Potravinářský průmysl zatěžuje neochota bank půjčovat a tlak obchodních řetězců

Potravinářský průmysl se potýká s dopady krize. Více než polovina výrobců má problémy v jednání s bankami a získáváním úvěrů. Dvě třetiny z potravinářských firem se pak v současnosti setkávají se zhoršenými obchodními podmínkami ze strany obchodních řetězců a zhoršením dodavatelsko-odběratelských vztahů. Vyplynulo to ze šetření, které uskutečnila Potravinářská komora ČR.

Přes 50 % respondentů uvedlo, že se jim prodloužila doba jednání o úvěrech, vzrostly úroky a zpřísnily se podmínky pro udělené úvěru. Velká část výrobců kvůli tomu musela odložit plánované investice. Čtěte více: Banky popírají, že by plošně zvedly úroky u podnikatelských úvěrů.

Více než dvě třetiny výrobců potravin sleduje zhoršení obchodních podmínek při jednání s obchodními řetězci a rostoucí tlak na snižování ceny. Podniky se této kritické situace snaží čelit levnějšími výrobky a získáním nových trhů. Současně potravinářské firmy vítají bankovní garance a záruky za úvěry. Za prospěšné kroky dále výrobci považují dotace úroku z úvěrů, posílení státní podpory formou investičních podpor přes operační programy a zvýšení exportní podpory a pojištění exportů. Čtěte seriál Ekonomická recese.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení Správa Stránek na Facebooku

  •  
    Jak pokročile spravovat Stránku, Události, Skupiny.
  • Jak tvořit i netvořit příspěvky.
  • Jak nepřijít o účet, nenaletět a neztratit všechno.

Detailní informace o školení Správa stránek na Facebooku »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+