Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Stovka udání na EET je alarmující, odmítněme komedii v podobě účtenkové loterie

Pavla Břečková

[KOMENTÁŘ] Stovka udání na nevydání či chybné vydání účtenky v prvních dnech EET je alarmující. Odmítáme proto komedii v podobě účtenkové loterie.

Nepovažuji za správné, aby jedna skupina obyvatel kontrolovala druhou a dělala na trhu drába. Ve společnosti má své místo naprosto každý, kdo jí nějak přispívá, a ten si zaslouží respekt. Je tedy mnohem cennější vytvářet ve společnosti pospolitost a soudržnost, pro kvalitu života nás všech se to dlouhodobě vyplatí.

EET není bič jen na malé podnikatele

Před pár dny začala fungovat revoluční změna v evidenci tržeb. Změna v tom, že se tržby začaly evidovat i na spotřebitelském trhu (což je prodej konečným zákazníkům), dosud tomu tak bylo pouze na trhu mezipodnikovém (B2B).

Kdo chce mást a manipulovat, tvrdí, že EET je bič na malé podnikatele. Není. Týká se totiž úplně všech, malých i velkých, tak jako ve většině okolních zemí. Zavádí se dokonce i v tradičně disciplinovaném Německu. Jde totiž spíše o evoluci než revoluci – žijeme v 21. století, a tak jako jsme plynule přešli na dálkové ovládání televize, mobilní telefony a internetové bankovnictví, tak není až tak překvapivé, že elektronizace proniká i do další sféry. Někteří podnikatelé to vítají, někteří zatracují, a oba tábory mají své legitimní nebo alespoň pochopitelné důvody.

Podle výsledků těch několika dní, kdy je EET v provozu, je nicméně dobrou zprávou, že většina firem zvládla náběh do systému bravurně, a hysterie se tak odehrávala spíše jen v médiích. Na nefunkčnost systému si zatím nikdo nestěžoval, část podnikatelů však poukazovala na nedostatky u pokladen či softwaru. To je ovšem daň za svobodu rozhodnutí o výběru dodavatele.

A pravdou je, že někteří (i velcí) dodavatelé se s tím právě se ctí nepopasovali. V Česku máme totiž na rozdíl třeba od Rakouska či Itálie výhodu, že si můžeme přístroj a cenovou relaci do značné míry vybrat. Není tu tedy povinné investovat do pokladny s fiskální pamětí a podobně. Fyzické osoby na pořízení zařízení navíc dostanou 5tisícovou slevu.

Čtěte více: Sleva na evidenci tržeb v sedmi otázkách a odpovědích

EET podnikatele stojí peníze

Na druhé straně nepředstírejme, že je to pro podnikatele zcela beznákladové. To by byla lež. Internetové připojení a jeho správa něco stojí. A pravdou je, že na vsích zatím není v hospodách, kavárnách či koloniálech tak rozšířené jako ve městech. Servis EET zařízení a softwaru také není poskytován na charitativní bázi, přičemž „kompenzační“ snížení DPH na servírované jídlo každého nespasí. Přesto EET samo o sobě není důvodem k ukončení podnikání.

Chceme, aby se EET malých podnikatelů netýkala

Na mnohé jiné přibývající regulace totiž podnikatelé ve finále vydají i výrazně více, ať je to již zmíněné neustálé sledování změn legislativy, potravinových vyhlášek, hygienických norem, značení alergenů, zaměstnanecké předpisy a mnohé další. Pokud Donald Trump v předvolební show vypustil něco rozumného z úst, pak to bylo toto: Za každou novou normu pro podnikatele se zruší dvě staré. A to by byla věc, která by i českému podnikatelskému prostředí prospěla zdaleka nejvíce.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR navíc stále ještě nehodila flintu do žita s prosazováním vyjmutí z EET těch skutečně nejmenších živnostníků s reálným obratem menším než 0,5 milionu korun za rok (obratu, nikoli zisku). Jde zejména o přivýdělky k důchodu či na rodičovské dovolené, ale též o skutečně malé provozovny na venkově, které sehrávají neuvěřitelně důležitou roli společenskou. Jsou důležití pro udržení rozmanitosti života a základního servisu v malých obcích. Hledání podpor pro vesnické podnikání je ostatně naším cílem i v rámci právě vyhlášeného Roku venkova, jenž startuje v roce 2017.

Počet udání je alarmující

Ve fázi náběhu EET navíc bedlivě sledujeme, zda ministerstvo financí dostojí svému slibu, tedy nechť je v počátcích benevolence veliká, všichni se nyní přece učíme. Co však považuji za alarmující, je hned v první dny stovka udání na nevydání či chybné vydání účtenky ze strany samotných spotřebitelů.

Čtěte také: Na podnikatele přišlo v souvislosti s #EET již 92 udání

EBA_24.5.

Podnikatelé rozhodně nemají v Česku na růžích ustláno, neúměrné povinnosti, nařízení a změny změn se na ně vrší ze všech stran, a ty staré neubývají, což je reálný problém. I proto podnikatelů již třetím rokem v řadě u nás ubývá, a hledají raději azyl v závětří zaměstnaneckého vztahu. Přesto se mezi námi najdou tací, kteří patrně nikdy nenašli odvahu postavit se na vlastní nohy a mají pocit, že je podnikatelům co závidět. I z tohoto důvodu naše Asociace zcela odmítá komedii v podobě účtenkové loterie.

Čtěte více: #EET s účtenkovou loterií? Podle podnikatelů je celonárodní Matějská zbytečná

Našli jste v článku chybu?
7. 12. 2016 6:12
MM (neregistrovaný)

mě by jen zajímalo, kolik by bylo udání, kdyby nebylo anonymní a autor udání by si jej musel obhájit.

7. 12. 2016 9:10
Pavel (neregistrovaný)

Myslím, že je potřeba hlavně všem těm nepříčetným obdivovačům EET říci jednu zásadní věc a sice, že svoboda pro živnostníky si určit kolik daní chtějí platit zůstává zachována..a to je asi to hlavní. My co podnikáme už nějaký ten rok, víme, že když se zvednou příjmy..tak se holt zvednou výdaje a opět jsme doma, ne? :-)

Tedy představa, že "my dělnická třída" budeme ždímat živnostníka je opravdu legrační, protože tady nikdo nikoho ždímat nebude. Jednoduše proto, že se žádný živnostník ždímat nedá…