Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Restaurace by na zákazu kouření mohly vydělat miliardy korun, tvrdí výzkum

Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Zákaz kouření v restauracích má stále více příznivců. Podle výzkumu by na něm restaurace navíc mohly vydělat, a to až několik miliard korun.

Restaurační byznys by mohl na zákazu kouření vydělat, a to až 6 miliard korun. Vyplývá to aktuálního z výzkumu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) a výzkumné agentury Ipsos, který navázal na podobný výzkum z roku 2012. Oproti roku 2012 se totiž zvýšil počet Čechů, kterým vadí kouření v restauracích, a také stoupl počet lidé, kteří by kouření v restauračních zařízeních zcela zakázali.

Kouření v restauracích vadí stále více lidem

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Zatímco v roce 2012 vadilo kouření v restauracích, hospodách, kavárnách a barech 52 % Čechů, letos se jedná již o 62 %. Kouření vadí rovněž více vysokoškolsky vzdělaným lidem (76 %) než lidem s nižším vzděláním. V roce 2012 se pro zákaz kouření v restauracích rozhodně vyjadřovalo 28 % respondentů, v roce 2015 jde již o dvě pětiny. Celkově se přiklání k zákazu kouření v restauracích 78 % Čechů, což je stejně jako v roce 2012. Postoji Čechů ke kouření jsme se věnovali více než tři roky. Za tu dobu jsme uskutečnili tři výzkumy, které významně přispěly k společenské debatě o regulaci kouření. Dvěma výzkumy (2012 a 2015) jsme zjistili, že zákaz kouření v restauracích má silnou a stabilní podporu u více než ¾ české populace, říká Miroslav Slíž, vedoucí projektu.

Čtěte také: Zákaz kouření likviduje britské bary a hospody. Skončily jich tisíce

Zákaz by mohl přinést 6 miliard korun

Už výzkum v roce 2012 navíc ukázal, že kouření není hlavním motivem, proč kuřáci do restaurací chodí. Z průzkumu vyplynulo, že po započtení nárůstu návštěv restaurací u nekuřáků v případě zavedení zákazu kouření a analýzou důležitosti motivátorů pro návštěvu restaurací pro kuřáky, kde kouření je zcela okrajové a doplňkové, platí, že po zavedení zákazu kouření lze očekávat 3 – 6% nárůst návštěv v restauracích. Celému restauratérskému trhu zákaz kouření v tržbách přinese až 6 miliard Kč.Tyto propočty vycházejí z údajů Českého statistického úřadu, tvrdí autoři výzkumu.

Tip Content early

Zákon leží ladem

Zákon, který kouření v restauracích zakazuje, již leží ve sněmovně, jeho projednávání je však kvůli nesouladu v koalici přerušeno. Zákaz kouření má obsahovat také komplexní návrh ministra zdravotnictví Němečka, který má však zase skluz v legislativním procesu. Legislativní rada vlády ho totiž vrátila k přepracování.

Čtěte také: Chystá se plošný zákaz kouření v restauracích a barech. Možná už od roku 2015

Našli jste v článku chybu?
3. 6. 2015 21:28
Michal Kubeček (neregistrovaný)

Stejným právem, jakým se mu nařizuje např. to, že musí dodržovat hygienické předpisy při přípravě a podávání jídel. To taky nemůže obejít cedulkou na dveřích. Koneckonců majitelům spousty nemovitostí to, zda se v nich (nebo určitých jejich částech) smí kouřit, zákon nařizuje už dnes.

25. 5. 2015 0:28
jezevec (neregistrovaný)

jen mi prosimvás vysvětlete, jak to řešíte, když jdete kolem putyky, a na dveřích je napsáno - DNES ZAVŘENO KVŮLI PRIVÁTNÍ AKCI (SVATBA). rozkopete jim dveře a dožadujete se aby vám dali nažrat, že vás nějaká svatba nezajímá? píšete svému poslanci at zakážou pořádání jinak legálních svateb zákonem, protože v takovém podniku vás neobslouží? chcípnete s rodinou hlady, protože se nedokážete najíst bez restaurace? nebo jak tohle řešíte????

proč ve vás nápis KUŘÁCKÁ RESTAURACE vzbuzuje jinou emoci? …