Hlavní navigace

Stavební firmy se dostávají do problémů, zedničina netáhne

 Autor: 329515
Daniel Morávek 12. 9. 2008

„Když máš srdce zjihlé, když máš potíže, tak dej cihlu k cihle…“ Tento popěvek si každým rokem prozpěvuje stále méně pracovníků. Profese zedník ztratila prestiž a v řadách rodičů vůči ní vznikla řada neoprávněných předsudků.

Firmy ve stavebním sektoru začínají mít poslední dobou problémy s počtem kvalifikovaných pracovníků. Nedostatek pracovníků v oboru se dá prokázat prostřednictvím informací o vysoké poptávce po práci zedníků. O poptávce svědčí nejen problémy velkých podniků ve stavebnictví, které využívají cizince k práci zedníků, jejich nedostatek je zřejmý i vzhledem k poptávce ze strany meších firem a běžných občanů. Nepřímým potvrzením nedostatku jsou čekací lhůty na objednávku zednických prací, které jsou řádově v týdnech, někdy i v měsících, doplnil serveru Podnikatel.cz Milan Mostýn, tiskový mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Vše začíná u vzdělání

Problematika nedostatku pracovníků ve stavebnictví má však kořeny jinde, a to u vzdělání. Profese zedník netáhne jako dříve, snižuje se počet kvalifikovaných zedníků a především každoročně razantně klesá počet absolventů tohoto oboru. Ještě v roce 1999 se vyučilo různým stavebním profesím 6927 učňů, v roce 2006 jich byla už pouze necelá polovina (3256 absolventů). S tím, jak se snižuje zájem o práci zedníka, stoupá též průměrný věk osob v tomto oboru a v současnosti činí přes 40 let.

Zahraniční pracovnicí nestačí

Ani zahraniční pracovní síla, která české zedníky dříve úspěšně nahrazovala, nestíhá tento propad zastavit. Vláda sice nedávno schválila pro cizince tzv. zelené karty, ale podle odborníků tak měl učinit již dříve. Pokud by byly přijaty před několika lety, mohl být efekt mnohem vyšší a cizí pracovníci se zde již mohli etablovat, připomíná Milan Mostýn. Firmy i odborníci varují, že pokud nedojde k obratu, dostane se české stavebnictví do vážných potíží. Čtěte více: Sněmovna dnes odklepla zelené karty, putují do Senátu.

Počet absolventů stavebních profesí:

1999 – 6927 lidí
2001 – 3783 lidí
2006 – 3256 lidí

Zdroj: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

Zedníků ubývá každým rokem

Stavební firmy přitom již několik let upozorňují, že postrádají kvalifikovanou pracovní sílu. Zedníků chybí čím dál více. Kvalifikovaných zedníků je u nás opravdu málo, každý rok chybí do učebního oboru zedník přibližně 5000 mladých lidí, uvedl pro business server Podnikatel.cz viceprezident Hospodářské komory ČR František Holec, a dodal: Jestliže se ovšem splní prognózy a stavební výroba příští rok klesne o 30–40 %, nebude nedostatek zedníků zdaleka tak citelný.

Podnikatele ve stavebnictví však toto konstatování příliš neuklidňuje. Podle firem je třeba uskutečnit razantní reformu učňovského školství. Právě v systému vzdělávání podnikatelé spatřují jádro problému. Žáků, kteří se hlásí na zednické obory každým rokem ubývá a nic nenaznačuje tomu, že by se měl tento trend zastavit. Ministerstvo školství odpovědnost za tento stav popírá. Současný stav není vinou MŠMT a z pozice ministerstva je ovlivnitelný jen obtížně, řekl serveru Podnikatel.cz Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).

Zájem o výuční list s razítkem zedník klesá takřka exponenciální řadou. Ještě před 12 lety bylo na dvou libereckých školách otevřeno v prvním ročníku až pět tříd. V poslední době je to již jedna slabá třída, která se z větší části navíc skládá z žáků, kteří nepřišli přímo ze ZŠ, ale mají již zkušenost z jiného oboru, ve kterém většinou neuspěli, potvrdil business serveru Podnikatel.cz Tomáš Princ, ředitel Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci. Další představitelé stavebních škol mu dávají za pravdu. Ano, zaznamenáváme pokles zájmu o obor zedník, přidal se Jan Kümmel, zástupce ředitele SOŠ stavební Karlovy Vary.

Vůči oboru zedník panují předsudky

Důvodů, proč klesá zájem o zednické profese, existuje několik. Mezi ty nejdůležitější se řadí skutečnost, že obor zedník již nemá v Česku prestiž a rodiče na něj děti nechtějí umísťovat. Velká část lidí má o tomto učebním oboru přetrvávající negativní představu: „Jsi hloupý, půjdeš na zedníka,“ vysvětluje František Holec.

Anketa

Pustil/a byste své dítě na obor zedník?

Další z příčin je také větší nabídka míst na středních školách související s celkovým trendem zvýšit počet absolventů se středním vzděláním s maturitní zkouškou. Dále se dle mého názoru nepříznivě projevuje i vědomí o relativně velkém počtu zahraničních zaměstnanců ve stavebnictví s nízkými platy. Roli hraje i sezónnost práce ve stavebnictví pro větší část zaměstnanců, doplnil Tomáš Princ. Nezanedbatelnou úlohu sehrává i fyzická náročnost profese a pracovní podmínky na stavbách.

Přitom kapacity stavebních učilišť nejsou zdaleka naplněny, o práci nemají zedníci po vyučení nouzi a ani platové podmínky nepatří mezi nejhorší. S klesajícím zájmem o vyučení v tomto oboru totiž roste jeho cena na trhu práce. Pracovat jako zedník se tak stává stále výhodnějším. Portál ministerstva práce uvádí průměrnou hrubou měsíční mzdu zedníka 20 099,– Kč, výpočet průměrné mzdy je podle mého názoru však ošemetný, domnívá se František Holec z Hospodářské komory ČR. Důvodem je spojení českých zaměstnanců se zahraničními. Mzda českého zedníka se pohybuje ve vyšších částkách. Na zájmu o tento obor se to ale zatím neprojevuje. Čtěte více: Češi pohrdají prací, cizinci je nahradí

Firmy by měly změnit personální politiku

Odborníci se shodují, že nejdůležitější je zvýšit prestiž profese zedník mezi lidmi a především mezi rodiči potenciálních studentů příslušných škol. Některé školy navrhují různá zvýhodnění oboru, například pomocí systému stipendií. Tento problém nelze řešit jen vyplácením stipendia po dobu studia. Takový postup, jak jsem měl možnost poznat, neuspěl např. ve Švédsku, oponuje však těmto návrhům ředitel stavební školy Tomáš Princ.

Mezi další možnosti patří kompenzace nevýhod zednické profese např. dřívějším odchodem do důchodu. Čtěte více: Do důchodu nejdříve až po 35 letech práce.

Podle zástupců škol není v jejich silách zvýšit atraktivnost oboru. Školy vyzývají firmy, aby jim pomohly. Podnikatelé by podle názoru škol měli zedníkům nabídnout zajímavější pracovní podmínky a o perspektivních výhodách toho pracovat jako zedník seznamovat plánovitě a cíleně širší veřejnost.

S tím souhlasí i ministerstvo školství. Je třeba, aby podniky motivovaly případné zájemce stabilizační personální politikou, motivačními příspěvky apod. Řada seriózních firem takto postupuje a nese to ovoce, doporučuje na závěr Ondřej Gabriel z ministerstva. Čtěte více: Příspěvek na penzijní připojištění získává na oblibě

Našli jste v článku chybu?

5. 2. 2011 15:13

a ta pravda je takova (neregistrovaný)
zednicina je drina ta prace neni tak dobre placena jako zamestnance, takze pracantu ze zahranici je potreba

18. 4. 2010 22:57

dedek (neregistrovaný)
19. 4. 2010 8:34 smazal Michael Hovorka, důvod: vulgarismy
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?