Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Řešení online plateb a #EET? Platební brány napojí platby rovnou do systému EET

Aktualizováno: Doplněno vyjádření platebních bran ThePay a PayU. (25. 1. 2017 14:18)
Daniel Morávek

E-shopům svítá naděje, že nebudou muset kvůli EET rušit online platby. První platební brány avizují, že samy zajistí propojení plateb s EET.

Jak dnes uvedla platební brána GoPay na svém blogu, alespoň v úvodní fázi bude všechny platby přímo předávat finanční správě. Obchodníci by díky tomu mohli ponechat online platby v nabídce, jelikož by za ně platební brána splnila požadavky zákona o evidenci tržeb. Jak zjistil server Podnikatel.cz, podobné řešení chystají už i další platební brány.

Brána splní požadavky EET

Firma GoPay dále upřesnila, že ke každé platbě zároveň zašle platícímu zákazníkovi prostřednictvím e-mailu o stavu platby „účtenku“ s fiskálním identifikačním kódem (FIK), provozovnou a dalšími údaji, které jsou z pohledu zákona o EET vyžadovány. Aby však mohly e-shopy tuto možnost využít, bude se muset propojit aplikaci EET s GoPay obchodním účtem (administrační rozhraní k platební bráně), na kterém firma nyní pracuje.

Každopádně brána doporučuje, aby podnikatelé už nyní požádali o autentizační údaje. Co se týče integrace, budou ji muset řešit hlavni plátci DPH a ti, kdo budou chtít zobrazit FIK i na vlastních dokladech. Během 2 týdnů spustíme upravené API na testovací prostředí. I když to bude fofr, vaši programátoři by měli mít na úpravy do spuštění EET 1. března dost času, doplnil GoPay.

ThePay a PayU už také připravují řešení

Jak zjistil server Podnikatel.cz, na řešení EET intezivně pracují i další platební brány. Podobně jako GoPay chce problém vyřešit i platební brána ThePay. Řešíme to obdobně. Ono není moc jiných variant, jak to řešit jinak a zároveň plně uspokojit požadavky zákona a přitom zajistit klientovi patřičný komfort. Aplikaci, která vyřeší za naše klienty všechny úkony s EET spojené, připravujeme a v termínu ji spustíme, dodal serveru Podnikatel.cz Daniel Havel, CEO společnosti ThePay.cz.

Vhodné řešení hledá i platební brána PayU. PayU má připraveny tři scénáře, jak EET řešit. Tyto scénáře se nyní vyhodnocují, výběr vhodného scénáře by měl být potvrzen v první polovině února, uvedla serveru Podnikatel.cz Anna Pawlikowska ze zákaznického servisu PayU.

Content 2017 - tip Creative Dock

Naděje pro online platby

Výše zmíněné řešení by mohlo pomoct e-shopům, které jinak počítaly s tím, že přestanou nabízet platby kartou. Zákon totiž požaduje okamžité zaevidovaní platby, což bylo prakticky neslučitelné s technickými možnostmi a dosavadním reálným fungováním e-shopů a platebních bran.

Čtěte více: Návrat o 10 let zpět? Tisíce e-shopů budou kvůli #EET rušit platby kartou

Našli jste v článku chybu?
25. 1. 2017 1:01
P2010 (neregistrovaný)

Skutečné zneužití není nutné pro naplnění podstaty toho správního deliktu, tam se nepíše o nedošlo, ale nemohlo. Takže pouhé poskytnutí tuto možnost již splnilo, protože mohlo.

Když budou mít řekněme 5000 eshopů, za každý bude chtít stát pokutu 50 000 Kč, to máte 250 milionů na pokutách snadno a rychle. Ostatně ty pokuty jsou jediná reálná možnost ekonomické návratnosti celého EET. Že to vypadá jako naprostý nesmysl ? Takových už bylo ...

24. 1. 2017 20:32
maja (neregistrovaný)

Však říkám že ten certifikát poskytnout třetí osobě můžete, to zakázané není. Jen doporučuju si vybrat takové zprostředkovatele, kteří v případě zneužití pokryjou pokutu.