Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Stravenková revoluce nebude. Prodělají všichni

Zdanění stravenek žádnou revoluci nepřinese. Firmy to podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) přežijí. V konečném důsledku však prodělají všichni. Stát a zaměstnanci nejvíce. Výměnou za to budou rovné podmínky pro všechny.

Vláda tak učinila další krok k prohloubení ztráty pravicových voličů z řad podnikatelů. A to i přes výslovné prohlášení o nezvyšování daňového zatížení podniků. Nakonec rozhodla o opaku. Respektujeme rozhodnutí podložené čísly, nikoliv proklamacemi. Pokud vláda předloží opravdu seriózní rozklad dopadu do státního rozpočtu a prokáže, že na tomto opatření stát vydělá, je možné diskutovat o čemkoliv, doposud ovšem nic takového neudělala. Argumenty daňové diskriminace jsou v evropském prostředí, pokřiveném tisícemi výjimek, fondů a nástrojů podpory zcela mimo realitu, uvádí Karel Havlíček, předseda AMSP ČR.

Podle asociace přijdou podniky o možnost motivace nebo o peníze. Zachová-li vůbec firma stravenky. Propad tržeb restaurací se odhaduje na 7,5 mld. korun ročně. Podnikovým jídelnám se naopak zvýší roční náklady o 7 mld. korun, tj. o 32 procent. Zaměstnanci nedostanou 16,4 mld. korun ročně (dvacetikoruna denně pro 3,1 mil. zaměs­tnanců využívajících stravování). A nakonec stát ztratí 7 mld. korun ročně. Rozhodnutí bude mít samozřejmě negativní dopad na zaměstnanost.

A přínos zdanění stravenek? Zaměstnanci získají denní desetikorunový příspěvek na stravování a stát odstraní jednu z více než stovky daňových výjimek. Podnikatelé už jen cynicky k rovným podmínkám pro zaměstnance a zaměstnavatele poznamenávají, že navrhují zavedení stravenek i pro živnostníky. Čtěte také: Když stravenky, tak je chceme i pro živnostníky, říkají podnikatelé

Našli jste v článku chybu?
27. 8. 2011 11:01
anonym (neregistrovaný)
Nesmíte toto PR brát tak vážně. Na odstraňování výjimek z daňového řádu vydělají všichni => je jen žádoucí, aby se firmy zabývaly vyděláváním a ne daňovou optimalizací. Je pochopitelné, že řvou ti, jež dnes na výjimkách postavili svůj obchodní model (stravenkové firmy). Potom vznikají takovéhle články plné polopravd.
27. 8. 2011 9:31
Jarda (neregistrovaný)
Vláda je banda (...)29. 8. 2011 10:23 redakčně upravil Michael Hovorka, důvod: nepovolené slovní spojení