Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Šéfové českých firem stále více šikanují své zaměstnance. Jak mobbing poznat?

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Šikana na pracovišti označovaná také jako mobbing má v Česku vzrůstající tendenci. S některou forem šikany má zkušenost čtvrtina pracujících.

České firmy nedostatečně bojují proti šikaně na pracovišti. Každým rokem narůstá počet případů mobbingu. Tím se označují všechny formy společenské šikany pracovníka, které mohou ovlivnit negativně jeho psychický ale i fyzický stav. Mobbing začíná okřikováním či zesměšňováním, může však skončit až fyzickým ublížením, a to ze strany spolupracovníků.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Mobbingem jsou více postiženy ženy.

Pokud hovoříme o šikaně ze strany nadřízeného, zde šéfové českých firem zadávají nesmyslné pracovní úkoly či povinnosti neodpovídající pracovní kvalifikaci či neustále kritizují práci svého pracovníka.

Potvrzují to data opakovaného šetření společnosti STEM/MARK. Podle ní má s některou z forem šikany na pracovišti zkušenost téměř čtvrtina osob starších 15 let (23 %). Problém mobbingu je záležitostí všech věkových i vzdělanostních skupin, nicméně na rozdíl od výzkumu z roku 2013 v současné době více postihuje ženy (27 %) než muže (19 %).

Čtěte také: Odhalte lháře ve svém týmu, návod je jednoduchý

Pomalu polovina šikovaných osob je přitom mobbingu vystavována jednou týdně či častěji. Tři pětiny postižených jsou šikanovány svým nadřízeným, čtvrtina pak kolegy. Celých 15 % osob v této souvislosti uvedlo jak své kolegy, tak i nadřízeného.

Poslední dva roky navíc ukazují, že mobbing má v Česku vzrůstající tendenci. Počet osob vystavených některé z forem mobbingu narostl o dva procentní body. Navýšení procenta šikanovaných na pracovišti je nejvíce patrné mezi ženami.

Čtěte také: Pozor, možná nevědomě demotivujete své zaměstnance

Našli jste v článku chybu?
10. 9. 2015 16:32
Vykonny zamestnanec (neregistrovaný)

Chlapi si maj dat poradne po hube. Kdyz malej peskuje vetsiho a slabsi silnejsiho a blbejsi chytrejsiho, tak je to frustrujici a proti prirode. To je pak nejlepsi zaseknout krumpac do sefovy nalesteny audiny a jit jinam :oD