Hlavní navigace

Střední Evropě vládnou Poláci, my ale máme nejlepší průměrné obraty

 Autor: http://www.isifa.com
Redakce 2. 9. 2013

Nejúspěšnějším firmám rostou obraty, ale prudce klesají zisky. Nejvíce velkých firem je v Polsku. Taková jsou zjištění Mezinárodní úvěrové pojišťovny.

Největší firmy ve střední Evropě dosahují stále vyšších obratů, na druhou stranu zaznamenávají prudký pokles zisku. Míra platební neschopnosti v regionu se kvůli tomu téměř ztrojnásobila. To jsou hlavní zjištění vyplývající z výroční studie Mezinárodní úvěrové pojišťovny Coface, která se zaměřila na 500 nejúspěšnějších firem ve střední a východní Evropě. Analýza poukazuje na fakt, že sice bylo dosaženo nárůstu obratu firem, ale díky jejich působení ve složitých ekonomických podmínkách, byl tento růst kompenzován poklesem jejich ziskovosti. Region je výrazněji nehomogenní než kdy jindy v minulosti, takže část regionu vykazuje hospodářský růst, například Estonsko, a jiná část významný pokles, to platí pro Českou republiku, říká Martin Růžička, manager společnosti Coface pro Českou republiku.

Vyšší obrat, ale prudký pokles zisku

500 nejúspěšnějších firem regionu v loňském roce zvýšilo svůj obrat o 5 % na více než 628 miliard eur. Jedná se ale skutečně jen o obrat. Čisté zisky se o celou třetinu propadly, z předloňských 30 miliard na 20 miliard eur. Nejvyšších obratů dosahují firmy v Polsku, následují je maďarské společnosti, na třetím místě je Česká republika. České firmy mají v katgorii TOP 500 CEE průměrný obrat 68 miliard eur. Pozice České republiky se posune dokonce na první příčku před Polsko, pokud si spočteme průměrný celkový obrat roku 2012 na jednu firmu, což bylo 1,35 miliardy eur. Rovněž v případě sestavování pořadí podle ziskovosti roku 2012 patří České republice třetí příčka, za druhým Maďarskem a prvním Polskem, komentuje Martin Růžička.

Polsko je jasným lídrem

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Velká část klíčových hráčů ze střední a východní Evropy patří do Polska. To si v žebříčku udrželo 171 firem, které dohromady tvoří více než 34% podíl. Nejúspěšnější polské firmy dosáhly v porovnání s předchozím rokem nárůstu obratu o 6 %. A na špičce jsou i přes vykázaný pokles také v kategorii čistého zisku. Druhé Maďarsko je v žebříčku zastoupeno 66 společnostmi a oproti roku 2011 tedy o jednu pozici posílilo. Přestože výkon maďarské ekonomiky klesl o 1,7 %, obrat nejúspěšnějších firem se mírně zvýšil o 2,2 %. Na třetím místě jsou Rumuni, kteří odsunuli Ukrajince. Ještě předloni přitom byli na páté příčce a dá se o nich mluvit jako o skokanech roku. Čísla 54 rumunských firem mluví za vše. Čistý zisk nabral o 37,7 %.

Většina firem z žebříčku TOP 500 CEE se rekrutuje z oboru ropa a plyn. 65 firem z tohoto oboru vytvořilo celkový zisk ve výši 162 miliard eur. Na druhém místě, a to s velkým odstupem, je energetický průmysl. 51 firem nedosáhlo ani poloviny obratu dosaženého sektorem ropy a plynu, konkrétně to je 76 miliard eur. Největší firmou v energetickém průmyslu je ČEZ z České republiky, který se na základě konsolidovaných údajů roku 2012 dostává z 18. místa na 5. pozici v regionu. ČEZ představuje asi 11% podíl na celkovém obratu energetického průmyslu regionu střední a východní Evropy.

Třetím největším sektorem je automobilový průmysl, ve kterém 42 firem vytvořilo obrat ve výši téměř 63 miliard eur. Největší podíly na tomto výsledku automobilového průmyslu byly zaznamenány v České republice a na Slovensku. Škoda Auto je nevětší reprezentantem tohoto odvětví a tvoří 15 % z uvedeného obratu. Škoda Auto loni vykázala obrat 9,5 miliardy eur.

Počet zaměstnanců v 500 nejúspěšnějších firmách regionu se vyvíjí pozitivně. Ve srovnání s předminulým rokem se mírně zvýšil, konkrétně o 1,5 %. Celkově ale studie ukazuje, že zvyšující se míra nezaměstnanosti jde v nejúspěšnějších firmách většinou ruku v ruce s velkým propouštěním.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen