Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Šéf Hospodářské komory: Zaplaťme dětem uprchlíků technická studia

Autor: Martin Gross, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý chce zřídit fond na vzdělávání uprchlíků, podle něj by to Česku mohlo jenom pomoci.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý je znepokojen současnou diskuzí o uprchlících. Ta podle něj vyvolává v místních obyvatelích strach. Neochota pomoct lidem, kteří trpí válečným konfliktem, jde ale proti našemu civilizačnímu základu. Neměli bychom se tolik uzavírat a měli bychom být vstřícnější, řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR.
Autor: Martin Gross, podle licence: Rights Managed

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR.

Dlouhý se bojí situace, kdyby se začal bortit Schengen, tedy otevřené hranice. Podle něj mají právě otevřené hranice obrovský ekonomický potenciál pro další hospodářský růst. Ti uprchlíci už tu jsou, už to nezastavíme, musíme to řešit, ne se uzavírat my, natož hranice uvnitř Evropy, svěřil se deníku Dlouhý. 

Čtěte také: Vladimír Dlouhý: Zřizuji si tým externích poradců, budou v něm lidé z NERVu

Přichází proto s plánem. Chce členům Hospodářské komory navrhnout zřízení finančního fondu za pomoci státu. Z něho by se hradila stipendia dětem uprchlíků na vzdělávání v různých technických oborech, o které není mezi mladými Čechy zájem. Podle něj toto opatření může pomoci proti zpomalení pozitivnímu hospodářskému růstu posledních měsíců.

Tento fond by navíc pomáhal i těm uprchlíkům, kteří si své technické vzdělání chtějí rozšířit. Mohli by si tak nechat zaplatit svářečské či řidičské průkazy. Podle studií OECD zkušenosti z Evropy v posledních letech ukazují, že migranti během uplynulé dekády přispěli k růstu počtu pracovních sil ze 70 % a že přispívají na daních a sociálním pojištění více, než dostávají na dávkách, uvedl v rozhovoru pro MF DNES Vladimír Dlouhý. 

Našli jste v článku chybu?
10. 9. 2015 15:57
P2010 (neregistrovaný)

A proc asi, ty trdlo. Protoze jsou tak spatne placene, takze z nich nezaplati clovek ani bydleni, pripadne mu nic dalsiho nezbyde. Myslis si snad ze oni jsem jdou proto se neco ucit a pracovat ? To je hodne naivni, jdou sem pouze pro socialni davky s vedomim toho, ze jejich nesnasenlivost k mistni kulture zde bude tolerovana. Tedy luxus, ktery se mistnim nedoprava, ti na to musi prave vydelat.

14. 9. 2015 18:35
Dan (neregistrovaný)

Studoval jsem technickou školu, ale od ukončení studia jsem se tomu nevěnoval, protože je to: a) práce ve výrobě - špína, monotónnost, člověk je sám v betonové hale jenom s mašinou celou dobu spolu s dalšími "otroky", ovšem bavit se moc nedá. b) Fabriky jsou vždycky někde špatně dostupné a okolo kromě ostatních fabrik není nic. c) Práce na směny - ranní, odpolední, noční, včetně víkendů, svátků... Po čase člověk ani neví čí je, v podstatě se nikdy pořádně nevyspí. d) Je to poměrně náročná práce …