Sociální výdaje MPSV letos vzrostly

Výdaje Ministerstva práce a sociálních věcí v prvním pololetí letošního roku meziročně vzrostly. Důvodem je zvýšení výdajů na dávky důchodového pojištění a na dávky pomoci v hmotné nouzi, informuje ministerstvo. Ve stejném období však naopak v meziročním srovnání poklesly výdaje na podporu v nezaměstnanosti a na dávky státní sociální podpory.

Na důchody šlo 176,9 miliardy korun, což je 78,4 procenta všech finančních prostředků na sociální výdaje. Nárůst o 0,2 miliardy korun se týkal také veškerých dávek nemocenského pojištění (kam spadá např. i peněžitá pomoc v mateřství či ošetřovné). V této souvislosti je zajímavé také to, že poklesl počet prostonaných dnů.

Snížení výdajů na podporu v nezaměstnanosti vysvětluje ministerstvo jako důsledek poklesu průměrného počtu uchazečů o zaměstnání, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti. Už příští rok by se navíc mohly nezaměstnaných dotknout další změny, které vyplývají z vládní novely zákona o zaměstnanosti. Když nebude pro nezaměstnaného vhodné zaměstnání, je třeba přijmout veřejně prospěšné práce nebo veřejnou službu. Jeho rozhodnutí, že takové práce nepřijme, bude mít vliv na pobírání podpory. Čtěte více: Už žádné flákání, když budete na pracáku. Pracovat bude každý

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Jak na firemní Facebook prakticky

  •  
    Jak efektivně propojit Facebook s webem.
  • Jak vše měřit a vyhodnocovat.
  • Jak řešit krizové situace.

Detailní informace o školení Facebooku »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+