Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Ve Slovinsku chtějí v rámci #EET pokutovat zákazníky, pokud neuschovají účtenku

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Také ve Slovinsku se chystají zavést EET. Návrh zákona navíc počítá s tím, že zákazníci budou muset uschovat účtenku, a to až do vypršení záruční doby zboží.

Elektronická evidence tržeb (EET) se od příštího roku nemá rozběhnout pouze v Česku. Ve Slovinsku už prvním čtením prošel návrh zákona, který rovněž evidenci tržeb pro obchodníky zavádí. Na rozdíl od českého návrhu však obsahuje sankce pro zákazníky, kteří si neuschovají účtenku.

Čtěte také: Zeptali jsme se Slováků, jaké potíže mají s virtuálními pokladnami, obdobou #EET

Nemáte účtenku? Dostanete pokutu 40 eur

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Český návrh zákona o evidenci tržeb původně obsahoval ustanovení, že zákazník musí převzít účtenku. Slovinská vláda ale šla ve svém návrhu ještě dále. Zákon počítá s tím, že zákazník bude muset nejen převzít účtenku, ale rovněž ji uschovat po celou dobu zákonné záruční lhůty zakoupeného zboží. Zákon navíc počítá se sankcemi pro zákazníky, pokud účtenku neuschovají. Původní návrh počítal s pokutou v rozmezí od 40 do 400 eur.

Ustanovení o pokutách pro zákazníky se ukázalo a stále ukazuje jako jedna z nejkontroverznějších pasáží nového zákona. Poslanci sice v prvním čtení zmírnili tresty a stanovili jejich výši na 40 eur, podle opozice by však toto opatření mělo ze zákona zcela zmizet. Vláda na něm ale trvá. Každá transakce vyžaduje vždy dvě strany, odmítl zrušení pokut dle Novice.najdi.si vládní poslanec Tilen Bozic (SMC).

Slovinská vláda si od zavedení elektronické evidence tržeb slibuje zvýšení daňových příjmů o 50 až 100 milionů eur.

Našli jste v článku chybu?
29. 6. 2015 8:57
l0l (neregistrovaný)

co je zakaznikovi potom zda obchodnik dani vse co ma a zda to fu zvlada kontrolovat? co treba ze by mel zakaznik jeste povinnost po nakupu zajit na fu podat mistoprisezne prohlaseni a nahlasil svuj nakup, kde ho poridil a kolik zaplatil pod pohruzkou verejneho bicovani? to by preci muselo fungovat, zapomenete nahlasit langos od stanku nebo noviny z trafiky a pekne dostanete 10 ran bicem abyste si zapsal za usi, ze jste ovce co ma vrchnosti hlasit nakupy.

26. 6. 2015 16:40
P2010 (neregistrovaný)

Kdyby blbost nadnasela ...

Jaka je zarucni doba zmrzliny ? :-)