Hlavní navigace

Škrty v rozpočtu nepomůžou, zapotřebí je celá reforma

 Autor: 258398
Daniel Morávek 19. 8. 2009

Eduard Janota se ukázal jako řádný ministr financí a představil svůj plán na snížení schodku rozpočtu. Že se politikům nebude líbit, se však dalo čekat. Problémem Janotova plánu ale není velikost razance, nýbrž její nedostatek.

Plán ministra financí Eduarda Janoty, jak snížit deficit státního rozpočtu, u politiků logicky narazil. Zatímco pravici se především nelíbí navrhované zvyšování daní, levici se nezamlouvá pokles státních výdajů. Že však Česko potřebuje začít snižovat deficity rozpočtu a státní dluh, si snad ale uvědomuje každá strana. Janotův návrh je v zásadě správný a rozumný. Není se ale čemu divit, že pravice před volbami nepřizná, že ke snížení schodku bude muset zvýšit daně, stejně jako levice skutečnost, že bez škrtů na výdajové stránce to nepůjde. Volby jsou za humny a politici se každému náznaku nepopulárních kroků vyhýbají. Jenže v celé té „hospodářské“ debatě se ztrácí jedna zásadní věc, a to, že Česko především potřebuje reformu důchodů a radikální řez do byrokratických struktur. Jakékoli šachy se státním rozpočtem bez provedení těchto reforem pouze oddalují problém a spouštějí tikající časovanou bombu.

Janotův plán je měkký, chce to tvrdou reformu

Eduard Janota přišel o víkendu s logickým plánem, jak snížit deficit rozpočtu. Zvyšme příjmy a snižme výdaje. Úřednický nestranický ministr si podobný racionální návrh může dovolit. Kdo si však před volbami nemůže podporu úspornému plánu dovolit, jsou politické strany. Levici by nezaměstnaní, chudší vrstvy společnosti a důchodci jen těžko odpouštěli snížení dávek, respektive důchodů, stejně jako podnikatelé pravici zvýšení daní. Proto obě strany politického spektra budou před volbami raději tvrdošíjně trvat na svém a doufat, že po říjnovém vítězství bude dost času a prostoru začít nějak látat státní rozpočet.

Jenže problém tkví jinde. Ani řešení z pera Eduarda Janoty totiž hlavní problém tuzemské ekonomiky neřeší. Můžeme si sice hrát se sazbami DPH, daněmi z příjmů, zavádět daňovou progresi, rušit daňové výjimky, snižovat podporu a dávky, či zmrazit na čas důchody, ale dlouhodobě tím veřejné finance nestabilizujeme. Ano, na čas se nám možná podaří srazit schodek, ale rostoucí mandatorní výdaje o sobě dají za čas opět vědět. Podíváme-li se na strukturu státního rozpočtu a poté na demografický strom života, je jasné, kde českou ekonomiku brzy začne tlačit bota. Takřka třetinu příjmů a výdajů státního rozpočtu tvoří důchodový systém a nic není platné, že ještě pár let bude dosahovat kladného salda. Předpokládaný vývoj věkové struktury obyvatel totiž míří neúprosným směrem, a to ke stárnutí populace.

Anketa

Myslíte si, že důchodová reforma

Do roku 2066 zestárneme o 8 let

Zatímco v současnosti dosahuje průměrný věk obyvatel České republiky necelých 41 let, v roce 2066 by měl již skoro atakovat hranici 50 let. Nejde ale jen o nárůst průměrného věku. Do roku 2066 se má česká populace v produktivním věku snížit o více než milion obyvatel. Zhruba o stejné číslo pak má stoupnout počet lidí starších 65 let. Český statistický úřad odhaduje, že počet osob s nárokem na starobní důchod se do roku 2060 zvýší dokonce o 1,4 milionu. V současnosti připadají na jednoho důchodce necelé 4 osoby v produktivním věku, v roce 2066 to už budou pouze 2 ekonomicky výkonní občané. Jak vidno dle projekce statistiků, v případě absence důchodové reformy zakládáme současným teenagerům a budoucí generaci na velké problémy.

Snad všechny strany politického spektra sice ve svém programu důchodovou reformu mají, ale málokterá z partají je odhodlaná ji opravdu uskutečnit. Důchodová reforma totiž nepřinese žádné rychlé politické body, protože její dopad nelze ohodnotit v jednom (ale ani v několika) volebním období. Mnohem jednodušší se zdá slibovat snižování, či zvyšování těch a těch dávek a daní, než koncepčně řešit dlouhodobá rizika. Přitom nástin řešení mají politici připravený v podobě zprávy Bezděkovy komise již několik let. Stačí ji jen otevřít.

Našli jste v článku chybu?

20. 8. 2009 14:04

Obyvatel (neregistrovaný)
Mame, jen okrada lidi trochu jinym zpusobem.

19. 8. 2009 19:51

Standa (neregistrovaný)
Nevím, jak to máte na Slovensku, ale my v ČR naštěstí státní rádio a televizi nemáme :-)
Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu