivně projevuje oživení produkce. Tento trend pravděpodobně bude pokračovat a průměrná mzda v soukromé sféře v nejbližších čtvrtletích překoná mzdu ve veřejné sféře, komentoval statistiky Michal Bložka, analytik Raiffeisenbank. Ten odhaduje pro celý rok 2010 růst průměrné mzdy o 2,5 %, reálně pak jeden procentní bod.

Jak připomněl Libor Stodola, odborník na řízení lidských zdrojů společnosti PwC, ne všech se zvyšování platů týká. Předpokládáme tak, že výrazněji porostou platy jen vybraným klíčovým zaměstnancům, jejichž hodnotu na trhu práce nesnížila výrazně ani krize, doplnil Svoboda.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení SEO - jak na optimalizaci pro vyhledávače

  •  
    Analýza klíčových slov - kde hledat, jak slova vybrat, jak optimalizovat.
  • Metody linkbuildingu - jak získat zpětné odkazy.
  • Vyhodnocování SEO - nesledujte jen pozice.

Detailní informace o školení SEO »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+