Hlavní navigace

Sliby chyby. Je tato otřepaná fráze vizitkou Nečasovy vlády?

Matouš Šíma

Příliš slibů se za dva roky vedení našeho státu Nečasově vládě splnit nepodařilo. Dohnat se jí to už asi nepovede.

Už dva roky je tomu, co proběhly poslední volby do poslanecké sněmovny. S nimi spojená současná vláda premiéra Petra Nečase je za polovinou svého mandátu a jako každá jiná naslibovala nejen podnikatelům, ale všem občanům naší malé, leč krásné země uprostřed Evropy, kde co.

Vládní koalice ODS, TOP 09 a VV se ve svém programovém prohlášení dušovala, že nebude zvyšovat daně ani odvody na sociální pojištění. Na to většina lidí slyší, protože kdo by chtěl dobrovolně ze svého dávat státu ještě víc, než tomu bylo dosud. Slib lákavý, přesto nesplněný. Koalice nám zavedla povodňovou daň, zdanila stavební spoření a zavedla vyšší daň z nemovitostí.

Dalším závažným problémem je manipulace s daní z přidané hodnoty (DPH). Podle vlády není bez jejího sjednocení na 20 procent možné provést důchodovou reformu. Ale mají tyto dvě věci vůbec něco společného? 

Čtěte také: Čeká Česko zavedení nové daně? Odborníci před tím varují

Mnohé vystihuje názor Viliama Záthureckého, kandidáta strany Národní socialisté – levice 21. století do blížících se krajských voleb, který tvrdí, že: Zvýšení DPH a z ní získané prostředky, mají pouze zajistit odliv peněz do soukromých fondů a pokrýt největší tunel v novodobé historii. Potřebné náklady na reformu jsou cca 20 miliard ročně a to by zcela hravě pokryly například příjmy ze zisků ČEZ (20 miliard), výnosy ze zdanění hazardu (7 miliard), a zavedení progresivní daně (5 miliard). Navíc má vláda ještě možnost čerpat z neukončených privatizací a hlavně ihned získat finanční prostředky zprůhledněním státních zakázek, kde zřejmě mizí velký objem státních finančních prostředků.

Co se týká právě podmínek pro zadávání veřejných zakázek, tady se možná přeci jen začalo blýskat na lepší časy. Nebyl to aprílový žert, ale 1. dubna začaly platit přísnější podmínky pro zadávání veřejných zakázek. Vítězné firmy teď musí například zveřejnit subdodavatele, kteří dostanou přes deset procent z ceny zakázky. Zmizely také situace, kdy bylo výběrové řízení vypsáno na míru konkrétní firmě, a zmizely takzvané losovačky, kterou se před pěti lety nechvalně proslavil hlavně karlovarský magistrát. 

Tamní radní pochybili sporným losováním v tendru na miliardovou zakázku na stavbu sportovní haly. Dvě z firem z uzavřeného osudí vybírali několik desítek vteřin, zatímco ostatní lístky dokázali vytáhnout mnohem svižněji. Za to následně dostali od antimonopolního úřadu půlmilionovou pokutu. A ačkoliv šlo o politováníhodnou událost, lidem vyloudili úsměv na rtu. Stali se totiž hitem nejen tuzemského internetu, protože video s podivným losováním bylo umístěno na síť YouTube a mělo obrovskou sledovanost. 

Drobný úspěch vládní koalice se však stejně opozici nelíbí a sociální demokraté připravují další novelu zákona o veřejných zakázkách, na níž úzce spolupracují s Nadačním fondem proti korupci podnikatele Karla Janečka. Požadují plně rozkrýt vítěze veřejných zakázek až k fyzickým osobám.

Další rána ohledně DPH nás čeká na startu nového roku, vzroste totiž znova, pokud se nepovede rošáda, kterou ve sněmovně rozehrálo 6 rebelujících poslanců ODS. A aby toho nebylo málo, v lednu 2013 by měla nabýt účinnosti další novela, která kromě zmíněného zvýšení samotné daně rozšiřuje ručení za nezaplacenou daň. Půjde o případy, kdy odběratel obchoduje s nespolehlivými plátci nebo s plátci, jejichž účty nenajde na webu České daňové správy.

Jediné, co se vládní trojkoalici už tak trochu povedlo, je něco málo v oblasti důchodové reformy. Od příštího roku budou moci lidé vstoupit do druhého pilíře, vyvést do něj tři procenta z pojistného a připlatit k němu další dvě procenta hrubé mzdy „ze svého“. I přes kritiku formy důchodové reformy z řad odborníků, nelze vládním stranám upřít, že i tak aspoň v tomto bodu splnily své sliby.

Čtěte také: Ověřili jsme plnění předvolebních slibů vládních stran. Výsledek? Tristní

Podle nedávného zjištění serveru Podnikatel.cz opravdu tak mnohé předvolební sliby hlavně upadly v zapomnění. A mnozí občané se právem cítí podvedeni. Zatímco ČSSD v předvolebním programu přímo deklarovala, jak chce daně zvyšovat, současné vládní strany tvrdily, že na peníze občanů v podstatě sahat nebudou. Otázkou zůstává, co je lepší? Naletět, nebo být připraven?

Celkově to prostě vypadá tak, že by si česká vláda do svého programového prohlášení pokaždé měla jako závěrečný bod přidat ono otřepané sliby chyby. Měla by se pak za co skrýt, nebo nás jednou mile překvapí a na svém posledním hlasování před koncem mandátu bude moci hrdě prohlásit: Jediné, co jsme za ty čtyři roky nesplnili, jsou ty chyby. Už aby to bylo.

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase