Hlavní navigace

Trampoty s osobními údaji pokračují, lidé jsou na ně stále citlivější

 Autor: www.sxc.hu
Redakce

Někteří zaměstnavatelé si při pohovorech s uchazeči o práci dovolují víc, než jim umožňují meze zákona. Mohou tak porušovat zákon o ochraně osobních údajů.

Nedávno zveřejněná aféra týkající se sledování milionů lidí po celém světě americkými tajnými službami je jen důkazem, jak důležité je umět si ochránit své soukromí. Specialistům pracujícím pro světové mocnosti se zřejmě jen tak neubráníme. Je ale důležité umět se hradit i ve zcela běžných situacích, jakými může být třeba pracovní pohovor. Někteří zaměstnavatelé totiž chtějí o adeptech vědět víc, než na co mají zákonný nárok. Na jeden takový případ pozorňuje Státní úřad inspekce práce. Obrátila se na něj žena, která se ucházela o místo v restauraci. Zaměstnavatel se jí během pohovoru začal ptát i na to, zda bydlí s rodiči nebo sama, zda má manžela, přítele nebo děti i na to, jaká byla výše hodinové mzdy u předchozího zaměstnavatele. Měl na to právo?

Zákoník práce ve svém § 30 říká, že za účelem výběru budoucího zaměstnance potřebuje zaměstnavatel shromáždit pouze takové údaje, na jejichž základě je schopen objektivně vybrat nejvhodnějšího uchazeče na obsazení pracovního místa: 

1. Výběr fyzických osob ucházejících se o zaměstnání z hlediska kvalifikace, nezbytných požadavků nebo zvláštních schopností je v působnosti zaměstnavatele, nevyplývá-li ze zvláštního právního předpisu jiný postup; předpoklady kladené zvláštními právními předpisy na fyzickou osobu jako zaměstnance tím nejsou dotčeny. Zvláštní právní předpis upravuje například zákon č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České a Slovenské Federativní Republiky, České republiky a Slovenské republiky, ve znění pozdějších předpisů.

2. Zaměstnavatel smí vyžadovat v souvislosti s jednáním před vznikem pracovního poměru od fyzické osoby, která se u něj uchází o práci, nebo od jiných osob jen údaje, které bezprostředně souvisejí s uzavřením pracovní smlouvy.

Jak je to s firemními e-maily

Ilustrační obrázek.
Autor: www.sxc.hu

Ilustrační obrázek.

Když už člověk do zaměstnání nastoupí, je mu zřízena e-mailová adresa, která často obsahuje celé zaměstnancovo jméno. Při posuzování, je-li určitá informace osobním údajem, záleží na tom, jestli na jejím základě je možnost identifikovat konkrétní fyzickou osobu. V uváděném případě tedy e-mailová adresa ve tvaru jan_novak@seznam.cz osobním údajem nebude, protože takovouto e-mailovou adresu si může založit kdokoliv a nevypovídá nic o svém majiteli. Naproti tomu e-mailová adresa přidělená zaměstnavatelem, která obsahuje jméno a příjmení zaměstnance a název zaměstnavatele, osobním údaje bude, protože minimálně ostatní zaměstnanci na jejím základě mohou danou osobu jednoznačně identifikovat.

Problém s osobními údaji je i při uzavírání smluv

Ochrana dat je velice komplikovanou tématikou a je o ní nutné přemýšlet nejen ve vztahu k zaměstnacům, ale také obchodním partnerům. Při uzavírání smluv s klienty se podnikatel dostává do styku s osobními údaji podobně, jako při pracovněprávních vztazích. A proto by si měl rozmyslet, jaké údaje ve smlouvě skutečně potřebuje a zda jich neshromažďuje zbytečně příliš. Úřad pro ochranu osobních údajů radí jednoduše se při uzavírání smlouvy zeptat: kdo – komu, co a za kolik, kdy a jak. Odpovědi na tyto otázky pak srozumitelně vymezují okruh osobních údajů, které podnikatel potřebuje pro smlouvu zjišťovat. Údaje by měly identifikovat zákazníka a být nezbytné pro plnění smlouvy. Podnikatel si musí uvědomit, v jaké právní situaci se nachází. Při uzavření smlouvy musí tedy vědět především to, jaké údaje musí zjišťovat, aby dostál souvisejícím zákonným pravidlům a smluvním ujednáním, říká právník Jiří Maštalka.

Speciální pozornost je při uzavírání smluv potřeba věnovat rodnému číslu. Tam, kde ho ve smlouvě výslovně vyžaduje zákon, je samozřejmě nutné ho uvádět. Ve všech ostatních případech však jen se souhlasem nositele rodného čísla. Uzavření smlouvy není příležitostí, jak z klienta dostat maximum možných údajů, které je možné do budoucna marketingově nebo obchodně využít.

Našli jste v článku chybu?

2. 7. 2013 11:22

P2010 (neregistrovaný)

"Pokud se uchazeč zachová nedospěle a běží brečet na inspektorát práce"

Usmevne souzeni druhych. Zkuste se zamyslet, jak jste se predevsim choval Vy.

"Práce je na trhu dost, kvalitních pracovníků málo".

Mozna je tech kvalitnich, pro vykon dane prace daleko vice, jen nejsou ochotni hrat tu Vasi hru. Vite, to si musite rozhodnout co vlastne chcete. Zamestnani je obchod, zamestnanec nabizi sve znalosti a cas a chce za to odmenu. Tim to konci. Cokoli navic uz je jen otazka dalsich sympatii. Oprav…

2. 7. 2013 9:11

x (neregistrovaný)

Osobne bych prozmenu pro firmu., ktera se pta na zajmy, bydleni ... nedelal, ani kdyby vyplacela miliony. Toz je to dobrej filtr a presne ten okamzik, kdy se zvednout, a bez rozlouceni odejit.

CV, kde zajemce vypisuje ze jezdi na koni. hraje golf ... pak rovnou hazim do kose.

Je treba si uvedomit, ze je zasadni rozdil kdyz se (klidne se sefem/majitelem/­...) bavim nekde u piva vs nejaky pohovor.

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Hospody a EET? Mají technické problémy

Hospody a EET? Mají technické problémy

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Měšec.cz: Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Vitalia.cz: Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí