Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Úředníci z berňáku prohráli soud. Nesmějí u daňových odpočtů rozhodovat od stolu

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Finanční úřad prohrál spor s východočeskou firmou kvůli daňovým odpočtům. Soud navíc úřadu nakázal, že v nejasných případech se má obrátit na nezávislé znalce.

Východočeská firma Fortell vyhrála spor s finančním úřadem. Úředníci po ní chtěli, aby doplatila čtyři miliony korun, protože nemá nárok na daňové odpočty. Firma s tím však nesouhlasila a hnala případ k soudu. Až Nejvyšší správní soud rozhodl, že právo je na straně firmy. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny na své titulní straně i na webu.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Soud se postavil na stranu firmy. 

Výrobce plastových dílů pro automobily a elektrotechniku měl doplatit miliony korun kvůli tomu, že nemá nárok na daňové odpočty na výzkum. Podle úředníků firma totiž nic nového nevymyslela. Jenže Nejvyšší správní soud rozhodl, že v nejasných případech si má úřad najmout nezávislého znalce. Úřad nemohl spolehlivě vyvrátit závěr stěžovatele, že projekty splňovaly podmínky výzkumu a vývoje, rozhodl senát soudkyně Daniely Zemanové.

Firma se před kontrolou z berňáku hájila tím, že k finální podobě výrobku musí dojít cestou pokusů, omylů a experimentů s materiály, čímž splňovala podmínky pro daňový odpočet na výzkum. Podle úředníků vyrábí výrobky pouze na základě výkresů. Zatímco Krajský soud v Hradci Králové viděl případ stejně jako úředníci, Nejvyšší správní soud měl opačné stanovisko a případ příslušnému finančnímu úřadu vrátil s tím, že musí do posudku vnést stanovisko nezávislého znalce.

Finanční úřad se však bránil, že na každý sporný posudek nemůže hledat znalce, protože to zatíží jeho rozpočet. Podle soudu má však na takové posouzení firma nárok a nelze to odůvodňovat tím, že berňák nemá na posouzení dost peněz. To ostatně přiznala i náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. V případě potřeby se musí peníze pochopitelně najít, řekla Hospodářským novinám Hornochová.

Rozsudek Nejvyššího správního soudu může být průlomovým. Čekaly na něj podle deníku další tři firmy, které úředníkům sice dodaly stohy papírů, jenže ti se v nich nevyznali, nebo je doložené dokumenty nezajímaly.

Našli jste v článku chybu?
21. 8. 2015 13:42
Ivan Nový (neregistrovaný)

Tak výroba formy pro plastový výrobek není trivialita, pro některé rozměrově přesné výlisky taková forma musí zrát až rok. Zachovat stejné mechanické vlastnosti u všech výlisků je taky docela věda, protože se kvalita a přesné složení surovin mění od dodávky k dodávce.

11. 8. 2015 8:19
- (neregistrovaný)

Ten titulek je zmatečný. Nejvyšší soud pouze konstatoval, že podle jeho názoru je v tomto jednom případě věc sporná, tak by měli najmout znalce. - Z toho nevyplývá, že musí najímat znalce pokaždé. - Znalce mohli najmout i dosud, nic se nemění. - Když posudek znalce firma neuzná, bude soud jako dosud. - Dva soudy měly názor shodný s finančním úřadem, jeden soud se neshodl, ale ani on neřekl že v podstatě věci neměl pravdu. - Nejvyšší soud nijak nespecifikoval, co je sporný případ a co ne. Pouze s…