Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Užíváním nelegálního písma porušují firmy autorská práva

Kromě nelegálního softwaru by si firmy i domácnosti měly dávat pozor na elektronické písmo, takzvané fonty. Tyto fonty jsou totiž chráněny autorským právem. Jejich nesprávné využití, například ve firemních tiskovinách či propagačních materiálech, může vést až k soudní žalobě.

Časté případy, kdy se firma proviní, jsou spojeny s objednávkou na zakázku. Grafické studio dodá zakázku perfektně zpracovanou, ale již kupujícího neupozorní, že pro dodané písmo je třeba zakoupit licenci. Firma se tak stává majitelem grafiky, která porušuje práva majitelů písem, uvádí příklad Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace Business Software Alliance (BSA). A dodává, že firmy mají obecně o této problematice minimální povědomí.

Získání legálního elektronického písma přitom není nic složitého. Řada fontů je totiž poskytována v rámci zakoupených aplikací. Nelegální fonty se často do počítače dostanou přes internet. Málokdo ověřuje legální možnosti užívání takových fontů a jejich původ. Podobně jako u softwaru je účinnou obranou proti nechtěnému pirátství získávání fontů pouze z autorizovaných zdrojů, upozorňuje Hlaváč.

Největšími piráty v této oblasti jsou firmy, kde se dodržování licenčních podmínek nehlídá. K nejčastějším proviněním pak patří využívání písma ve více počítačích, než opravňuje licence. Licenci lze získat buď přímo od tvůrců, nebo jejich zástupců. V Česku to jsou například společnosti Adobe, Corel či Monotype Imaging.

Podle BSA se v České republice řeší případy porušování práva k písmům především mimosoudně. Firmy téměř bez výjimky na upozornění na porušování práva reagují okamžitým nákupem patřičných licencí a obvykle souhlasí i s částkou odškodnění, hovoří o zkušenostech držitelů práv k písmům Hlaváč. Hlaváčova slova potvrzuje i František Štorm ze společnosti stormtype.com: Zatím se nám podařilo s každou firmou, která porušovala práva k našim písmům, dohodnout mimosoudní cestou.

Našli jste v článku chybu?
1. 9. 2009 8:40
Jak vidno, banda netvůrčích parazitů z "autorských ochranných organizací" pečlivě hledá každý kousek místa, kde se bezpracně přiživit. Naštěstí ale existují po internetu dost vydatné zdroje free fontů, stačí např. do googlu zadat "free fonts truetype". Pokud používáte moderní operační systém s okenní nástavbou, neodkázanou jen na TTF (mám na mysli Xwindow), otevře se Vám další pole možností získání legálních fontů zdarma ve formátech Type1, Bitstream, SunFonts a řada dalších.…
31. 8. 2009 20:07
Grafik (neregistrovaný)
A to "trochu" je zcela zasadni. Za autory fontu neni mozne povazovat grafiky a techniky kteri pismo zdigitalizovali a prejmenovali. Vetsina pisem, ktere nabizi Adobe a ji podobne firmy jsou digitalizace davno existujicich evropskych pismovych rad. Jenom minimum je puvodne americke a ve vetsine i toto je odvozene od existujicich evropskych pisem. Tato pisma jsou po staleti ve verejnem prostoru, takze presto, ze jsou zdigitalizovana, neni mozno na ne nahlizet jako na vyrobky, ke kterym m…