Stavaři jsou pod drobnohledem inspekce práce, úrazů neubývá

Staveniště patří mezi nejrizikovější pracoviště. Inspektoři si je do hledáčku berou stále více. Od začátku roku si porušení bezpečnosti práce vyžádalo miliony.

Zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništích je jedno z dalších hlavních oblastí, na kterou se zaměřují inspektoři práce. Svůj zájem směřují hlavně k práci ve výškách. Důvodem je fakt, že téměř 50 % smrtelně pracovních úrazů se stane právě při pádu z výšky na staveništi. Opomíjena není ani bezpečnost práce při zemních pracích, při manipulaci s materiálem a při montážních pracích včetně ostatních souvisejících činností na staveništi.

Čtěte také: Pokud si nevedete dokumentaci BOZP a PO, hrozí Vám vysoké pokuty


Autor: 329515

Snaha snížit pracovní úrazovost je spojena také s kontrolou plnění úkolů zadavatele stavby a koordinátora BOZP na staveništi. Cílem úkolu je především zjišťovat, zda zadavatelé stavby plní podmínky dané zákonem č. 309/2006 Sb. a zda koordinátoři BOZP pracují v souladu s předpisy, dodává Ivona Foltisová z kanceláře generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce v Opavě.

Čtěte také: Inspekce práce řádí jak černá ruka, cílí na podněty udavačů a pracovní agentury

Inspektoři budou častými hosty také ve výrobních provozech

Kontroly bezpečnosti práce ve výrobních provozech se zaměří především na používání zdvihacích zařízení a prostředků pro zavěšení a uchopení břemene. Do zorného pole inspektorů se dostane i práce revizních techniků působících v této oblasti, doplňuje Foltisová.

Mohlo by vás zaujmout: Jak se odškodňují pracovní úrazy? Pořád stejně. Změna přijde za rok

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Online Public Relations aneb PR sociálního věku

  •  
    Jak se liší digitální PR oproti klasickému PR.
  • Jak tvořit tiskové zprávy.
  • Jak monitorovat a vyhodnocovat PR.

Detailní informace o školení s Danem Dočekalem »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+