Hlavní navigace

Společenská odpovědnost se musí dostat firmám pod kůži

 Autor: 244086
Kateřina Tietzová 18. 5. 2008

Podnikatelský svět doznal během svého vývoje mnoha změn. První velké obraty nastaly během průmyslových revolucí. Řízení podniků se zdokonalovalo a pak, na přelomu 20. a 21. století, si začaly firmy uvědomovat svoji společenskou odpovědnost.

Není to tak dávno, kdy se ve světě objevila první průmyslová revoluce. V 18. století se začaly objevovat výrobní závody. Poté přišel elektrický proud, fordismus a informační technologie. A nyní se dere na svět nový fenomén – Společenská odpovědnost firem, též známá pod zkratkou CSR (Corporate Social Responsibility).

Společenská odpovědnost firem, projekt, do kterého jsou zapojené i státy Evropské unie, je u nás realizován Hospodářskou komorou ČR. Hlavní myšlenkou projektu je odpovědné podnikání a tím získání dlouhodobé konkurenční výhody.

Evropská komise má svou definici již od roku 2001: CSR dobrovolně integruje sociální a ekologické ohledy do podnikatelských činností firmy, a to ve spolupráci se zainteresovanými stranami podniku (tzv. stakeholdery, mezi které se řadí jak zákazníci, tak i zaměstnanci, akcionáři, dodavatelé, obchodní partneři apod.).

Na první pohled samozřejmost

Jak už to tak bývá, tento pojem znají vesměs jen velké podniky. Ty menší, které dokáží pružněji reagovat na změny a na kterých ekonomické prostředí přece stojí, mají co dělat, aby držely krok. Pokud se však budou držet základních pravidel společenské odpovědnosti firem, jistě jim to přinese užitek. A jaká jsou vlastně pravidla? Včas platit faktury, potírání korupce, vytváření inovací, etického kodexu, kvalitních produktů, rovných příležitostí, recyklace… no prostě naprosto nejideálnější stav, jaký si dovedete představit, trochu tak jako v pohádce.

Společenská odpovědnost se tedy může jevit jako samozřejmost, kterou firmy dodržují, aniž by si toho byly vědomy, ale možná je dobře, že se Evropská unie snaží princip společenské odpovědnosti zviditelňovat. Díky jejím projektům se alespoň potenciální zákazníci mohou více dozvědět o tom, jak daná firma spolupracuje s okolím, jak ovlivňuje životní prostředí a zda jí mohou důvěřovat. Jinak by tyto činnosti mohly lehce uniknout pozornosti.

Dostat ji pod kůži

Nicméně realita se od pohádky moc neliší. Velké firmy již zjistily, že společenská odpovědnost má něco do sebe a začaly na sobě pracovat. Sice chvilku potrvá, než se tato problematika dostane pod kůži všech subjektů nacházejících se v podnikatelském prostředí, ale určitě to bude stát za to. A malé a střední podniky nezůstanou určitě pozadu. Vždyť pomocí CSR si mohou vybudovat dobré jméno na trhu a to jim zajistí dostatek kvalitních pracovníků, dodavatelů i odběratelů a nevyhnutelně i tolik potřebnou reklamu.

Místo zákona dobrovolnost

Společenská odpovědnost firem není ukotvena v žádném zákoně, její naplňování je čistě dobrovolnou činností. Jde o vytvoření harmonického vztahu mezi veřejnou a soukromou sférou a i mezi jednotlivými subjekty soukromé sféry (mezi zákazníky, investory, zaměstnanci apod.). Jedná se i o vytvoření pozitivního vlivu na životní prostředí, kdy mohou ekologické postupy často přinést snížení nákladů.

Není důležité jen zajistit zisk, ale zároveň také implementovat sociální a ekologické aspekty podnikání. Takže milí podnikatelé, plaťte včas faktury, třiďte odpad do barevných kontejnerů, podporujte sportovní a kulturní akce v místě podnikání. Hlavně ale při tom nezapomeňte na předmět svého podnikání, aby se mezi všemi těmi povinnostmi, které jsou nezbytné k uplatňování společenské odpovědnosti, neztratil.

Anketa

Již jste se někdy setkal/a s pojmem Společenská odpovědnost firem?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy