Hlavní navigace

Sociální sítě ušité na míru firmám? Skvělý podnikatelský záměr

 Autor: 258398
Michael Hovorka

Společnost Gartner předpovídá, že v roce 2014 sociální sítě nahradí e-mailovou komunikaci mezi podnikovými uživateli. Podniky zároveň hledají aplikace, které vytvoří mikroblogovací systém pro interní komunikaci. Češi, probuďte se! Toto je příležitost, jak rozjet svůj originální byznys.

Zajímavou studii přinesla společnost Gartner. Podle ní sociální sítě nahradí do roku 2014 e-mailovou komunikaci až pro pětinu zaměstnanců. Firmy se podle této studie stále více zajímají o služby typu Twitter a Facebook, které berou velmi vážně. Začínají hledat aplikace, které rozšíří možnosti těchto sociálních sítí také pro interní potřeby podnikových uživatelů. Tyto aplikace by samozřejmě musely splňovat požadavek na dostatečné zabezpečení.

Tyto nové informace, které pro nezasvěcené do sociálních sítí jsou spíše sci-fi, můžou jednoznačně rozhýbat nový druh byznysu. Na trhu je evidentně díra, firmy už neberou sociální sítě na lehkou váhu. Vždyť jejich zaměstnanci stráví v průměru až půl hodiny surfováním na internetu, které nemá s jejich prací nic společného, což vyplývá z průzkumu stavu informační bezpečnosti společnosti Ernst & Young. Čtěte více: Většina firem sleduje aktivity svých zaměstnanců na internetu

A na vině je ve většině případů Facebook, který Češi naprosto milují. Vždyť nedávno počet českých uživatelů Facebooku překročil dva miliony uživatelů a jejich počet se za půl roku více než zdvojnásobil. Reálný počet uživatelů však ve skutečnosti může podle některých odhadů dosahovat až tří milionů uživatelů a to je slušné číslo, které rozhodně nemůže nechat firmy chladné. Osekávat zaměstnancům přístup na internet je účinné, může to značně ulehčit již tak přetíženým firemním linkám. Nicméně Češi si vždy najdou cestu, jak získat přístup ke své oblíbené aplikaci, kterou mohou bez problémů používat i v stále častěji používaných chytrých telefonech (smartphones).

A jsme zase u toho, Češi se budou v sociálních sítích rozrůstat jako houby po dešti a toho se musí jednoznačně využít. Pokud někdo právě teď na tím mávl rukou, dělá chybu. Rozhýbat byznys napojený na sociální sítě, který využije poptávky firem, vyslyší jejich potřeby a zároveň potřeby jejich zaměstnanců, má předem vyhráno. Bude to však chtít slušný podnikatelský záměr, který vezme v potaz všechna pro a proti, zahrne do toho typické české vlastnosti a vyhoví požadavkům na bezpečnost ze strany firem. A zde může nastat kámen úrazu. Stále častěji se ozývají hlasy, že ne všichni uživatelé sociálních sítí jsou v užívání této služby natolik zběhlí, aby si dokázali své soukromé informace dostatečně ochránit a to i přesto, že jim to daná platforma nabízí.

Stalo se již dost případů, kdy unikly z profilu významných osobností na Facebooku informace, které veřejnost nikdy neměla spatřit. Důvod? Uživatel si ani nedokázal zamknout na svém profilu Zeď, takže byla přístupná všem registrovaným uživatelům Facebooku. Jak ale tedy dostatečně zabezpečit firemní aplikace využívající podobné platformy natolik, aby se citlivé údaje nedostaly mimo firemní síť? To už je na právě na vás. Čtěte více: Navzdory recesi podniká už každý pátý Čech

Pokud máte dobrý nápad, vyznáte se v problematice sociálních sítí i v informační bezpečnosti firem a máte do začátku slušný kapitál, začněte honem rychle přemýšlet nad tím, jak svůj nový byznys nastartovat. Máte na to už jen necelé čtyři roky.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Vitalia.cz: Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu