Hlavní navigace

Technické řešení #EET? Zakázku za 50 milionů Kč dostane rovnou firma IBM

 Autor: Shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

„Veřejná zakázka“ na technické řešení EET byla dnes vypsána. Půjde o upgrade systému ADIS. Díky tomu má zakázku za 50 milionů korun rovnou dostat firma IBM.

Ministerstvo financí vypsalo v krátké době po sobě již třetí zakázku k elektronické evidenci tržeb (EET). Tentokrát však jde o veřejnou zakázku jen formálně, neboť je díky povaze zakázky jasný vítěz. Tím je společnost společnost IBM, která má za 50 milionů korun realizovat vazby daňového informačního systému (ADIS) na systém EET a zajistit změny a úpravy ve stávajícím informačním systému finanční správy. Tento způsob zvolila finanční správa údajně kvůli úspoře prostředků, původně totiž plánovalo vystavět systém pro EET “na zelené louce”. Jak ale upozorňují někteří odborníci, přímé zadání zakázky je v rozporu se zákonem o veřejných zakazkách.

Upgrade ADIS má ušetřit státu peníze

Ilustrační obrázek.
Autor: Shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Před třemi týdny finanční správa uvedla, že EET bude technicky realizovat formou maximálního využití stávající technické infrastruktury. V praxi se má jednat o začlenění technického řešení e-tržeb do již fungujících modulů ADIS, jako například do Daňového portálu, Daňové informační schránky, spisové evidence, evidence kontrolních úkonů, což má umožnit efektivní využití existující infrastruktury ADISu. Jak upřesnilo GFŘ, toto řešení je v souladu se zákonem o utajovaných informacích, kdy dodavatel systému ADIS disponuje stupněm utajení „tajné“.

Čtěte více: Kvůli #EET se nový systém budovat nebude, využije se stávající infrastruktura

Nyní se slova finanční správy skutečně naplnila a v systému veřejných zakázek se dnes objevila zakázka „ADIS – Integrace EET a daňového systému v oblasti přihlášení a evidence údajů a certifikátů o povinném subjektu (poplatníkovi), změny v údajích a v oblastech kontrolní činnosti“. Nejde však o veřejnou zakázku v pravém slova smyslu, nýbrž se jedná o přímé udělení zakázky tzv. formou jednacího řízení bez uveřejnění. Zakázku má dostat firma IBM, která je nositelem autorských práv k systému ADIS. Předpokládaná hodnota zakázky činí 50 milionů korun.

Jak je uvedeno v odůvodnění zakázky, veřejná zakázky může být plněna z technických důvodů a z důvodu ochrany práv z průmyslového a jiného duševního vlastnictví pouze původním dodavatelem. Současně jde o dodávky poskytované dodavatelem, s nímž byla již dříve uzavřena smlouva. Případná změna dodavatele by vedla k dodání zboží odlišných technických parametrů, které by měly za následek neslučitelnost s původním zbožím nebo nepřiměřené technické obtíže při provozu a údržbě. Dále je dodavatel poskytovatelem licenčního oprávnění k plnění, které již bylo zadavatelem pořízeno. Současně je uplatněn požadavek zadavatele na zajištění kompatibility s majetkem, jimž zadavatel již disponuje a který byl již dříve pořízen, vysvěluje se v odůvodnění.

Podle odborníků je tento postup v rozporu se zákonem

S tímto způsobem technického řešení EET ale nesouhlasí někteří odborníci. Přímé zadání zakázky ve formě takzvaného upgradu systému ADIS je v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. V pořádku by to bylo jen v případě, že by cena za toto vylepšení systému nepřesáhlo částku dva milióny korun. To by se o dané zakázce dalo uvažovat jako o veřejné zakázce malého rozsahu. Jenže předpokládaná hodnota plánované zakázky je ve výši 50 miliónů Kč, uvedly pro server HlidaciPes.org Kateřina Koláčková a Lucie Žilková, expertky na zadávání veřejných zakázek společnosti Otidea.

Navíc jen o dva dny dříve se na profilu ministerstva financí objevila další zakázka bez uveřejnění, kterou má díky systému ADIS dostat společnost IBM. Název zakázky zní “ADIS – Hot-line, konzultační služby a technická podpora v roce 2016” a její výše je odhadována na 15 ,7 milionu korun".

Třetí zakázka na EET během několika měsíců

Zakázka na technické řešení EET je třetí zakázka k EET po sobě. Na počátku února vypsalo ministerstvo zakázku na nákup mediálního prostoru pro propagaci EET. Jde o otevřené nadlimitní řízení, přičemž hodnota zakázky má dosáhnout 35 milionů korun. Nabídky lze posílat do 30. března do 10 hodin. Už na konci loňského roku zadalo ministerstvo zakázku na kreativní řešení a produkční zajištění kampaně k EET. Zakázku za 3,3 milionu korun vyhrála společnost McCANN-ERICKSON PRAGUE spol. s r.o., INTERNATIONAL ADVERTISING AGENCY.

Čtěte také: Zakázka k #EET se akorát vešla do hranice pro podlimitní řízení, o 95 tisíc Kč

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Máslo? Margarín? A co takhle sádlo?

Máslo? Margarín? A co takhle sádlo?

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: Perníčky: na uležení i hned měkké

Perníčky: na uležení i hned měkké

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat