Hlavní navigace

Úřad si chce došlápnout na obchodníky s energiemi i obnovitelné zdroje

 Autor: 329515
Redakce

Situace na trhu s energiemi je podle ERÚ neuspokojivá. V reakci na stížnosti zákazníků uvažuje v krajním případě i o regulaci cen energií pro domácnosti.

Energetický regulační úřad dnes varoval, že je připravený zavést regulaci ceny energií pro domácnosti formou maximálních cen. Reaguje tak na podle něj neuspokojivou situaci na trhu s energiemi, která se odráží v počtu stížností, jimiž spotřebitelé reagují na jednání obchodníků. Jen za první čtvrtletí letošního roku totiž dostal Energetický regulační úřad téměř 3000 podnětů a stížností spotřebitelů týkajících se jednání obchodníků na trhu s energiemi. Nejvíce stížností se přitom týká metod používaných obchodníky při uzavírání smluv, neakceptování odstoupení od smlouvy a také nedodržování lhůt pro vystavení vyúčtování. Čtěte také: Firmy si letos za elektřinu připlatí. Kde hledat úspory?

Úřad inicioval jednání s 27 obchodníky s energiemi, na něž si zákazníci nejvíce stěžují, a vyzval je k nápravě. V opačném případě čekají obchodníky finanční sankce, v krajním případě i odebrání licence. Krajní možností je také zmíněná regulace cen. Po ukončených kontrolách jsme u některých obchodníků zahájili správní řízení a další opatření, která pomohou zlepšit neutěšenou situaci na liberalizovaném trhu s energiemi, uvedla předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Podnikatelé se ohrazují

Mezi společnostmi, které mezi „hříšníky“ ERÚ jmenoval, se ocitla také například společnost Bohemia Energy. Ta se však pro server Podnikatel.cz proti vyjádření ERÚ ohrazuje: Ohrazujeme se proti formulacím v tiskové zprávě ERÚ, které navozují dojem, že Bohemia Energy (BE) patří k alternativním dodavatelům, na které si zákazníci nejvíce ztěžují. Podle informace ERÚ připadá na BE 15 % ze zmiňovaných 3000 stížností za 3 měsíce. To je v přepočtu 150 stížností měsíčně, což při 400 tisících zákaznících, které BE má, znamená, že stížnost podalo měsíčně pouze 0,037 % zákazníků. Nelze tedy házet BE do jednoho pytle s některými jinými alternativními dodavateli, kteří mají stížností 3 x tolik, ale jen třetinu zákazníků, tvrdí Richard Štrégl, tiskový mluvčí společnosti. Část stížností navíc podle něj nebyla oprávněná a všechny oprávněné stížnosti vyřešila BE se zákazníky dohodou. Ani v jednom z těchto případů nedošel ERÚ z závěru, že zahájí s BE správní řízení, dodává Štrégl s tím, že firma nerozumí tomu, jak by mohla regulace cen elektřiny pro domácnosti vyřešit počet stížností zákazníků. 

Další společností, kterou ERÚ zmiňuje, je České energetické centrum. Podle vyjádření vedení společnosti České energetické centrum cítí odpovědnost ke všem svým klientům, jejichž
počet dosáhl více než 110 000. Přestože počet stížností řešených ERÚ nepřesahuje 1,5 % z tohoto počtu, České energetické centrum považuje za svou povinnost vynaložit veškeré prostředky a úsilí k nápravě tohoto stavu
. Hodlá se proto zaměřit na ještě důslednější preventivní opatření a postihy zejména v souvislosti s poskytováním neúplných a lživých informací podomními obchodníky a v souvislosti s neetickými metodami, které používají při uzavírání smluv.

Naše společnost jednoznačně odsuzuje jakékoliv protiprávní jednání externích zprostředkovatelů či obchodníků pracujících v náš prospěch, uvádí pro server Podnikatel.cz Ladislav Krempa, výkonný ředitel pro marketing a vývoj produktu společnosti X Energie. Obchodníci podle něj musí dodržovat firemní Etický kodex a podléhají řadě kontrolních mechanismů.

Smůlu by mohli mít i podnikatelé v obnovitelných zdrojích

Na trhu s energiemi úřad prosazuje ještě jednu výraznou změnu. Chce iniciovat změnu legislativy, která by od roku 2014 zastavila finanční podporu pro podporované a obnovitelné zdroje energie. Jako jeden z důvodů této snahy uvádí mimo jiné fakt, že výše podpor ohrožuje konkurenceschop­nost českých firem. Stávající podpora je dále podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) za hranicí ekonomických možností Česka, které by navíc mělo – podle predikce úřadu – dosáhnout svých závazků vůči Evropské komisi, tedy dosažení 13,5% podílu obnovitelných zdrojů energie, již v roce 2013. Čtěte také: MPO: Nedovolíme nekontrolovatelný rozvoj bioplynu

Podle Otakara Hory, Partnera, KPMG Česká republika, však není zastavení podpory tak jednoduché. Podněty o zastavení podpory při financování obnovitelných zdrojů zazněly několikrát na různých fórech. Jedná se však o technicky a právně velmi spletitý problém, který velmi pravděpodobně přesahuje současné možnosti a kompetence ERÚ. Pro jeho realizaci by musel ERÚ získat také poměrně silnou politickou podporu, což bude s ohledem na výši investic (a složení investorů) velmi složité, komentuje tyto plány.

Našli jste v článku chybu?

27. 4. 2012 14:41

Energetické centrum (neregistrovaný)

Přestože se snažíme spolupracovat jen s obchodníky, kteří jednají eticky, asi 1,5 % případů se nám nepodaří uhlídat. Detailní informace o tom, co všechno pro prevenci a nápravu děláme, najdete na našich webových stránkách nebo na facebooku. Odkazy sem, bohužel, dát nemůžeme, ale jsou snadno k nalezení.

27. 4. 2012 12:29

Energetické centrum (neregistrovaný)
27. 4. 2012 12:47 smazal Admin serveru, důvod: Nepovolený odkaz SPAM
Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Vitalia.cz: Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Vitalia.cz: Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Vitalia.cz: Cena stejného léku se liší i o tisíce

Cena stejného léku se liší i o tisíce

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Vitalia.cz: Perníčky: na uležení i hned měkké

Perníčky: na uležení i hned měkké

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat