Hlavní navigace

Ve Španělsku servírují protikrizové menu... jak nápadité

 Autor: 258398
Jan Vinter 13. 11. 2008

Že současná těžké doba postihuje nejen nervy, ale i žaludky mnohých, zřejmě není žádným překvapením. Podívejme se, jaké možnosti řešení nacházejí v některých nejvíce postižených zemích – USA a Španělsku.

Pryč jsou doby, kdy Kaliforňané „vyhazovali“ peníze plnými hrstmi a žili na dluh. Většina z nich se rychle vzdala café latté za čtyři dolary i luxusních obědů v podobě sushi. A přesto to nejde se všemi restauracemi v Kalifornii „z kopce“. Například v podniku Sarah Lavelyové v San Diegu je živo i teď. Za deset dolarů (asi 190 korun) si tam lidé mohou roztřískat tolik nádobí, kolik je libo, a vybít si tak vztek i zoufalství.

V restauraci hraje hudba a u vstupu personál nabízí ochranné oblečení, aby se při rozbíjení talířů a skleniček nikomu nic nestalo. Otevřeno je sedm dní v týdnu a S. Lavelyová je velmi diskrétní. O problémech svých klientů nehovoří, ale nevylučuje, že někteří přicházejí právě kvůli finančním potížím.

Pojišťovací agent Adam DeWitt přišel o svých narozeninách i s manželkou, aby si vybili vztek nad tím, že kvůli zmrazení hypoték nemohli koupit vysněný dům. Byla to naše nejužitečnější padesátidolarová investice minulých dvou let, lepší než natankovat nádrž, lepší než platit úroky, tvrdí DeWitt o zážitku v podniku S. Lavelyové.

San Diego je možná zalité sluncem, ale ekonomická tíseň panující v USA se mu nevyhnula. Krizí je zasažen tamní trh s nemovitostmi a nezaměstnanost stoupla ze 4,8 na 6,4 procenta.

V podniku paní Lavelyové se nikomu nedovolí utopit se ve vlastním žalu. Nepodává se tam nic k jídlu ani k pití. V nabídce jsou výlučně skleničky a keramika úhledně vyskládaná v regálech. Vše odsouzeno k tomu stát se hromádkou střepů v jednom z lokálů. Všechny místnosti jsou obloženy dlaždicemi ve vzoru šachovnice a na nejvzdálenější zdi pak opatřeny hrubými kovovými deskami. Oblíbený je zejména ten, kde se dá za čtvrt hodiny a 45 dolarů rozbít 15 talířů. Zákazník dostane nejen talíř, ale také fix, jímž může napsat na budoucí hromádku střepů, co ho nejvíc trápí. Někteří hosté mají raději keramické rámečky, do nichž před hodem umístí fotografie nepřátel. Za deset dolarů dostanou tři.

DeWittovi si pustili hudbu skupiny Guns n'Roses, vyfasované talíře popsali jmény nenáviděných bank a politiků a začali házet. Rozmlátili jsme talíře, podnosy, několik hrníčků a manželka taky skleněné kytky. Když člověk dostane vztek doma a něco při tom zničí, má pak výčitky a říká si, že to byla pitomost. Tady ničeho nelitujete, řekl zklidněný DeWitt.

Ve Španělsku pro změnu přišli s nápadem protikrizového menu za 1 euro, které dostanete jednou týdně v podniku Dario's v Gijónu na severu Španělska. Protikrizové menu, které Dario's podává každý čtvrtek, se skládá z polévky z plodů moře, kotlety s rýží, kuřete či ančovičky se salátem. Stejně jako ke všem jídlům ve Španělsku se k němu podává chléb, nápoj a dezert. Minulý týden využilo zajímavé nabídky na dvě stovky hostů. Restaurace má však pouze 49 míst, a proto lidé v dlouhé frontě čekali na stůl.

Nevyděláme na tom, ale také neproděláme, řekla španělským médiím jedna z vedoucích pracovnic podniku E. Jiménezová. Ujistila, že čtvrteční ztráty vynahradí příjem za sobotu a neděli. Dario's zkrátka předpokládá, že se tato myšlenka časem vyplatí.

Španělsko prožívá od počátku roku vážnou krizi. Ekonomický růst výrazně poklesl zejména vzhledem ke krachu trhu s nemovitostmi a s tím spojenými dopady světové finanční krize. Španělské domácnosti, jejichž příjmy jsou v eurozóně jedny z nejnižších, se navíc musely vypořádat i s podstatným zvýšením cen spotřebního zboží a především potravin.

Možná, že i my se brzy dočkáme nějakých takových zajímavých nápadů, které by návštěvnost některých českých restaurací zcela nepochybně pozvedly a lidé by se alespoň na chvíli mohli zbavit pocitů tísně a „blbé“ nálady. Také by mě zajímalo, jaká jména by se nejčastěji objevila na těch talířích…

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: TV Philips a Android verze 6.0

TV Philips a Android verze 6.0

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET