Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Teď už zákazníka neoklamete. Vlaječka jako důkaz, že je potravina opravdu česká

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Jana Knížková

Konec zavádějícím nápisům, kterými výrobci označují „nečeské“ výrobky. Česká potravina má své nové logo. Pro uvádění je nutné splnit dvě podmínky.

Jasné znamení, že je výrobek opravdu český. Ministerstvo zemědělství konečně definovalo českou potravinu. Představilo pro ni nové logo. Zda jej potravinář použije, je jen na jeho rozhodnutí, užití je dobrovolné. Musí však splnit dvě základní podmínky.

Čtěte také: Vyrobit a prodat domácí perníček nebo marmeládu bude jednodušší


Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

První podmínkou je místo výroby, které musí být výhradně v České republice. Další podmínkou je podíl české suroviny. Ten bude stanoven chystanou novelou zákona o potravinách. Novela zákona je momentálně v meziresortním připomínkovém řízení, mohla by začít platit od poloviny roku 2016.

Česká potravina je taková, která je ze 100 procent z českých surovin a vyrobili ji v České republice. To se týká mléka a nezpracovaných potravin typu ovoce, zeleniny, masa. Označení může nést i zpracovaná potravina, jejíž 75 procent složek použitých při výrobě pochází z České republiky a podstatná část jejího zpracování se udála rovněž v ČR., uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Konec zavádějícím označením

Nebudou-li podmínky splněny, zůstane potravina bez označení. Výrobci tak nebudou smět používat různé nápisy a obrázky, které by mohly být zavádějící, jako například „Česká republika“, mapa nebo vlajka České republiky, slova „česká kvalita“ atd.

Čtěte také: Český výrobek, dvě slova působící jako zaklínadlo pro zvýšení prodeje

Novela zákona o potravinách by měla zpřehlednit dobrovolné označování českého původu. Jednotná pravidla by měla být srozumitelná pro výrobce i pro zákazníky. Označení, které je užívané dosud, je podle ministerstva nepřehledné až chaotické.

Content

Někteří potravináři situace zneužívají a odkazují na český původ, aniž by byla potravina aspoň v České republice vyrobena, uzavřel Marian Jurečka. 

Prohlédněte si nové logo, které bude označovat českou potravinu:

Našli jste v článku chybu?
11. 8. 2015 4:21
Petr (neregistrovaný)

Máte naprostou pravdu, např. tady v Austrálii je to vyřešeno podobně "šalamounsky", a to označením: "Made in Australia from local and imported ingredients."

Problém by se dal vyřešit relativně snadno, přestat tyto "potraviny" kupovat. Výrobci a prodejci by pak příliš na výběr neměli, za předpokladu, že by podvodníci byly podle práva trestáni. Dnes navíc skutečné farmaření (ne bio-pokrytecká parodie) lidem "nevoní", je to totiž těžká a úmorná práce.

Sledovat složení a informace na obalu bylo nu…

29. 7. 2015 13:24
T... (neregistrovaný)

a nikdy to nic negarantovalo. Stačí se podívat, jak je to s čerstvým pečivem, co všechno jsou schopni obchodníci vymyslet, aby zmátli zákazníka že rozpek = čerstvě upečeno. Navíc je úplně jedno, odkud potravina je. Smutná realita je, že česká potravina negarantuje vůbec nic, velká část firem degradovala s kvalitou do takové míry, že je lepší si raději koupit něco jiného než dříve známé a kvalitní české značky. Navíc třeba většina mlékáren je česká jen na oko, receptury ošizené a zahraniční vlast…