Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

exPRESS: Průmysl stojí na prahu katastrofy, varují odboráři

Autor: 258398
Michael Hovorka

Je stále zřetelnější, že i Česko silně pociťuje dopady finanční krize. Odboráři už malují čerta na zeď a varují, že domácí průmysl se pomalou hroutí. Nejedná se však jen o taktickou hru využívající paniku?

Odbory hrozí krachem průmyslu, podnikatelé v jejich vyjádření vidí politickou agitaci »

Odboráři a opozice varovali, že tuzemský průmysl stojí na prahu katastrofy. Podle jejich vyjádření hrozí také vysoký deficit státního rozpočtu, který prý může dosáhnout až 100 mld. korun. Odbory již publikovaly svoji analýzu k řešení finanční krize, v které kritizovaly předchozí a současné kroky vlády. ČMKOS (Českomoravské konfederaci odborových svazů) vadí především privatizace státního majetku a vládní reforma.

Vláda by se podle odborářů měla zaměřit na podporu růstu a koordinovat svoji pomoc s okolními státy. Dále by se měla ČR snažit vytvořit rezervy ve veřejných rozpočtech a omezit snižování daní a odvodů. ČMKOS také požadují vyšší jistoty v sociální síti a zlepšení aktivní politiky zaměstnanosti.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Další špatné zprávy. Po průmyslu klesl i maloobchod

V listopadu loňského roku totiž také klesly tržby maloobchodníkům, meziměsíčně po sezónním očištění o 0,3 %, meziročně pak o 0,7 %.

Kleslo i stavebnictví, jaký obor přijde na řadu dále?

Ve stálých cenách zaznamenala stavební produkce pokles o 5,6 %, po očištění o počet pracovních dní pak o 2,2 %.

Barack Obama se stal novým americkým prezidentem

Mezi jeho plány patří zabránit dalšímu propadu americké ekonomiky. Chystá do ní proto investovat téměř dva biliony dolarů například na infrastrukturu, vzdělání a vědu, obnovu finančního sektoru a snížení daní.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Topolánek chce pomoci exportérům pomocí České exportní banky

Předseda vlády chce více zprůhlednit právní podnikatelské prostředí, deregulaci, snížit administrativní zátěž a daňovou zátěž, snížit ceny práce a dosáhnout větší mobility a flexibility pracovního trhu.

BSA: Proti pirátství budeme bojovat zejména v menších firmách

BSA se v loňském roce u menších firem snížit pirátství dařilo. V domácnostech naopak nelegálního softwaru přibývalo.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

CzechInvest: Investice do služeb byly loni poprvé vyšší než do výroby

Hodnota nových investic, které vznikly s přispěním agentury, dosahuje 30 miliard korun. Nejvíce jich směřovalo do vývoje softwaru.

FIN17_soulejova2

Zelená linka CzechInvestu pomáhá řešit otázky k dotacím. Jejich přiznání však nezajistí

Více než 33 tisíc dotazů k evropským dotacím pomohla podnikatelům vyřešit zelená informační linka agentury CzechInvest. V minulém roce byl zaznamenán 40% nárůst dotazů k dotacím z EU.

Podniky s průmyslovou výrobou mohou nyní získat prostředky ministerstva průmyslu a obchodu

Cílem ministerstva je podpořit projekty zaměřené na výzkum a vývoj výrobků, technologií a informačních a řídicích systémů.

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Našli jste v článku chybu?
25. 1. 2009 10:57
clovek (neregistrovaný)
Pokud budou občané jenom trochu rozumní, (bezdomovce neřeším) tak se prostě na stát přestanou spoléhat a půjdou podnikat sami. Možná zjistí, že je podnikatel zase tak moc na hůl nebral, a že za odpovědnost, kterou za vše má si prostě nechá zaplatit. Co se týká povinnosti státu zajistit práci - tak tu určitě nemá. Platíme mu zdravotní, aby jsme měli péči v nemocnicích. Sociální aby bylo na důchody a podporu v nezaměstnanosti. Nic víc.
24. 1. 2009 21:22
občan (neregistrovaný)
Ale jestli bude přibývat nezaměstnaných a bezdomovců, kteří toho už budou mít plné zuby a nebudou chtít dobrovolně umírat hlady a zimou, tak se brzy dočkáme fašismu 21. století.......! Jestli-že je povinen občan platit státu zdravotní a sociální pojištění, pak má mít stát povinnost dát občanu práci a slušný plat. Jinak je to do očí bijící nerovnost a oprávněnost k názoru, že komunismus a fašismus byl spravedlivější a lidštější....