Hlavní navigace

Vánoční gurmánský speciál: Staroměstské srdce Prahy

 Autor: 244086
Jana Bohutínská 20. 12. 2009

Za vyhlášenými vánočními trhy jsou lidé ochotní cestovat po Evropě. Gurmán prošel vánoční trhy na pražském Staroměstském náměstí a prozkoumal i ochutnal, co na nich obchodníci nabízejí.

Přes velký mráz, sníh a led je v sobotu odpoledne před čtvrtou (zlatou) adventní nedělí na vánočních trzích na pražském Staroměstském náměstí plno. Vyrážíme na ně s přece jen neodbytnou obavou, co nám obchodníci před Vánocemi nachystali. A s otázkou, zda jde o trhy také pro domorodce nebo spíš určené k tomu, aby si zahraniční návštěvníci Prahy odvezli ve svých kufrech co nejvíce vánočních suvenýrů.

Pečené kaštany s horkou medovinou

Při a po setmění jsou trhy asi nejhezčí. Osvětluje je velký vánoční strom, z jedné strany jsou sevřené Staroměstskou radnicí, z druhé strany Týnským chrámem, blokem historických domů, Palácem Kinských a domem U kamenného zvonu. Lidí se tu proplétají davy. Někdo nakupuje u stánků, jiní se jen dívají – také na betlém nebo živá zvířata -, další se zastavili u koncertu pěveckého sboru a notují si se zpěvačkami a zpěváky vánoční koledy, další postávají ve dvojicích nebo v hloučcích a popíjejí svařené víno či horkou medovinu. Mezi obchodníky je slyšet čeština s ruským přízvukem. Čtěte více: Vánoční gurmánský speciál: dobroty nejen pod stromeček

Staromák 1

Bez velkého otálení míříme k prvnímu prodejci pečených kaštanů, který se ocitne v našem zorném úhlu. Kaštany voní na dálku a u stánku je alespoň o málo větší teplo. Cena pečených kaštanů ovšem není rozhodně lidová – 100 gramů, což je tak (od oka) 10 kousků, stojí 50 korun. Dostaneme svoji porci do papírového sáčku, v ceně je přání hezkých vánočních svátků. U zdi Staroměstské radnice, odkud je skutečně exkluzivní výhled na protější, týnskou, stranu náměstí, se do nich pouštíme. Upečené jsou tak akorát, kaštany lehce vylupujeme z naprasklých skořápek. V puse nás sice ještě pálí, ale jíst se musí rychle, protože v mrazu stydnou bleskurychle.

Anketa

Cukroví, buchty apod. si:

Když dojíme, procházíme se dál kolem stánků. Na ochutnání je tu toho docela hodně. Naštěstí nejen klasický trdelník, ze kterého se v poslední době stal takový „sladký univerzál”: prodává se v průběhu roku jako staročeská specialitka, ale uplatní se i na velikonočních a vánočních trzích. Na „Staromáku” (jak se náměstí familiérně nazývá) se vedle trdla a kaštanů pečou také bramboráky a staročeské lokše (placky z bramborového těsta) s povidly, které upomínají na místní tradici. Trhy jsou ale chuťově mezinárodní. Koupit si tu lze i čerstvě upečenou holandskou vafli nebo norimberské perníčky či chléb s ovocem. A také třeba banán v čokoládě na špejli, jahodový, ovocný či ananasový špíz v čokoládě, což bychom mohli považovat za milosrdnější zimní vydání nanuka. Čtěte více: Vánočka a cukroví jsou české stříbro, bez něhož by Vánoce ztratily kouzlo

Zima je ale nesnesitelná, takže nás vyhání ke stánku s horkou medovinou. Deci extra sladkého tmavohnědého nápoje dostáváme do plastového „panáka” za 39 korun. Medová tekutina stydne ještě rychleji než kaštany, pára z alkoholu (obsah cca 13 procent) nám silně protahuje nos podobně jako křen.

Medovina je alkoholický nápoj vyrobený z vody, medu a kvasu (existuje v různých variantách, může se do ní přidávat například koření, dnes se také prodává s rozličnými příchutěmi – příkladně medovina višňová). Jde o starší nápoj než je víno nebo pivo. Ve středověku patřily české země mezi exportéry medoviny.

Staromák 3

Do kavárny

Chvíli ještě pozorujeme práci kováře, ale po hodině na trhu už nám ani medovina od zimy tak úplně nepomůže. Kolem Staroměstského náměstí je naštěstí nepřeberné množství kaváren, stačí si jen vybrat. I v rubrice Gurmán business serveru Podnikatel.cz jsme některé z nich testovali: Grand Café Orient a Café Gaspar v Celetné ulici, trochu vzdálenější Café Imperial a Café bar Platýz, případně Café de Paris a Kavárnu Obecního domu. Tentokrát míříme do Týnské literární kavárny (nachází se na adrese Týnská 6), která patří k dlouholetým kavárenským oblíbenkyním studentek a studentů blízkých vysokých škol.

V sobotní předvánoční podvečer charakterizuje kavárnu jediné slovo: narváno. Plno, plno, plno, všude je zkrátka před Vánocemi beznadějně plno. Máme ale štěstí, od jednoho stolku v koutě hosté zrovna odcházejí. Usedáme a výhled máme na zasněžené atrium, nad kterým vykukují špičky věží Týna.

Zevrubněji si na Týnskou literární kavárnu posvítíme někdy příště (a současně také na spřízněnou Literární kavárnu Řetězová). Tentokrát jsme si totiž jen rychle pochutnali na kávě au lait (s mlékem) a zahřáli se horkým zázvorem (nakrájený čerstvý zázvor zalitý vroucí vodou). Čekala nás totiž ještě večerní procházka předvánoční Prahou…

Hodnocení

Jak hodnotit vánoční trhy? Rozhodla jsem se, že se z hodnocení vyvléknu a místo toho ocením medovinu titulem České stříbro. Pro svoji mnohasetletou tradici si ho jistě zaslouží.

GURMÁN: České stříbro
Gurmán uděluje kromě hvězdiček i České stříbro, které se zaměřuje na domácí kulinářskou tradici. Ať už se jedná například o tradiční česká jídla, suroviny, výrobní postupy, značky, restaurace s tradicí a podobně. Nejde tedy o kulinární antik, cílem je hlavně poukázat na fakt, že i doma je co hledat a na čem si pochutnávat.
Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Jmelí je více léčivé než jedovaté

Jmelí je více léčivé než jedovaté

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

DigiZone.cz: Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: 6 změn v novele občanského zákoníku

6 změn v novele občanského zákoníku

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá