Hlavní navigace

Ptali jste se daňového poradce: Kontrolní hlášení a povinnost datovky pro OSVČ

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Jan Molín

Pokud plátce uvedl při vyplnění kontrolního hlášení e-mail, pro jaké účely bude tento e-mail použit? Odpovídá daňový poradce Jan Molín.

Následující dotaz je převzat z poradna.podnikatel.cz, kde vám radí odborníci. Položit nový dotaz

Rád bych se zeptal ohledně kontrolního hlášení DPH, kde je nutné v kontaktních informacích vyplnit buď E-mail nebo ID datové schránky, zda při zvolení emailu, bude tento použit pouze pro účely doručování písemností vydaných správcem daně souvisejících _pouze_ s kontrolním hlášením, nebo je možné, že tento email bude použit k doručování i jiných zpráv s kontrolním hlášením vůbec nesouvisejících?

Zatím jsem se bránil zřízení datové schránky, protože dávám přednost papírovým dokumentům, a to z důvodu jednoduché archivace.

S tímto souvisí i druhá část mého dotazu – předpokládám správně, že tento postup podání přiznání k DPH půjde provozovat s tím, že místo ručního vyplnění papírového formuláře budu muset použít „daňový portál“ a vyplnit elektronický EPO2 formulář, odeslat ho bez datové schránky a bez elektronického podpisu, vytisknout jeho úplný opis, který mi na podatelně stejně jako dříve orazítkují?

Obdobně i případ kontrolního hlášení?

Jde mi o to, že pro splnění zákona je nutné archivovat vše kolem DPH po dobu 10 let, což v případě elektronických formulářů nebude předpokládám vůbec jednoduché.

Pokud se nepletu, datová schránka neumožňuje dlouhodobou archivaci včetně automatického prodlužování platnosti časových razítek (a pokud ano, určitě ne zdarma).

A vlastní řešení v podobě elektronického podpisu a časových razítek, které je nutné pravidelně obnovovat na každém dokumentu se mi zdá příliž komplikované.

Uvedení emailu v kontrolním hlášení asi není ideální, vzhledem k zákonu, kde finanční správa považuje email za doručený hned při odeslání. Proto mě zajímá, zda se toto bude týkat pouze zpráv souvisejících s kontrolním hlášením, nebo se email stane fakticky suplementem datové schránky s okamžitou fikcí doručení?

Jsem drobný živnostník, daňovou evidenci si vedu v tabulkovém kalkulátoru a vše kolem daní a odvodů jsem si doposud dělal ručně sám. Bohužel z povahy živnosti musím být plátce DPH a tak teď nevím, jak efektivně pokračovat s nástupem kontrolního hlášení, které lze podat jen elektronicky, takže uvítám i případné nápady, jak toto jednoduše řešit.

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, spolupracovník serveru Podnikatel.cz, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o.

 

Použití emailu k doručení zprávy od finančního úřadu má zvláštní postavení pouze v souvislosti s kontrolním hlášením. Tzn., že nemáte-li datovou schránku a správce daně vás vyzve k nějakému úkonu v rámci řízení týkajícího se kontrolního hlášení, je zpráva doručena okamžikem odeslání správcem daně. Tato speciální úprava neplatí pro ostatní daně. Samozřejmě je možné, že správce může použít vaši mailovou adresu, má-li ji k dispozici, k zaslání neformální zprávy týkající se jakékoliv jiné daně, to však pro vás nebude mít žádné důsledky, zpráva nebude „doručena“ ve smyslu daňového řádu. Fikce okamžitého doručení se na jiné daně vztahovat nebude.

Pokud jde o další část dotazu, ano, i v letošním roce 2016 lze podat podání (i kontrolní hlášení) přes EPO a pak následně dodat správci daně „papírový“ formulář.

Ohledně archivace dokladů upřesňuji, že vámi zmiňovaná desetiletá lhůta se vztahuje na archivaci daňových dokladů, viz § 35 odst. 2 zákona o DPH. Nejde tedy o „vše kolem DPH“, jak píšete.

Vzhledem k současnému nastavení povinné elektronické komunikace doporučujeme, abyste přece jenom zvážil zřízení datové schránky. I když to na první pohled možná nevypadá, odesílání dokumentů tímto způsobem je opravdu jednoduché, pohodlné, časově velmi úsporné a bez zbytečného papírování. I v případě, že nebudete mít připlacený archiv, lze např. „doručenky“ potvrzující odeslanou poštu ukládat jako pdf dokumenty na vlastní zařízení.

Pozn. Text byl redakčně upraven

Našli jste v článku chybu?

3. 3. 2016 10:36

původní dotaz položený v článku byl položen 19.1. zde:
http://poradna.podnikatel.cz/index.php/topic,11973.0.html

a 21.1. jsem požádal o upřesnění odpovědi následující rozšiřující otázkou:

Vážený pane Molín,

děkuji za Vaši odpověď, prosím ale o upřesnění:

zmiňujete, že "lze např. doručenky potvrzující odeslanou poštu ukládat jako pdf dokumenty na vlastní zařízení" - ale jaká je platnost takto uložených doručenek (nebo jiných elektronických listin uložených z DS)?
Jak dlouho bude mít tak…


Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Vitalia.cz: Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Měšec.cz: 6 změn v novele občanského zákoníku

6 změn v novele občanského zákoníku

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat