Hlavní navigace

Velký rozcestník změn v roce 2013. Čtěte, co se mění

 Autor: www.isifa.com
Redakce 2. 1. 2013

Přečtěte si přehled, který ocení především OSVČ a firmy. Mění se zdravotní a sociální pojištění, zvyšují se daně, ale i sazby stravného. Podraží i elektřina.

Přečtěte si, jaké důležité změny čekají na podnikatele v roce 2013. Nabízíme velký rozcestník důležitých informací, které by vám neměly uniknout.

Cestovní náhrady 2013

V roce 2013 se zvyšují sazby stravného, snižuje náhrada za používání vozidel a zvyšuje průměrná cena pohonných hmot. Mění se i zahraniční stravné.

V roce 2013 k žádným změnám v krácení stravného nedochází. Jestliže bylo zaměstnanci během pracovní cesty poskytnuto bezplatné jídlo, přísluší mu stravné snížené za každé bezplatné jídlo o hodnotu:

70 % stravného, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
35 % stravného, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
25 % stravného, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.

Minimální mzda 2013

Nařízením vlády s číslem 246/2012 Sb., se ruší § 4 nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí. Uvedený paragraf umožňoval zaměstnavatelům stanovit nižší sazby minimální a zaručené mzdy absolventům, mladistvým a invalidním důchodcům.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Rok 2013 přináší smršť změn pro podnikatele.

Pro tyto osoby již nebudou od příštího roku platit nižší sazby minimální a zaručené mzdy. Snížené sazby měly motivovat zaměstnavatele k přijímání lidí bez kvalifikace a praxe nebo se zdravotním handicapem. Nyní budou upřednostněny rovné podmínky (zákaz diskriminace) před podporou zaměstnávání.

Sociální pojištění 2013

V roce 2013 vzrostou OSVČ minimální zálohy na důchodové pojištění. Jestliže se OSVČ rozhodne vstoupit do druhého pilíře, zvýší se jí navíc odvody.

Všeobecný vyměřovací základ byl pro rok 2013 stanoven na částku 25 093 korun a přepočítávací koeficient na 1,0315. Průměrná mzda, která se používá pro výpočet minimálních záloh na sociální pojištění, tak činí 25 884 Kč.

Zdravotní pojištění 2013

Pro OSVČ se opět zvyšují minimální zálohy na zdravotní pojištění. Sazba zdravotního pojištění (13,5 %) i způsob výpočtu záloh se nijak nezměnil, budou činit minimální zálohy pro rok 2013 1748 korun (= (25 884/2)*0,135). Letos přitom OSVČ musely platit minimálně 1697 korun. Minimální zálohy na zdravotní pojištění platí už dlouhodobě více než polovina drobných podnikatelů, pro které se tedy zdravotní pojištění prodraží o 51 korun měsíčně.

Stejně jako vloni se ani v roce 2013 minimální vyměřovací základ netýká OSVČ vedlejších, které tak nemusí platit minimální zálohy na pojistné. Samotné pojistné se jim vypočítá po podání Přehledu o příjmech a výdajích ze skutečně dosažených příjmů, ze kterých se rovněž případně určí i zálohy na další období.

Daň z nemovitostí 2013

Daň z nemovitostí čeká v roce 2013 jedna výrazná změna. Mění se totiž struktura finančních úřadů, které daň spravují.

O daně (nejen) z nemovitostí se nově bude starat pouze 14 nových krajských finančních úřadů se sídly v krajských městech a v hlavním městě Praze, a to prostřednictvím svých územních pracovišť. Noví majitelé nemovitostí budou od roku 2013 podávat pouze jedno daňové přiznání za všechny své nemovitosti, které se nachází na území jednoho kraje.

Jak na daň z nemovitých věcí?

Přečtěte si daňový speciál, který poradí jak na daň z nemovitých věcí krok za krokem.

 

Zatímco pro rok 2012 zvýšilo daň z nemovitostí každé páté okresní město, pro rok 2013 již k nárůstu daně tolik okresních měst nepřistoupilo. Celkem jich daň z nemovitostí zvýší zhruba desetina. Vyplývá to z informací serveru Podnikatel.cz, který prošel jednotlivé obecně závazné vyhlášky všech okresních měst.

Finanční úřady 2013

Od 1. ledna 2013 se veškeré platby směřované na finanční úřady zasílají na nová čísla účtů, a to i v případě, že se kupříkladu jedná o zálohy na daně za měsíc prosinec. K tomu je nutné znát odpovídající číslo bankovního účtu finančního úřadu. Úplný tvar čísla bankovního účtu pro úhradu určité daně místně příslušnému finančnímu úřadu se sestaví z předčíslí bankovního účtu, z matrikové části a z kódu banky. 

Předčíslí bankovního účtu a matriková část jsou od sebe odděleny pomlčkou, za matrikovou částí bez mezery následuje lomítko a směrový kód České národní banky (ČNB), u níž mají finanční úřady vedeny účty (kód 0710).

Nové zákony 2013

S novým rokem se tradičně pojí i řada legislativních změn a ani rok 2013 v tom není výjimkou.

Nejvíce novinek přináší pro podnikatele tzv. daňový balíček, který se vládní koalici podařilo na poslední chvíli prosadit. Od 1. ledna se tak zvyšují obě sazby DPH o jeden procentní bod, na 15 a 21 procent. Ke sjednocení sazeb na úrovni 17,5 procenta by mělo dojít na začátku roku 2016.

Cena elektřiny 2013

Elektřina v roce 2013 firmám podraží. Podle propočtů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zaplatí podniky v průměru o 3,1 procenta více než v roce 2012.

Do zdražení se tentokrát nejvíce promítl nárůst příspěvku na obnovitelné zdroje. Poplatek na obnovitelné zdroje stoupne od ledna z letošních 419,22 korun na 583 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny. V příspěvku na alternativní zdroje energie tak dojde k nárůstu o 39 procent.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá