Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Údaje o bydlišti živnostníků zmizí. S odstraněním z vyhledávačů bude problém

Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Senát schválil novelu živnostenského zákona, která nově označuje informace o bydlišti živnostníků za neveřejné. Z vyhledávačů bydliště jen tak nezmizí.

Od příštího roku by měly z živnostenského rejstříku zmizet informace o bydlišti a místě pobytu živnostníků. Příslušnou novelu živnostenského zákona posvětil senát. Norma tak už čeká jen na podpis prezidenta.

Jak vyplývá z dokumentu, který vyznačuje jednotlivé změny, v živnostenském rejstříku i nadále zůstanou informace o místě provozovny. Proto pokud má živnostník identickou adresu pro trvalé bydliště, místo podnikání i provozovnu, informace z rejstříku nezmizí.

Čtěte také: Kdy postačí místo podnikání a kdy už je nutná provozovna?

Závažnějším problémem však je, že informace o bydlišti živnostníka jen tak nezmizí z vyhledávačů. Informace o bydlišti a místě podnikání podnikatelů jsou ještě nyní veřejné, z čehož těží různé komerční i nekomerční rejstříky a databáze. Právě jejich informace se na rozdíl od živnostenského rejstříku přitom objevují ve vyhledávačích. Podle oslovených právníků zde může nastat právní bitka mezi provozovateli těchto rejstříků a samotnými podnikateli.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Z rejstříku informace o bydlišti zmizí, ale co z vyhledávačů?

Jak sám upozornil Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), provozovatelé těchto rejstříků se mohou ohánět tím, že informace na svém webu přejímali v dobré víře ještě před platností příslušné novely. Přesto úřad prostřednictvím své mluvčí Hany Štěpánkové vybízí, aby se podnikatelé v těchto případech na úřad obraceli. Mluvčí úřadu však zatím nechce předjímat, jak se k celé novele ÚOOÚ postaví. Tato věc se bude teprve řešit. Nicméně příslušnou novelu vítáme, řekla serveru Podnikatel.cz Štěpánková.

Ani právníci se k novele zatím příliš vyjadřovat nechtějí. Podle nich visí ve vzduchu otazník, jak bude probíhat právní výklad této novely. Stejný postoj mají i vyhledávače. Ty navíc kvůli novele výsledky vyhledávání upravovat nebudou.

FIN17_bilka

Seznam.cz neupravuje výsledky vyhledávání. V případě, že živnostník bude chtít odstranit informace o svém bydlišti z výsledků vyhledávání, v rámci standardního postupu ho vyzveme, aby se spojil s provozovatelem příslušného rejstříku, v němž tyto údaje uvedeny jsou. Jakmile provozovatel tyto údaje změní či smaže, jsme schopni změnu ihned přeindexovat tak, aby se chybné informace ve vyhledávání již dále nevyskytovaly, řekla serveru Podnikatel.cz Irena Zatloukalová, mluvčí Seznam.cz.

Ve vyhledávání jsou dostupné i výsledky Rejstříku serveru Podnikatel.cz. Ten na rozdíl od jiných databází má údaje přebírány výhradně z oficiálního živnostenského rejstříku. Proto pokud budou údaje o místě podnikání a bydlišti podnikatelů z oficiálního rejstříku smazány, změny se automaticky projeví i na serveru Podnikatel.cz.

Našli jste v článku chybu?
19. 6. 2014 11:34

s touto novelizací, je to nesmysl. Když někdo poškodí zákazníka a není uvedený v Obchodním rejstříku, tak se nikdo nedozví, kde dotyčný bydlí?

Je to celé nesmysl. Stávající systém nikoho nepoškozuje - krom těch podvodníků. Kdo vymyslel tuto změnu? A proč ji vymyslel?

24. 6. 2014 8:31
Xap (neregistrovaný)

Paní Homolková, vy též veřejně uvádíte v souvislosti s výkonem svého zaměstnání kde trvale bydlíte?

Myslím, že takto to mají jen živnostníci. Viděla jste někde, že by měla třeba prodavačka, úředník, revizor, nebo policista zveřejněno místo svého trvalého bydliště?

Nebuďte naivní. Podvodník nebude přece uvádět své pravé místo pobytu a naopak se bude zajímat o trvalá místa pobytů svých potencionálních obětí.