Hlavní navigace

Víte jak postupovat při dopravní nehodě pro bezproblémové pojistné plnění?

Od začátku roku došlo ke změnám právních předpisů ovlivňující oblast pojištění motorových vozidel a povinnosti účastníků dopravní nehody, informuje Česká asociace pojišťoven (ČAP). Přinášíme proto pravidla jak postupovat při nehodě a vyhnout se problémům při pojistném plnění.

Od ledna se mění právní předpisy ovlivňující pojištění motorových vozidel a povinnosti účastníků dopravní nehody. ČAP proto sestavila informační příručku, ze které vybíráme pravidla jak postupovat při nehodě a předejít komplikacím při pojistném plnění. Především je nutné dopravní nehodu řádně zdokumentovat, zejména pokud průběh nehody nevyžaduje přivolání policie ČR. V informační příručce proto najdete i jednotný evropský formulář s názvem Záznam o dopravní nehodě. Dopravní nehoda je pro každého velmi nepříjemný zážitek, provázený ve většině případů vysokým psychickým vypětím. V těchto okamžicích si mnozí z nás neuvědomí, co vše je potřeba v takové situaci vyhodnotit, jak postupovat, jaké údaje zaevidovat pro bezproblémové vyřízení pojistného plnění a právě pro tyto případy jsme připravili informační příručku, která srozumitelnou formou předává účastníkům nehody jasné instrukce o správném postupu, uvedl Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP.

Kromě základního pravidla zabezpečení vozidla při dopravní nehodě, kterými jsou výstražná světla, výstražný trojúhelník a zajištění nezbytné první pomoci zraněným je nutné posoudit, zda na místo přivolat policii ČR. Oznamovací povinnost vzniká v situaci, kdy dojde ke zranění či usmrcení osoby, hmotné škodě která zřejmě přesahuje částku 100 000 korun. Policii volejte i pokud došlo k poškození či zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace. Stejně tak pokud jako účastníci nehody nejste sami schopni bez nepřiměřeného úsilí zabezpečit obnovení plynulosti provozu na pozemní komunikaci. Přivolat policii je nutné i pokud dojde ke hmotné škodě na majetku třetí osoby nebo v případě, že nedojde ke shodě o okolnostech dopravní nehody s jejím dalším účastníkem. Po sepsání protokolu policií jej podepište pouze v případě, že s jeho zněním souhlasíte. V opačném případě do něj uveďte vlastní vyjádření a případné námitky proti postupu policie.

Ačkoli s sebou nese nehoda psychické vypětí, vyvarujte se požívat alkoholické nápoje či jiné omamné látky do doby, než bude policie zjišťovat, zda právě ony nehrály při nehodě roli. Pokud vozidla brání obnovení provozu, je nutné je odstranit po ohlášení nehody policii a vyznačení konečného postavení vozidel. Vhodné je i zajistit vlastní fotodokumentaci. Nutné je sepsat i SPZ a identifikační kód vozidla a základní údaje zúčastněných řidičů, včetně jejich kontaktů, informací o pojištění a jména, adresy a telefonních čísel svědků. V případě, že policii nevoláte sepište společný záznam o nehodě. Vhodné je mít po ruce předepsaný formulář ČAP či pojišťovny, ve kterém jsou všechny potřebné náležitosti. Pokud je vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte asistenční službu vaší pojišťovny. Jste-li viníkem máte zpravidla nárok na asistenční službu pojišťovny, u které máte pojištění odpovědnosti. Mějte na paměti, že v rámci pojištění odpovědnosti máte nárok na úhradu asistenční služby od viníka nehody. Asistenční službu své pojišťovny volejte i v případě, kdy si nebudete jisti dalším postupem. Nepřijímejte nabídku poskytnutí asistenčních služeb od poskytovatelů, kteří se náhodně objeví na místě a nejsou smluvními asistenčními službami Vaší pojišťovny, eventuálně smluvními asistenčními službami pojišťovny dalšího účastníka, uvádí příručka ČAP. Na tuto asociaci je možné se obrátit i v případě, že neznáte údaje o pojišťovně škůdce. Čtěte více: Při bouračce volejte policii při škodě nad 100 tisíc korun

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

DigiZone.cz: Dreambox DM900 Ultra HD přichází

Dreambox DM900 Ultra HD přichází

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Vitalia.cz: Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Měšec.cz: 6 změn v novele občanského zákoníku

6 změn v novele občanského zákoníku

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: Perníčky: na uležení i hned měkké

Perníčky: na uležení i hned měkké

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu