Stát zavede centrální evidenci účtů. Sloužit má k odhalení daňových podvodů

Další páka na daňové úniky a praní špinavých peněz. Takovou má mít funkci centrální evidence bankovních účtů. Jak a komu bude soužit?

Centrální evidence účtů, která bude spravována Českou národní bankou, má plnit především informační úlohu. Cílem je mít všechny existující účty jak fyzických, tak právnických osob u bank a družstevních záložen na jednom místě. Kolik je na účtu peněz a jaké pohyby s nimi jejich majitelé provádějí, patrné nebude. I když to původně ministr financí Andrej Babiš požadoval.

Mohlo by vás zaujmout: Finanční správa představila komiks proti krácení daně. Naváží se do ajťáků

Premiér Bohuslav Sobotka vnímá centrální evidenci účtů jako další efektivní nástroj proti daňovým únikům: Jde o další důležitý krok v boji proti daňovým únikům a praní špinavých peněz.

Informace z registru bankovních účtů do 24 hodin

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Informace z evidence účtů mohou v případě podezření z trestné činnosti týkající se daňových úniků žádat Generální ředitelství cel a Generální finanční ředitelství, a při boji s trestnou činností obecně i státní zástupci, soudci, zpravodajské služby a Finanční analytický útvar ministerstva vnitra. Odpověď na otázku, ve které bankovní instituci má podezřelý subjekt účet, by měla být k dispozici do 24 hodin. V současné době je zapotřebí několika dnů až týdnů.

Mohlo by vás zaujmout: Čím na sebe můžete přivolat daňovou kontrolu z berňáku?

Odpadne tím plošné dotazování řádově desítek institucí, jako je tomu nyní, minimalizuje se riziko úniku informací v citlivých kauzách a výrazně se zvýší rychlost přístupu k informacím, dodává ministr financí Andrej Babiš.

widgety

Narušení soukromí?

Opozice se však obává, že podobný registr může narušit soukromí a svobodu občanů. V ohrožení jsou údajně soukromá data: Vzhledem k tomu, jak často dochází k úniku dat, je to další nebezpečný útok na soukromí slušných a poctivých lidí v rámci boje s daňovými podvody, uvedl předseda strany ODS Petr Fiala.

Podobný systém už funguje například ve Francii, Španělsku, Německu, Rumunsku nebo v Itálii. Zřízení takového registru doporučuje nová směrnice EU a v současné době jej má v návrhu „protiteroristického balíčku“ Evropská komise.

2 názory Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 4. 2. 2016 10:34
Zasílat nově přidané názory e-mailem

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Online Public Relations aneb PR sociálního věku

  •  
    Jak se liší digitální PR oproti klasickému PR.
  • Jak tvořit tiskové zprávy.
  • Jak monitorovat a vyhodnocovat PR.

Detailní informace o školení s Danem Dočekalem »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+