Hlavní navigace

Restauratéři ani autoopravny neznají svou spotřebu energií

 Autor: 518993
Redakce 14. 10. 2013

Podnikatelé slepě platí zálohy na energie. Velká část z nich vůbec neví, jaké je jejich skutečná spotřeba. A neznají cesty, jak spotřebu snížit.

Jen čtyři z deseti majitelů restaurací a autoservisů zná velikost spotřeby elektrické energie ve své provozovně. Zbylých šest podnikatelů si tuto velikost pouze odvozuje na základě měsíčních záloh a ročního vyúčtování. Ukázal to několikaměsíční průzkum Unie malých a středních podniků, který se zaměřil právě na tyto dva energeticky náročné obory. Kromě výše spotřeby průzkum zjišťoval také to, zda podnikatelé vědí, jakým způsobem mohou náklady za energie snížit.

80 % restauratérů a provozovatelů autoservisů se zabývá nebo v minulosti zabývalo energetickou náročností své provozovny. Nejsou si ale jisti, jakým způsobem mohou spotřebu energií snížit, a tím ušetřit. 82 % restauratérů by doporučení, jak snížit náklady uvítalo. Mezi automechaniky to byla necelá polovina, majitelé autodílen se energetickou náročností příliš nezabývají. Nejpopulárnějším způsobem úspor energie je pro majitele restaurací úsporné osvětlení. Mezi restauratéry jsou nejrozšířenější úsporné žárovky a zářivky. Standardní zářivky má už jen třetina provozoven, v druhé třetině jsou zastoupeny LED žárovky. Mezi majiteli autodílen jsou stále nejpopulárnějším osvětlením standardní zářivky. Používá je 64 % provozoven. Úsporná nová svítidla používá zhruba čtvrtina servisů. 

TIP: Levnější energie? Zkuste aukce.podnikatel.cz

Nejpozději do konce tohoto roku by se měl na internetu objevit nový portál, který podnikatelům pomůže porovnat jejich spotřebu energií s ostatními podnikateli v oboru a následně zjistit i konkrétní možnosti, jak dosáhnout úspory ve své firmě.

Za vyzkoušení stojí aukce energií. Mluví se o nich stále častěji. Mají odběratelům zajistit úspory v řádech desítek procent. Je ale vždy výhodné hledět jen na konečnou cenu? Čtěte v tomto článku.

Jak ušetřit na elektrické energii? 

Kvalitní úsporná žárovka může ve srovnání s tou klasickou ušetřit za dobu svého provozu až 3500 korun. Má totiž zhruba čtyřikrát nižší spotřebu. Výdaje za osvětlení se dají účinně snižovat také důsledným zhasínáním. V provozech, kde je čilý ruch, je vhodné nainstalovat na chodbách a v místnostech, které nejsou využívány permanentně, fotobuňky. Ty světlo spínají jen v případě potřeby a nestane se tak, že by se na prázdné chodbě zbytečně svítilo.

Zvlášť v nadcházejících zimních měsících je také vhodné naučit se pracovat jak s umělým, tak denním světlem. Stačí například vymalovat místnosti světlejšími barvami a tím tak zvýšit jejich světlost. Dobře poslouží i odrazová skla. Kde to je možné, tam by se mělo pracovat s denním světlem. Je zdarma a navíc nejvhodnější pro lidský zrak. Někdy stačí pro úsporu energie pouze přestěhovat pracovnu a zajistit zaměstnancům více denního světla. Za zvážení stojí také přizpůsobování pracovní doby práce světelným podmínkám.

Účty za elektřinu pomohou významně snížit nové úspornější spotřebiče. Je ale třeba věnovat pozornost jejich energetickým štítkům, které udávají informace o spotřebě energie. U nejpoužívanějších spotřebičů se vyplatí investovat do energetické třídy A a nižší, například A+. V kancelářích se také vyplatí používat notebooky místo stolních počítačů. Laptopu totiž stačí 15 % energie, která je zapotřebí na provoz stolního počítače. Většina spotřebičů odebírá energii, i když jsou takzvaně vypnuté. Zůstávají totiž v pohotovosti ve stand-by režimu. Pro pohodlné a úplné vypínání spotřebičů se vyplatí pořídit si prodlužovací šňůru, která má v sobě zabudovaný vypínač. Na takovou prodlužovačku pak lze napojit několik spotřebičů najednou a snadno je pomocí jednoho tlačítka zcela vypnout.

Perexový obrázek: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?

14. 10. 2013 19:09

P2010 (neregistrovaný)

Ano, tohle uz radil v Rumunsku Ceausescu, kdyz elektrina byla v nekterych oblastech jen ctyri hodiny denne, "vyuzivejte maximalne denniho svetla". A mame to tu znovu :-)

Pokud nekdo zacina radit usporu predznamenava to v CR jedine - zdrazeni. Zkusenosti uz mame dostatek, jakmile se zacne se necim sestrit tak se to zdrazi. Pritom elektriny je v CR nadbytek a jeste se levne prodava do zahranici.

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

DigiZone.cz: Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu